bugün

Deist olmama neden olmuş olay.

Sonra yeniden Müslüman oldum.
Zekat farzdır, belli miktarda malı mülkü olan için. Bunun sosyal, psikolojik yönünü araştırıp yaparsan daha güzel. Ha ben zekatı kabul etmiyorum dersen din dairesi dışına düşersin.
Yaptığın ibadeti şuurlu yapmalısın, hikmetini arka planını öğrenip bilinçli yapmalısın. Yeni nesil sorma sorgulama diyor, islami literatürde işin hikmetini öğrenme denir.
din sorgulanabiliyor sanırım ama inanmak gerekiyor. islam'da nas diye bir şey var.
normal şartlarda bu entry hakkında menfi veya müspet bir yorum yapmazdım.
kaldıki baştan sona saçma ve dayanağı olmayan bir genelleme.
bir meselenin genellemesi yapılabilmesi için o meselenin büyük kısmına hakimiyet gerekir ki, bu da insanları yorar ve bayar(!)
kısa yoldan bok atmalara ve bodozlama dalmalara bayılan milletiz çünkü.
aslı astarı var mı veya yok mu, buna bakmadan kafamıza uymayanı yok saymak, onu karalamak modası da pek yeni sayılmaz...

efkarlı abi, din sorgulamayı yasaklamaz.
düşünmeye ve tefekküre her zaman davet eder.
ve allah cc kaç ayette ''düşünmezmisiniz, akletmez misiniz'' diye sorar!
bu yeni moda ''sorgulama'' yaklaşımlarına şahsen pek sıcak bakmam.
bu sorgulamak şeyleri zaman zaman öyle bir hal alıyor ki, iş adeta kur'ana ve sünnete hesap sormaya kadar kalkıyor neredeyse!
arada ince bir nüans var.
sorgulamak, öğrenmek doğaldır kısaca.
ama cevabını aldığında meseleyi kendi akıl terazinde tartmaya kalkınca iş çetrefilli hale geliyor ki, burada itikad devreye giriyor.
kısaca, finalde iş akıldan ziyade kur'an ve sünnetin kusursuzluğuna dayanmalı!
Yagmurcu abi bi' açıklama yapar mısın? Dedirten elim konu.
Mantığıma göre x din y din z din sorgulanmaz. inanır ve yaşarsın. Sorgulayan insan, zaten o dinden olmaz, bir dine ait olmaz.
Din; günümüzde insanlığı bilgiden düşünmekten uzak tutmaktan başka bir şey yapmıyor. Dinci bilmek öğrenmek düşünmek istemiyor. bunu yapmak isteyenlere diş biliyor. Ona göre her şey, detaya girmeden Evrenin en dışından tanımlanmış bitmiş. Sonra yeniliklere karşı neden böyle oluyor diye anlam bulamıyorlar, kaosa tutarsızlıklara düşüyorlar. Dinci bilinç gelişmeye kapalıdır, o eziyet ile hem kendisini hem de çevresini terbiye edeceği yanılgısını sürdürür.
Cahillerin asla yapmayacağı $ey. ¤
Dini sorgulayacaksın.
Zaten din, inanç yani yaratıcı var yok tartışması, olgusu sonunda bir ihtiyaç ile ortaya çıkmamış peygamberler gelmemiş değil.

Gerçekten, tüm din kitaplarını okuyun ve göreceksiniz ki dine karşı din gelmiştir.
Dini tebliğ eden peygamberlerin düşmanı hep din adamları olmuş ve bunlar tarafından öldürülmüştür, eziyet görmüş, yargılanmış, sürgün edilmiş.

insanın ben kimim, neyim, neden diye varolduğunu sorgulaması sonunda ortaya çıkmış,
yaşanılan korku tetiklemesi kendinden doğadan veya yaşamda zorluklardan daha güçlü bir varlığa sığınma ihtiyacı duyma,
Bir arada yaşamın getirdiği hiyerarşik yapı ile oluşan iktidarın yasaların dayanağı ile iktidarın hesap vermeden kaçması, insanın hatalarını başka bir yöne yıkması, beşeri yasalar ve sorumluluklarının getirdiği kısıtlamaları aşması vs vs...

Çeşitli gerekçelerle din olgusu insanın genetik hafızasına davranışına işlenmiş.

