bugün

Hangi coğrafyada olursa olsun, iklimi hep aynı olan soğuktur.
Temmuz ortasında yorgan hayal ettirir, tesisin kazıkçı marketinden polar şal aldırır anasının nikahına.
Titreye titreye bir elinde acımış çay, öteki elinde sigara, otobüsün camlarını hortumla yıkayan lastik çizmeli adamı seyredersin.
Daha da üşürsün... Hayat ne zor laaa dersin kendi kendine, lastik çizmeler, gecenin bir yarısı, buz gibi su...
görsel
Oytun verdim şukunu güzel kardeşim..
Hayatımda ilk defa bir kemiğimi çatlatmam bu kavram yüzünden olmuştur. .izmirden burdura giderken afyonda hem de kasım ayında otobüsleri yıkayan dalyaraklar yüzünden otobüslerin etrafı buz tutmuş haliyle kayıp düştük sıcağı sıcağına anlamadım sonra iki sene çektim ızdırabını siktiğiminini. .o afyonun kütahyanın da amına koyayım hangi sik kafalı gelmiş buralara yerleşmiş zamanında izmir gibi yer dururken. .
şu anda tam olarak içinde bulunduğum durum. Afyon da verilen mola kapının açılmasıyla birlikte insanın yüzüne vuran o keskin soğuk ve sucuk kokusu.
Otobüsten mahmur bir şekilde çıkılıp ördek gibi paytak paytak giderken tesise, otomatik kapı usulcana açılır ve siz yavaş yavaş içeriye girerek etraftaki insanların koşuşturmacalarına bakarken açık büfe kısmından bir mercimek çorbası alırsınız. Kaşığın soğuğu içinize kadar işler boş bir masa bulunur ve içersiniz çorbanızı. Yemek bitince konuşacağınız tek kişi boşları almaya geldim diyen hizmetli personeldir. Puff.
harbiden var böyle bir şey. araçtan uzaklaşılır ve osurulur. adet haline getirdim galiba bu davranışı.
Uyur uyanık bi haldeyken hissedilendir.
Bir de hava kararmışsa daha da bi garip olur.

edit : artık yalnızca bir soğuk değildir benim için.
Kendi aracınızla gittiğinizde aynı soğuğu hissetmezsiniz.

ille otobüs olacak. Otobüsün arka taraflarına gezinerek telefonla konuşan biri olacak. Çizmeleriyle otobüsün ön camını yıkayan abileri izleyerek, sigarasını içen ve hayatı sorgulayan birileri olacak.

O soğuk tam da bu mizansenle daha soğuk oluyor. Hafif uykuluysan bir de...
Hep hoşuma gitmiştir o soğukluk. balkonda sigara içerken hissedilen soğuktan daha hoş geliyor.
Bugün tüm Türkiye’yi etkisi altına alan soğuktur. Evet.
Rotaya göre dayanılabilir olan soğuktur. Çoğu zaman yeni umutların, özlemlerin, bekleyişlerin, bilinmezliğin, başlangıçların ya da bitişlerin soğuğudur.
yerleşim alanı dışında olduğundanmış. medeniyetler öncesi dünya böyleymiş.
soğuk bir kış gecesi, daha da soğuk bir (afyon) dinlenme tesisindeki yaşlı bilirkişi böyle açıkladıydı.
Bolu dağı'nda evlere şenliktir.
Pahalılıkla bir arada olunca, hiç hatırdan çıkmaz, denilesi.
hele bir de mola gece yolculuğunda verilmişse yarı uykulu sıcak otobüsten inilip sigara yakıldığında daha bi sert hissedilir o soğuk.
(bkz: pozantı) adana il sınırları içinde bulunup adana’nın ömrü boyunca görmediği soğuğu hissettirir.