bugün

Insanlarinin büyuk coğunlugu egitimsiz saygısız ve saldırgan. Esnaflari ve dolmuşçularin insanlarla iletisimleri berbat. Sadece yemekleri güzel bu şehrin.
doğduğum şehir olması bir anlam ifade etmez. Allahtan babam diyarbakırlı değil ki onun sayesinde memleketim tokattır diyebiliyorum. diyarbakırla tüm ilişiğimi kestim. daha anneannem falan ölmediği sürece diyarbakır'a adımımı atmam. türk yüzü göremiyorduk aq neresini seveyim. %62 si hdp ye oy veriyor. bu da demek ki her 100 kişiden 62 si terörist.
'amed şehrim benim, sende kaldı tüm düşlerim' satırlarıyla ilkay akkaya ile bütünleşen şehir.
(bkz: bir şehri düşlemek)
Çınarla Bismil arasında yarağa benziyen girinti var ya orada askerlik yaptım abv.
Hasretiyle insanın yüreğini kül eden memleketim.

Yanlış anlatanlar var o da yavşak medyadır.
(bkz: hamido)
d harfini kodlamak için denizli'den sonra sıkça kullanılan şehir.
insanı ayrı güzel,tarihi yerleri ayri güzel.
görsel
"Hayali Kürdistan’a başkent yapmak istediğiniz Diyarbakır, Büyük Türkmen Beği Uzun Hasan’ın şehridir. Don Kişotlar’ın başkenti olamaz."
Atsız
orijinal hali diyarbekir.
Arap egemenliği sırasında "diyār" (ديار) ve Bekr " (بکر) isimleri ile "Diyâr-i Bekr" olarak kayıtlara geçmiştir. "Diyar-ı bekr" daha sonraları "Diyarbekir" halini almış ve Diyarbakır'a evrilmiştir.

Amed ismi ise Asur kökenli bir isimdir.
Fars yahut Kürt dilinde değil.
Asur kaynaklarında "Amidi" ya da "Amedi" olarak geçmektedir. Roma ve Bizans kaynaklarında ise şehrin adının "Amid, O'mid, Emit, Amide" şeklinde adlandırıldığı görülmektedir.

kısaca Amed ismi Kürtçe olmayıp, Farsça olduğu gibi kent ismini diyarbekir yapan biz değil, daha önce bu bölgeye gelen Araplar olduğu ortadadır.

bir faşistlik yapıldı ise Araplar Asurlara yapmıştır.
ne Türkleri, ne Kürtleri ilgilendiren bir durum var ortada. *
Vatan toprağı oğlum vatan toprağı nereye şutluyorsunuz.
Tarihi bir Türkmen şehridir.
görsel
görsel
büyük ortadoğu projesi'nde güzel bir öneme sahip olabilir gibi bir şey diyordu recep tayyip erdoğan.
Türkiye'nin ve orta doğu'nun yıldızı olan şehir.
Enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü kentte, 407 kişi hayatını kaybederken, 902 kişi de yaralandı.
1999-2003 yılları arasında en merkezî yerlerinden biri olan ofis semtinde yaşamış olduğum, bundan mütevellit de içinde pek çok çocukluk anımın yattığı, 2020 senesinde pandeminin tam ortasında ise ziyaret amacıyla tekrardan bulunmuş olduğum güzel şehirdir. tekrar bulunmayı nasip etsin rabbim.
görsel
imara açılan yeni yerleşim yerlerinin planları ile beni şaşırtmıştır. böyle nizami şehir planlarına hasta oluyorum emeği geçenleri tebrik ederim.
Chpnin ve Kemalizmin yeni kalesi.
vergilerimle hizmet yapılmasını istemediğim şehir. benim maaşımdan zorla vergi kesilecek sonra bu hdplilere yaranmak için bir sürü hizmet yapılacak.
görsel
çoğunlukla, gayrimeşru ve terör!
sürpriz olmayan, bozuk şive, orantısız kavga-lar!