bugün

Fiber optik kablo içinde ilerleyen ışık ışınları farklı yollar alarak çıkışa ulaşırlar. ışık ışınlarının çıkışa farklı zamanlarda varması sebebiyle giriş sinyali genişleyerek bozulur. Bu bozulmaya dispersiyon denir.
Dağılım.
ingilizce'de ayrilma, dagilim, dagilma anlamlarina gelen sozcuk.
Ey Elektrik Malzemeleri dersi mağdurları! Size bir bilgi vereyim de teşekkür edin * Malumunuz herkesin cevabını aradığı soru, "Dispersiyon neydikine la?" Şimdi ben sevgili hocamız Prof. Dr. Güneş Yılmaz'ın ağzından çıkan birkaç kelimeyi not etmiştim sizinle paylaşmak istiyorum: "Dış elektrik alanın frekansı yükseldikçe malzemede polarizasyon derecesinin düşmesine ve buna bağlı olarak epsilon r nin azalmasına dispersiyon denir."
bir maddenin ışığı kırma indisi, maddenin üzerine düşen ışığın dalgaboyuyla ve dolayısı ile frekansı ile orantılıdır. kırma indisini ışığın frekansı ile artıp azalmasına dispersiyon denir.

frekans arttıkça kırma indisi de hafif bir artış içerisine girer. bu; normal dispersiyondur.

bazen de kırma indislerinde çok şiddetli düşüşler olur. bu şiddetli düşüşlerin yaşandığı yerler, maddenin soğurum yaptığı dalgaboyu aralıklarıdır. maddenin soğurum yaptığı dalgaboyu aralıklarındaki bu düşüşlere ise anormal dispersiyon denir.
toprak taneciklerinin ayrışması. sodyumlu topraklar disperse olur. Çamaşır makinasına da calgon kullanımı kireci disperse etmek içindir.
kopolimerlerde monomer cinslerinin ne kadar homojen dağıldığını gösteren kavramdır. polidispersiyon katsayısı bunun sayısal gösterimidir. kütle ağırlıklı mol ağırlığının sayı ağırlıklı mol ağırlığına bölümü ile bulunur.