1. 1.
  gülü sevenin katlanması gereken sivri parça.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  en güzel türkçe sözlü rock gruplarımızdan biri. Taylan Ayık, Fatih Balcı, Özgür Erdoğan ve Murat Net'ten oluşuyor.
  2 ... cgr
 3. 3.
  türk rock'ın da hak ettiği değeri görememiş grupların başında gelen manidar isimli grup.
  ... gozluklu kedi
 4. 4.
  ilk olarak onsekizinde isimli parcasiyla tanistigim cok iyi turkce rock yapan ama ismi cok duyulamayan gruplardan. bazi parcalarinin sozleri insanin tuylerini diken diken edecek kadar anlamlidir.
  ... antistar
 5. 5.
  (bkz: öğret bana)
  1 ... koko
 6. 6.
  türkiye'nin iron maiden'ı" diye vermişlerdi kasetlerini de aylarca dinlemiştim. şarkılarındaki o tuhaf isyan, "yüce tanrım bana güç ver, sabretmeyi öğret bana" haykırışları hayatımın bir dönemine damgasını vurmuştu abilerin.

  sonra biraz büyüdük. yine de abileri dinlemeyi seviyorduk, her ne kadar dinlediklerimiz değişiyor olsa da. ülkedeki müzik piyasası da rock'a kayıyordu o ara. biz de bekliyorduk çok da dikkat etmeden aslında.

  rock 'n cokelar, barış'a rocklar falan düzenleniyordu. rock grubu diye "şekil" olmayı başarabilmiş gruplar çıkıyordu. rock the nationslara metali öz "türkçe" yapan gruplar değil de, özentilikle ingilizce yapanlar katılıyordu. "fire cıgıcıgıcıgı"dan öteye gitmeyen tarzlarıyla her yeri işgal ediyorlardı.

  "beğenmiyorsan laf etme" diyebilirsiniz. ben de aslında laf etmezdim pek. ama sonradan öğrendik ki bu "diken", şarkılarında "tanrı" sözlerini falan kullanıyor diye sağ-sol çatışmasına kurban gitmiş. müziklerini sallamadan, "onlar da bu alemde olsun, dinlensin" denmeden bir kenara atılmış.

  amatör bir müzik grubunun üyesi olarak bunun ne demek olduğunu anlayabiliyorum. her yerde olduğu gibi "bize benzeyeni kayırma" güdüsüne kurban gitmek çok acı.
  1 ... falso
 7. 7.
  Wasp'tan etkilenen türkiyenin heavy metal çaldığı sağlam gruplardan biri olan, ilk başlarda severek dinlediğim fakat; zamanla sağcı olduğunu öğrendiğim ve tiksindiğim, faşistlerden oluşan dağılmış olan bi grup
  1 -1 ... croshifseytan
 8. 8.
  bildiğiniz mhp'li gençlerden oluşan bir gruptur diken. ağla isimli şarkısı fena değildir.
  ... avedis
 9. 9.
  şaçlarının üstünü kaldıranlara kullanılan hitap şekli.
  ... ylcn
 10. 10.
  Blackie Lawless hayranı Taylan Ayık'ın grubu. Diken Demek Taylan demektir. Aşırı ırkçı görüşleri dışında ilk albümleri türkiye'de yayınlanmış en iyi heavy metal albümlerinden biri sayılabilir.
  4 ... joe satriani