bugün

devrim yapmak, uygun görmediğimiz bir düzeni yıkmak, bozmak ve yerine daha iyisini koymak üzere ayaklanmaktır.
gracchus babeuf-devrim yazıları
dünyanın her yerinde gerekli olan şeydir.
gecen gun yine devrim yapiyoruz, sagimda che, solumda marx, onum arkam sagim solum sobe olmasa bile propotkin i olsun, eric cartman i olsun unlu devrimcilerle beraberiz. ucuyoruz vesselam, utopik takiliyoruz. ben inadina anar$izm diyorum; marx kabul etmiyor, cartman screw you guyz i m going home diyor.

sonra peki futbol diyorum marx in gozlerinin icine baka baka. o zaman napacaksin diyorum, yildiz oyuncuya yildizla$ma lan hoduk mu diyeceksin diyorum. hani pavluchenko, hani ar$havin, nerde sokaratarov, nerde olivetti diyorum.

durgunla$iyor, ben hatirlamiyorum lan o gunleri diyor. guluyorum. tabi hatirlamazsin oglum ya$amiyordun ki diyorum. o da guluyor. ama sanki huzunlu biraz. uzuluyor $u anki insanligi gorunce...

propotkin e donuyorum. tam haci $u corinthians maci noolur yaa diyecekken, biz bunun icin du$unmedik, bunun icin yazmadik diyor. genclerin sokaklarda katledilmesi icin, e$itsizlik icin, atolyelerde fahi$ fiyatlara olumune cali$tirilan cocuk i$cileri engellemek istemi$tik diyor... gozlugunu cikariyor. agladigini gizlemek icin siliyor camlarini eski deneyimlerinin.

bir kez daha uzaklara daliyorum. geyik yaparak devrim yapmak ha? vantilator gibi adamsin diyor che. tekrar gulu$uyoruz.

i$te boyle bir $ey devrim yapmak. olurken olmekte oldugun gerceginin farkina varmaya azicik kalmi$ken unutmak benligini, teslim olmamak asla, karasiyla kiziliyla...
türkiyede moda , sanat , siyaset , spor vs. vs. kısacası her ota boka yapıştırılan , marjinal değişiklikler için kullanılan söz.
(bkz: biz burada devrim yapiyoruz sinyorita)
(bkz: iran)
(bkz: 1 000 000 dan fazla ölü insan)

ve sonuç başarısız. günümüz devrimleri hep başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkum olmuş. Afrika'da her yıl bu tarz düşünceler onlarca kez ortaya çıkıyor ve onlarca kez yine katliama gidiliyor. sözlüklere artık küresel devrim diye yeni bir terimin katılması lazım, çünkü örneklerden de anlaşılacağı gibi bu *devrim işi, üçüncü şahıslara silah, sağlık ve inşaat olarak geri dönüyor.*
nerdeyse her odtü öğrencisinin gerçekleştirdiği eylem. naz gıda'dan alınan içkiler odtü devrim stadyumunda tüketilir.
Devrim yapmak ; Fenerbahçe'nin Türkiye kupasını alması.(Olmayacak duaya amin demektir)
devrim topla, tüfekle, kanla, ordularla ve askerlerle değil, sözle, şiirle,şarapla, müzikle yapılmalıdır.
"Bir zamanlar insanlar hayatlarından memnun değillerse devrim yaparlardı, şimdi alışverişe çıkıyorlar. "

(Arthur Miller)
evrim teorilerinin yeniden konuşulmaya başladığı bu zamanlarda devrimi konuşmak çok uzak.
gül döktüm yoluna ley gül döktüm yoluna..
bu devrimler boşuna ley bu devrimler boşuna..
Ursula K. Le Guin

"Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiçbir yerde değildir."

görsel