bugün

Mühendis makinelere reprezantların kota koyduğu yağları zorla dayamaz. O anlamda daha dürüsttür.
Doktor temizdir. Mühendis ise toz toprak içindedir. Ama bence aradaki en büyük fark mühendisin yönetici olmasıdır. Şantiyedeki işçilere iş anlatıp yönetmesi kolay değildir.
doktor eller, mühendis ölçer.
doktorun steteskopu olur boynuna asar evet.
Sanırım biz mühendisler daha çok lükse hizmet ediyoruz.
Doktorlar ise çaresiz kalınmış durumlara.

Belki daha önce sorsanız cevabım farklı olabilirdi ama şu an ki gündem için budur.
doktor hata yapar gömerler, mühendis hata yapar söverler.
doktorun eline verebilirsin ama mühendisin eline veremezsin. şaka ülen şaka bozulmayın hemen !..
haa , doktor mühendise parmak atabilir aynı zamanda o da bir gerçek.

üfff, karışık işler sıkıldım amk !..
işsiz doktor yoktur ama işsiz mühendis çoktur.
doktora ülkenin ihtiyacı vardır, önemlidir. Çok işe yarar.
mühendis ise bi sikime yaramaz, zaten ortalık mühendis kaynıyo amk kime sorsan zart ünisi zort mühendisliği mezunu. Çok bi numarası yok artık.
Kız istemede doktor, mühendisten önce gelir.
Kimse mühendisi 1 dk da muayene edip tanı koy, kan sonuçlarım 2 dk da çıksın, görüntüleme tetkiklerimde ne var hemen bakıp şöyle diye sıkıştırmaz.
biri insanla diğeri yaptıklarıyla ilgilenir.
birisi yaşayan bir makineyi tamir eder; diğeri birbiriyle alakasız parçaları birleştirip bambaşka makineler elde eder.

doktorluk işin içine insani değerler girdiği için mühendislikten çok farklı ve zordur. sağlığın gerekliliği yüzünden üstlerinde çok baskı olur, çoğu kaskatı ve ciddi olmak zorunda kalır. hayatlarını tanımadığı kişilere adamaları gerekir.
mühendislerse kendi düşünce yapısını becerisine katarak iş yapar. doktorlara göre daha bir nebze daha rahattırlar, kendilerine dönük olabilirler.

doktorluk yücedir, mühendislik ise her şey için gerekli.
ikisi de hayatidir.
Doktor sadece insanı onarır. Mühendis hâyal eder, tasarlar, yapar, sorun varsa onarır. Hayal, tasarım ve üretim bu üç fark vardır.
Kızımızı ne doktorlar ne mühendisler istedi ama vermedik sözünden anlaşıldığı kadarıyla bir fark yok.
yıllardır bu işlerin içindeyim.
belki 200 e kadar mühendis tanıdım.
çoğunun kendisi mühendisti ama kafa yapıları mühendis değildi.
ha işlerini yapmaya yeter tabi lakin kafaca da mühendis olan biri çok farklıdır.
bir öneri ya da bir fikir öne sürdüğünde ego yapmadan, bunun o konuda işe yarayıp yaramadığına bakar.

doktorluk apayrı bir dal. çok meşakkatli.
şahsım, 3 tane arka arkaya bozulan makina olsa kafayı yerim o gün.
bu insanlar günde 100 lerce hasta insanla uğraşıyor.
helal olsun demekten başka söyleyecek bi şey yok. insanlar için kendilerini feda ediyorlar.
Bence genelleme yapılamaz fakat ülkemizin tıp sistemi sadece ezber üzerine olduğu için doktorları köreltiyorlar. Fen liselerinin en zeki en parlak öğrencileri ezber yaparak üniversiteyi bitiriyor.

Mühendislikte de tıp zorluğu olduğu söylenir, iyi üniversitelerin tabi ki. Matematik fizik gibi dersler görüldüğü için zeka daha aktif şekilde kullanılıyor. Hepsinin işi zor. Tıp okumak isterim ama iyi bir mühendisliğe hayır demem.
Biri 6 yılını diğeri 4 yılını boş heba etmiş varlık gibi geliyor bana.

Gerçeklerden çok kopuk doktorlar. Mühendisler biraz daha akıllı gibi.

Sanayideki çıraklar bile bunlardan daha zeki geliyor bana.

Not: iktisat mezunuyum.

Editpremium: arkadaşlar ben branşsız tabipler ve sikko mühendisliklerden bahsettim neden alındınız? Bir beyin cerrahına ya da köprü mühendisine laf etmedim, lütfen.
çoğu doktor egolu kasıntı felan ama bence doktorları hafife alıyorsunuz. zekayı boşverin adamlar çalışkan birde üniversite puanına bakın hangisini kazanmak kolay.
kime göre neye göre hangi fark?

Mühendisim ama objektif yaklaşmak gerekirse, kamuda çalışıp bir imza ile oturduğu yerden bi ton para kazanan da var, sıfır bilgiyle torpil sayesinde iyi firmalarda çalışan da var; fabrikalarda 50 derece sıcaklıkta çalışıp üç kuruş alan meslektaşlarım da var.

aynı şekilde canını dişine takıp bu salgında bile can kurtarmak için her türlü fedakarlığı yapan eli öpülesi doktorlar da var; keyfe keder oturduğu yerden saat doldurup g.t büyüterek tüm gün internette goygoy yapan, bi de ben sağlıkçıyım diye övünüp takdir bekleyen doktorlar da var. hangisini kıyaslayacağız ki.

teknik olarak her ikisi de oldukça zor ve yerine göre her ikisi de hayat kurtaran mesleklerdir.
doktorlara saygım sonsuzdur onlar olmadan yapamayız ama şunu eklerim bir mühendisin icat ettiği silahtan çıkan mermi bir kişinin beyinini parçalamış ise dünyanın en iyi cerrahi doktoru da gelse onu kurtaramaz. Aradaki fark budur bence.
Ayt matematikten 10 soru yapan mühendis oluyor. Bu versus neyin kafası?

Gerçi 10 soru yapamayan da oluyor.
Ziraat jeoloji maden gibi mühendislik bölümlerine hemen herkes girer ana tıbba herkes giremez.
çoğu mühendisle yatıp becerilerini mi ölçtünüz bunlar nasıl saptamalar.

tanıyıp bakış açılarını ve kendisini gündeme uygun geliştirmiş mühendis görmedim. düz denilen cinslerdendi. meslek başarılarını bilemiyorum. arkadaşlık sürdüremediğim tiplerdi.

doktorları karşılaştıramayacak kadar ayrı kategoride görüyorum. onlarda empati söz konusu, sevilmeden yapılabilecek bir meslek gibi değil. çok çeşitli ilgi alanları oluyor ve bakış açıları. çalışma ortamları vs çok başka. aldıkları paradan farklı olarak kişilik olarak da gündeme, kendilerine farkındalık seviyelerini hep başarılı bulmuşumdur. yardıma, dayanışmaya açık insanlardı tanıdıklarım.

üniversite çevremden anlattım. kin beslemeyiniz. mühendis kişiliğinize zeval gelmesin.
kana bakamayan doktora mühendis denir...