1. 1.
    sağlam olmayan şeyler söyleme, yüzeysel konuşma, abartma sınırlarını zorlama, "ufak at da civcivler yesin" sözünün muhatabı olma.
    1 ... asiti kaçmış kola
  2. 2.
    bir yerlerinden sallamadır bu. at atabildiğin kadar, yerseler. *
    1 ... lucifer
  3. 3.
    göz göre göre karşıdaki insanı kandırmaya çalışmaktır. inanılmayacağını bile bile "sen aptalsın, yersin bu yalanı" demek isteyen, kendini dünyanın tek akıllısı zanneden, bu yolla hakaretlerin en büyüğünü yapan beş kuruşluk insanın işidir.
    ... tepesersemi
  4. 4.
    belgesiz iddia da bulunmaktır.
    ... preghiera
  5. 5.
    usturuplu atmaktan bihaber olmak.
    ... umutluyum hala
  6. 6.
    çocukların bol bol yaptığı şeydir. öyle bir atarlarki kendileri bile inanırlar, büyüdükten sonra düşününce komik gelir. dizilerde, filmlerde de olur böyle tipler; bizimkiler'deki tak tak sedat, en son babalar duyar'daki kadir, neşeli günler'deki ziya... mesela babası rutin olarak apartman yöneticisi olan bir arkadaşım; "benim babam bahçeye havuz yaptıracak" derdi. aslında pek inanmazdık; ama inanmak isterdik. "evet tam da şuraya yaptıracak, kocaman bir havuz olacak" derdi, söylediği yer balkonların hemen altıydı, salak salak hayaller kurardık balkondan atlarız ne güzel olur diye.*
    ... trink
  7. 7.
    kişinin konuyu eyleme dökemeyeceğini bildiği halde fütursuzca konuşmasıdır. bu tür konuşmalar içerisinde fena halde palavra, yalan dolan da barındırmaktadır. özellikle hoşlanılan kız/erkek karşısında sıkça başvurulan yoldur. toplum zaman içerisinde bu tip kişilere belli kalıplar uydurmuştur.
    (bkz: agzi olan konusuyor)
    (bkz: ufak at civcivler yesin)
    gibi... tabi yapılması gereken olabildiğince gerçeği yansıtmak, abartıya kaçmamaktır. yani; az konuşalım, öz konuşalım.
    ... roark
  8. 8.
    "bir gün kafam güzeldi,bizim pilota uçağı al biraz gezelim dedim,istanbul boğazı üzerinde geldiğimizde pilottan kumandayı ben aldım.hatta boğaz köprüsünün altından bile geçtim." demektir.
    ... kaizersoze
  9. 9.
    (bkz: fenerbahce sevilla yi elerse bikini giyerim)
    1 ... xabiasvili
  10. 10.
    (bkz: pele bugün beni milli takıma cağırdı)
    ... cappucino