bugün

DSY yontemine uyulmamasi sonucu olusan is olus hareket bildirendir.

not: dsy; destekli sallama yontemi.
tespit sıçmak ile eşdeğer söz.
Kişinin ilginin üzerinde olmasını istemesidir.
kişi ya da kişilerin, hiçbir bilimsel dayanağı bulunmayan, temelsiz, asılsız iddialarla, kendi düşüncelerini gerçekmişçesine yansıtmaya çalışmaları, kaynak göstermeden ithamlarda bulunmaları sonucu ortaya çıkan söz ve eylemlerin yapaylığının çok fark edilir ve deli saçması olduğu diğer kişilece tespit edilmesi halinde oluşan, ilgili kişinin komik hala düşmesine, adının sahtekara çıkmasına sebep olan eylemi.
işkembe i kubradan atmak dedikleri eylemdir. sonrası epey bi ayar'a maruz kalınma durumu içerir.
(bkz: türban referandumu)
(bkz: karambole konuşmak)
(bkz: pele bugün beni milli takıma cağırdı)
(bkz: fenerbahce sevilla yi elerse bikini giyerim)
"bir gün kafam güzeldi,bizim pilota uçağı al biraz gezelim dedim,istanbul boğazı üzerinde geldiğimizde pilottan kumandayı ben aldım.hatta boğaz köprüsünün altından bile geçtim." demektir.
kişinin konuyu eyleme dökemeyeceğini bildiği halde fütursuzca konuşmasıdır. bu tür konuşmalar içerisinde fena halde palavra, yalan dolan da barındırmaktadır. özellikle hoşlanılan kız/erkek karşısında sıkça başvurulan yoldur. toplum zaman içerisinde bu tip kişilere belli kalıplar uydurmuştur.
(bkz: agzi olan konusuyor)
(bkz: ufak at civcivler yesin)
gibi... tabi yapılması gereken olabildiğince gerçeği yansıtmak, abartıya kaçmamaktır. yani; az konuşalım, öz konuşalım.
usturuplu atmaktan bihaber olmak.
belgesiz iddia da bulunmaktır.
göz göre göre karşıdaki insanı kandırmaya çalışmaktır. inanılmayacağını bile bile "sen aptalsın, yersin bu yalanı" demek isteyen, kendini dünyanın tek akıllısı zanneden, bu yolla hakaretlerin en büyüğünü yapan beş kuruşluk insanın işidir.
bir yerlerinden sallamadır bu. at atabildiğin kadar, yerseler. *
sağlam olmayan şeyler söyleme, yüzeysel konuşma, abartma sınırlarını zorlama, "ufak at da civcivler yesin" sözünün muhatabı olma.