Aslında din bir inanç değil davranış gerçeğidir.
Bunun için "siz inandık demekle cennete mi gideceğinizi sanıyorsunuz?" diyen bir yaratıcı var veya yok.
Ama verilen mesaj bu.
Sorgulamadan dogruyu bulamazsin cemaat ve tarikatlarin elinde oyuncak olursun seni rivayetler ile mal gibi yaparlar.
Biz ona sorgulamak değil,hikmetini kavramak öğrenmek edebince adabınca,saygı ve hürmet içinde meselenin maksadını,gayesini muradını anlamaya çalışmak diyoruz
sorgulayacaksin sorgulayacaksin ki babanin bictigi gömlegi giymeyeceksin. onlar sana en dogruyu ögretecekler muhakkat. sende onlarin üzerine koyacaksin. belki daha umdugundan huzurlu bir kapidan girebilirsin. Bakis acisini anca sorgulama ve neticesinde bilgi sahibi olmak ile kazanabilirsin. herseyinden önemlisi önyargi denen kavrami yok etmeli öyle cikmali bu yola.
bir nevi ihtiyaç, gereklilik, bağlı olduğum bir din olmasına rağmen çoğu dini sorgular ve din olamayacak kadar vasat olduğu sonucuna varırım.
Şimdi kesin eksilenecem ama ne taraftan sorgulasam cevabını buluyorum. Dine dair değişik sorularınız var ise söyleyin onları da araştırayım. Ekşınlı olur.
bütün peygamberlerin yaptığı, gerçek dine ulaştırıcı eylem. bu zamana kadar ailenizin ya da din adamların size sorgulamamanızı söyledikleri din islam dini değil; sünnilik dinidir.

islam dininde ibrahim peygamber bizzat iletişim kurduğu halde Allah'tan ölüleri nasıl dirilttiğini göstermesini istiyor.

bakara/260: ibrahim, "Rabbim, ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster," demişti. "Yoksa inanmıyor musun," dedi. "Evet; ancak kalbimi güçlendirmesi için.," dedi. "Dört kuş al ve onları iyice incele (farklı özelliklerini tanı). Sonra her bir dağın üzerine onlardan bir parça yerleştir. Daha sonra onları çağır. Sana hemen gelecekler. Bilesin ki ALLAH Güçlüdür, Bilgedir ," dedi.
Aşırı sorgulandığında sonuç pek iyi olmuyor.
Hıristiyanların ve yahudilerin salih amel işlemesi durumunda cennete gireceği ile ilgili verilen referans:

görsel

Burada allah'a ve ahiret gününe iman edip salih amel işleyenlerin ödülleri verilecek deniyor.

Allah'a iman eden müslüman oluyor zaten.
sorgulamak anlamanın ilk aşamasıdır..
bilim, sanat... hatta din bile..

sorgulayıp öğrenmek, kavramlar arasında gitmek ve düşünmek gereklidir..
hani kaybolan insani değerlerimizi hatırlatırcasına..

düşünmek, hani bizi yaratan yaratıcının bize verdiği en büyük hediye..
bu hediyeyi kullanmak gerekli değil midir sizce..

bol bol sorgulayın , ne dinden ne de insanlıktan çıkarsınız..

aksine insan olursunuz..
sorguladım din kaybetti, zeka üstün geldi.
Genelde şu soruları sorarak kendilerini çok zeki ve sorgulayan, düşüsen biri sanarlar.

"Allah her şei yaraddıysa onu kim yaraddı."

"Allah varsa çocuklar neden ölüor ya."

vs vs. velhasıl kelam dini sorgulamak bu değildir.
Sürekli yaptığım eylem.
Bir ara çok susturulmuştum bu konularda,bana saçma gelen bir şeyi ortaya atıyordum mantıklı sebepler sunmaksızın günah,dinden çıkacaksın tarzı tepkilere maruz kalıyordum.

Fakat benim gibi insanları tanıdıkça ve sözde dinden bahsedenlerin din uğruna hiçbir şey yapmadıklarını görünce düşünmekten korkmamaya karar verdim.

Kafam çok karışık,hala inanıyorum bu kadar şeyi yaratan biri olmalı ama din denilen kurum belki de insanların uydurması diye düşünüyorum bazen,çünkü Allah yarattığı kulları arasında ayrım yapmaz,yapmamalı fakat dinler bizi bölüyor.Mesela hristiyansan giremiyorsun cennete,yahudiysen giremiyorsun cennete ama müslümansan ne kadar kötü biri olursan ol cezanı çektikten sonra cennettesin.Önemli olanın insanlık olduğunu düşünüyorum.

Bunu burada neden açıklıyorum ya da kimi ne ilgilendirir bilmiyorum ama gelecekte dönüp baktığımda düşüncelerimin ne seyirde değiştiğini daha net farkedeceğim.
saçmalıktır.

din kurulları olan çok basit bir yapıdır.

dinin sahibi olan kişi kuralları koymuş ve bu kurallara göre yaşayacaksın demiş. sorgulayınca kurallar değişecek mi?

kafana uyuyorsa inanırsın uymuyorsa inanmasın bu kadar basit.
ilk emri oku olan bir kitap var ise ve senin de beynin varsa okuduğun her şeyi yorumlayıp sorguladığın gibi dini de sorgulaman çok normaldir. sorgulamadan körü körüne inananlar problemlidir. okuduklarına bile şüpheliyim aslında ama.
doğru yerde doğru kişilerle yaptığın sürece sıkıntı olmayacak eylemdir.
Eğer imanınız güçlü değilse sorgulamayın. Tanrıya o kadar ihtiyacım varki. Ama olmadığından bir o kadar eminim. Keşke hiç bu işlere bulaşmasaydım.