bugün

ilk namazımı kılmaya gittiğim gün rükuya varan bir abimizin osurmasıyla arka safta bulunan zahtı muhterem (yani benim) hissettiğim duygudur.3 sene boyunca camii'ye gitmek ne kelime bahçesinden geçememiştim (bkz: anılar)
insanları dindar dindar olmayan diye ayırmak hoş değil ama, yaşadığımız yerde böyle bir ayrım yapılmaktadır. Bu ayrımın olduğu yerde birbirlerini takdir etmeyen kendi nufus ve yaşam alanlarını genişletme hevesinde olan insanlar olduğu sürece dinden de soğursun. yada bunun tam tersi olur.
"dinsiz kardeşinizden dostça uyarı: kuran okuyun".
diz hizası etek giyen türbanlılar.

kardesim o türbanı takıcaksan adabıyla tak. türbansız o etegi giysen dikkat cekmiceksin belki. ben türban takmam pantolon giyerim dikkat cekmem. sen türban takarsın kısa etek giyersin- he birde ten rengi çorap şart- ben bile dönüp sana g*tümle güle güle bakarım..
kimse farkında olmasa bile çok iyi bir şeydir.
isam dinine mensup insanlarin yaptiklari hatalarin sadece kendilerini baglayacagini bilmeyen veya dusunmeyen, dinden sogumanin aslinda iyi birsey oldugunu dusunen insanlarin icinde bulunduklari hali anlatan kelimelerdir. bahanedir sadece. kisi dinden sogumak istiyorsa, muslumanlarin giysileri yuzunden de sogur, yuz karasi diyebilecegim kisiler sebebiyle de...
onemli olan samimi ve durust olmaktir.
bir çok din insanları kandırmak ve sömürmek için kullanılıyor. din kuralları bazı kişilerin çıkarları doğrultusunda kullanılmaya hatta değiştirilmeye devam ediyor, edecekte. siyaset aracı olarak kullanılıyor. tabi bunları görünce insan soğuyor dinden, hele birde kendi dininde böyle şeyleri görünce iyice insanın siniri bozuluyor ama 3 - 5 kişiyle düzeltilmez bu, insanlar at gözlüklerini çıkartmadıkça çabalamanın faydası olmaz.
eğer kişisel nedenlerden ötürü ise sorun yoktur durumda kişi kendi çeker olayın faturasını ama işi bok eden dış kaynaklı nedenlerden dolayı soğuyorsa ya mensup olduğu dini götünden anlamıştır ya da hiç mensubu olmamıştır zaten...

(bkz: pire için yorgan yakmak)

(bkz: gereksiz)
soğunulan şey büyük ihtimalle din değildir. o yüzden dönüp bir bakılmalıdır. radikal kararlarla sizi mutsuz eden şeyleri, din diye bildiğiniz şeyden çıkarıp bir de öyle bakın. çünkü din insanları mutsuz etmek üzerine kurulmuş bir şey değildir. eğer insanlar soğutuyorsa, zaten en başta silmek gerekir onları. bütün bunlar denendiği halde olmuyorsa olmuyordur, zorlamak anlamsız...
hep dışardan dindar görünen insanların aslında en şerefsiz insanlar olması.
(bkz: dinci omurgasızlığı)
akp adında bir partinin hükümet kurduğu bir ülkede yaşamak. insanları uçlara götürüyorlar. dindarlar daha dindar bağnaz, feci oluyor. dini vicdanında yaşayanlar soğuyorlar.*
insanları islami yanlış yaşaması, Kuranın değilde kültürün din olmasından kaynaklanır.

- insanlar Kuranı kerimi arapça okuyorlar neden? sen ingilizce bir kitabı okusan ne anlayabilirsinki o zamanın dili arapçaymıs o yüzden arapça olarak inmiş. Ayrıca Kuranı kerim bir sevap kıtabı değildir. Bir yaşam tarzı kitabıdır. israil sırf biz kuranı kerimin içinde ne yazıyor okumayalım diye onu duvara asın sakın ha ellemetmeyin çarpılırsınız diye insanlara yutturuyor.

Çünkü bu millet (önceden) en çok dinine bağlı ya Kuranı kerimi ortadan kaldırırız yada dini kendi istediğimiz gibi insanlara aşılatırız

Not: Çok güzelde becerdiler.
özgür olmanın, düşünmenin, sorgulamanın yani insan olmanın ilk adımları.
ateistlerin akp yi görünce yaşadıklarını idda ettikleri olay.
zaten inanmadıklarını biliyor olmamız ayrı mesele , birde meseleyi chp yönünden ele almaları daha da komik.
(#14099045)
eşittir fetullah hoca cemaeti.
edit:çok özür diliyorum.dinden soğumamı tüm cemmate bağlamak yanlış bir tabir oldu.cemaat içirisinde yüksek mertebede söz sahibi kişiler diyelim.
yapılan çoğu kötülüğün, çoğu savaşın din temelli olduğunu çok normal olan düşünce.hatta insanlıktan bile soğuyası gelir insanın.
afrikadaki bebeğin açlıktan ölmesi koyuyo be sözlük, evet bazen bende yaşıyorum bu duyguyu.
(bkz: benim durumum) çünkü hiçbirşey kesin doğru değil bu bir gerçek.
dinin çok da sikinde olmayan bir durumdur.

+abi ben dinden soğudum.
-kesin o da sana karşı boş değildir.
bir anda olmaz, sebepleri zorla dayatma yapmaya çalışan devlettir, onu destekleyen çıkar peşinde koşan çakma dinci, bir karış sakallı, yüzü nursuz orospu çocuklarıdır. o badem bıyıklı pezevenklerdir.**
yada dinin saçmalıklarını farketmeyle oluşabilicek durumdur. (bkz: hacca gitmek)
(bkz: günah çıkarmak)

edit: imla
hiç ısınamadıysanız asla yaşamayacağınız histir. en güzelidir.
allah'ın hak etmeyen insanlardan insaflıca düşünmeyi çekip alması olayından başka bir şey değildir.
heva ve hevesini rab edineni gördün mü?

ama nefes tükenmedikçe ümit tükenmez. kimse de yarın kimin ne olacağını bilemez.

inanıyorum ki bir an sonra yaşayacağım? gelecek bilinmezdir, ama ben inanıyorum.

inanmamak mümkün mü?

inançsız hayat olur mu?