bugün

çocukken izleyip bilinçaltımda onulmaz yaralar açmış fimlerden biridir.
efendim hadise kısaca şöyledir. şeker fabrikasının birinde bilmem hangi nedenden dolayı bir şey olur ve bu şekerleri yiyen karıncalar kocaman canavarlara dönüşürler daha sonra da fabrikanın yakınındaki kasaba sakinlene saldırırlar. bu filmi izlediğimde o kadar korkmuştum ki, lambası bozuk olduğu için karanlık olan yan odaya tek başıma gidememiş ve babamı çağırmıştım.

yine bu filmden kısa bir süre sonra ya da önce, tam hatırlamıyorum, katil arıları yayınlamıştı trt. sonra bir de clementine diye bir çizgi film vardı ki, ben diyeyim halka, siz deyin blair cadısı kıvamında.

bu filmleri çocukların izleyebileceği saatlerde yayınlayan dönemin trt yöneticileri, memlekete, sorunlu, takıntılı ve kişilik problemleri olan bir nesil hediye ettiler de haberleri yok.
orjinal adı Them! olan 1954 yapımı bir bilim-kurgu. yönetmeni Gordon Douglas olan film bir kitaptan uyarlamadır. Amerika sahillerine atılan toksik madde yüklü varillerden sızan neşriatı yuvalarına götüren karıncalar artık birer öküz boyutundadırlar. bununla birlikte her zaman sevdiğimiz saydığımız bu hayvanların karakterleri de değişmiştir. artık bizi yemeye çalışan canavarlara dönüşmüştürler.
kimyasal çalışmalar yapan bir firma büyük ihtimalle deniz aşırı yolculuk yaparken acemi bir görevlinin kolu dokunmaması gereken düğmelerden birine temas eder ve üzerinde kuru kafa olan teneke bidonları denize düşürer. sakin, kendi halinde olan missisipi kasabası sahillerine vuran bu teneke yığınlarından birinde ufak bir delik açılır. çalışkan karıncalardan keşifçi ve araştırmacı ve meraklı olanı yiyecek umuduyla bu kimyasalların tadına bakar ve arkadaşlarını haberdar eder. yemek tadını alan karıncalar zaman ve yiyecek tükendikçe bir diğer bidonu açarlar. bu arada farkında olmadan fiziksel ve mental açıdan da büyüyen karıncalar için, insanoğlu en değerli besin kaynaklarından birisi olacaktır**
çok sikişli filmdi. penceresi açık tuvalette zor zıçardım.
O zamanın teknolojisiyle bile gerim gerim germeyi başarmış bilim-kurgu/ gerilim filmi. Şimdiki başarısız CGI'lara falan bakıyorsunuz da ulan bunları izleyin de utanın demekten kendinizi alamıyorsunuz.