bugün

görsel
Bugünler bana garip bir yanılgımızı daha gösterdi. O da bu karşılaştırmanın ne kadar anlamsız ve kafa karıştırıcı olduğudur aslında.

Bilim denen onu mahur şeyin bugün iflasını görüyoruz aslında. Amerikadaki doktokların veya ispanyadaki, almanyadaki insanların bilimin yetmediği yerde son çare dine sığınmalarını gördük. Hepimiz şahit olduk. Bilim, koskoca bir balon çıktı tabiri caizse ancak din ve inançlar insanı yegane ayakta tutan dayanaktır.

En niyahetinde bilimin yetmediği yerdir bir insanın inancı, dini. Bilim ile din birlikte olursa daha mükemmel olduğu ise yadsınamaz bir gerçektir.
ayrılmayan parça olması lazım. Din bilimle olursa daha da güzel olur her şey ama maalesef din olgusu bilimi geçince cahillik ortaya çıktı ve günümüzde din tacirleri çok var.
birbirleriyle çelişmezler, aslında.
görsel
dinin kazanacağı versustur. bilim denilen şey insanları sadece kendi felaketlerine sürükler ama din barış ve huzur içinde yaşamamızı emreder.
Din sahte masallarla seni mutlu eder. Bilim gerçekleri acıtsa dahi söyler.
görsel
ms 0 diyorum.
aslinda okumus insanlarda din der. bizim cahil maymunlarimiz bilim der lakin sanarsin hepsi ustun zeka.
iki ayrı yoldur.
asla bir araya da gelmez.
ayrıca din bilimin üzerinde taht kurup bilimi kendi safsatalarını onaylamasını her zaman şart koşmuştur. işine gelmeyince bu bilim doğru değildir bile demiştir.
mesela galile olayı buna örnek olabilir.
veya evrim teoris, darwin de buna örnek olabilir.

nerede dinin safsatalarıyla çelişen bir bilim insanı çıksa hemen karalama başlıyor. mesela evrim müfredattan çıkartıldı neden?

çünkü orta çağ kafası devam ediyor. dün galileyi asanlar bugün darwin yaşasa onu da asardı ki darwin fikirlerini bile engizsyon korkusuyla gizlemiştir.
Hangisi karnını doyuruyorsa o kazanır. imam din der akademisyen bilim.
herkesin bildiği ama dile getirmekten korktuğu şey; bir gün bilimin kazanacağı karşılaştırmadır.
ikiside son rade de aynı varlığı arar.
(bkz: allah)
(bkz: bilimin tüm dinleri çürütmesi)

dağılın konu kapanmıştır.
tesla küresi taşıyan insansız tanklarla dini yapıların önüne ayinin bittiği saatte gidecek bir bilim anlayışı gerekli değil.
'' bana dinle ilerlemiş bir tane toplum gösterin ben de size bilimle geri kalmış bir toplum göstereyim.''
Yüzde yüz uyum içinde olan ikili.
https://www.youtube.com/watch?v=qX-Vl91KLFU
ateistimle deizmi kıyaslarsanız yazabilirdim belki ama.

bilimle teizmi yada panteizmi kıyaslamak bilimi ilahlaştırmaktan başka bir şey değildir.

gerçekten ateistseniz putlarınızı yıkın nietzsche'ninde dediği gibi.
Gereksiz bir versustur.

(bkz: Cahil karsilastirmasi)
Perspektife bağlı değişen, aslında birbirini desteklesede insanların ısrarla göremedik istemediği durumdur. Dinine göre de değişkenlik gösterebilir.
ikisi de asla bir araya gelmeyecek farklı bir yöntem, açıklamadır.

din inanç temellidir ve inanarak bir şeyleri bilir.

bilim ise akıl temellidir ve kanıtlayarak bir şeyleri bilir.

din tartışılmaz, değiştirilemez, hatta yeri geldiği zaman sorgulanamaz safsatalar iken.

bilim, her daim kendini yalanlamakla yola çıkan, kendini sürekli aşan, yenileyen, sorgulayan gerçeklerdir.

bu ikisi aynı demek ya da din daha üstündür demek bilime yapılan alçakça bir hakarettir.
Dinine ve bilim dediğin şeye göre değişen versustur.

Dinden kastedilen diyanet, bilimden kastedilen islam karşıtı ideolojik söylemlerse kalsın.
Din düşünmeyi kısıtlar bilim düşünmeye yönlendirir.