istifa etmek istiyorumun duyurusudur...
çaresizlikten bu işi yapıyorumun başka bir cümle ile ifade edlişidir...
dumurdur...
günahtır...
sinir bozucudur..
sınıfa girerken kapıyı kapatışından belli olan öğretmendir.
öğretmeni sadece "ders anlatmak" edimi ile otomatikleştiren ya da bu şekilde algılamakta ısrar eden bünyelerin bilmedikleri için tepki göstermekte haklı oldukları kesindir. -o zaman bir öğretmen olarak "öğretici" kimliğimizi kuşanarak kendilerine seslenelim- açıkcası sınıfa girip ders anlatmak bir öğretmen için en kolay iştir sonuçta bir kitaptaki satırları seslendirmek ya da bir takım bilgileri ezberden çağırarak dile getirmek bu mesleğin en kolay yönüdür -"kaldı ki öğretmenler derslerini anlattıkları için bahsi geçen yakıştırmalardan da uzaklaşmış olurlar mı ?" sorusu akla gelmiyor değil - "gayretsiz öğretmen" , "işini savsaklayan öğretmen" nitelemelerine "ders anlatmak istemeyen öğretmen" yargısı yakın durmaz aralarında çok fark vardır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerden uygulamalarını istediği program ve müfredat kesinlikle derslere ait bilgilerden ziyade davranışsal kazanımları işaret ettiği için bir öğretmenin öğrenciye kazandırmak istediği ,dersin konusunu oluşturan bilgiden önce, o derste kazandırmak istediği temel davranıştır.ancak bunu uygulamaya çalışan öğretmenler "ders anlatmamakla" suçlanır ki, örnek çok uzakta değil , bir türkçe öğretmeni olarak "kitap okuma alışkanlığı" kazandırana kadar anlattığım hiçbir dersin bir kazanım içermediğini düşündüğümden ben de bir dönem "ders anlatmayan öğretmen" olmayı göze almıştım.
zaten ders işlememek için yer arayan öğrencilerin bulunduğu bi sınıfa giren öğretmenin kapıdan girdiği andan itibaren öğretmenin gözünde ''alllahım hiç de ders çekecek halim de yok neyse....''diye sürüp giden cümlesini tamamlamadan mesajı alan öğrencinin 'hocaaammmm lütfen bugün ders işlemeyelim nolurrrr son saat zaten 121 yazılıdan cıktık beynimiz patladı sizde yorulmuşssunuzdur sizede yazık bizedeee hocaammm hede hödeee vs.'diye devam eden cümlesine 'çocuklar yapmayın böyle!bu konuyu bitirmemiz lazım' diyerek aslında 'hadi cocuklar az daha ısrar edin de bende sizi kıramıyormuş numarasına yatıp son saat kafamı dinleyeyim' mesajı veren hocanın öğrencilerini kıramamasıyla sonlanan her iki tarafında hoşnut olduğu durumun bir nevi mimarı.
ders anlatmak istemediğinden öğrencilere ders anlattıran yarın konuya hazırlanıp gelin diyen öğretmendir.elinde listesiyle dolaşır eksi verir beş eksi not değeri olarak zayıf anlamına gelir.bıyıklıysa ders boyu bıyık bürer, telefonu elinden düşmeyip mesajlaşanları görülmüştür.kpss engeleni bir şekilde aşamayıp ataması olmayan genç ve idealist öğretmenlere bunların varlığıyla da ket vurulması büyük haksızlıktır.
gayrı resmi olaraktan, öğrencilerin tuvalet izniyle sınıftan fıyıp bahçede futbol-basketbol ya da voleybol oynamaya başlamaları için start vermiş insan evladıdır.
vaktinden erken emekli olmuş öğretmendir. hatta bedenen öğretmen zihnen emeklidir.

(bkz: kıyak emeklilik)
derste uyuyan öğretmendir genelde ilkokul öğretmenlerinde rastlanır böylesine ,kitabı verir öğrencilerine hadi başlayın bakalım burdan sırayla sesli okuyun ,herkes bir sayfa okusun arkadaşına versin gibi bir yöntem buldu mu tamadır ,zaten ufak dimaklar sıkılmaz okumaktan daha yeni öğrendiklerinden heveslidirler ,ulan madem ders anlatmak istemiyordun neden öğretmen oldun denilebilir bu öğretmene ama onun suçu değil ,o öss de puanı nereye yetiyse orayı yazmıştır.
emekliye ayrılmaya yakın öğretmendir.
öğrenciyi bir sermaye gibi gören öğretmen türüdür. yeter ki vakit dolsun ben paramı alayım çapası içinde olan kendini bilmez ve öğretmenlik gibi kutsal mesleği zedeleyen paragöz cahil kişiiklerdirler.
bu tip öğretmenler sınıfa girdiklerinde önce bir etrafı süzer.sonra eğer yakın geçmişte ya da gelecekte sınav olmuşsa ya da olacaksa uzun uzun bunun hakkında konuşur ve yorum yapar.eğer ortada bir sınav mevzusu yoksa diğer derslerin nasıl gittiğini sorarak ders adı altında muhabbet yaratır.ders işlenmeyeceğini anlayan öğrencilerde konuyu çarpık eğitim sistemine ve derslerin zorluğuna getirir.böylece ders kaynar ve her iki taraf da memnun olur.
liselerde sıkça karşılaşabileceğiniz öğretmen tipidir. ders anlatmak yerine kişisel şeyleriyle uğraşırlar.
açın kitapları sayfa 45'i okuyun der ve masasına oturup gazetesini okur.
- Kaç dakika kaldı yavrum?
+ 18 dakika hocam
- hassiktir ya...
sınıftaki ilk hatadan sonra anlatmayı bırakan öğretmendir. sınıftan herhangi birinin herhangi küçük hatasında ders anlatmayı bırakır ve bunu siz istediniz alın anlatmıyorum işte sınavda da buralardan sorumlusnuz der ve kapıyı çarpıp gider.
ders anlatmaz işi gücü ödev vermektir. kitabı açar içindekiler bölümünde ki konuları sırasıyla öğrencilere dağıtır. her gün bi öğrenci bi konuyu anlatır.
not: hiç umutlanmayın aldığı maaşı sırasıyla öğrencilere dağıtmaz.
genelde devlet liselerinde rastlanan ama benim dersanede rastladığım öğretmen tipidir. yıl sonunda hoca beyi dersane müdürüne ve sahibine şikayet etmek suretiyle kendisini istifaya davet etmiştik. tercih zamanı dersaneye gittiğimde öğrenmiştim ama başka bir dersaneye geçmiş kendisi.
Ders anlatmak dışında her şeyi yapabilir o 40 dakikada. Sıraların duruşundan, perdelere, öğrencilerden, çöp kutusuna, kapı koluna dikkatlice inceler ve mutlaka bir kusur bulur. ne kadar öğretmendir orası ayrı konu. bu tarz insanların hala bir yerlerde "öğretmenlik" yapıyor oldugunu bilmek üzücü en az atama bekleyen genç, çalışkan öğretmenlerin bir türlü atanamaması gibi.
rehberlik öğretmenine özenen öğretmendir.
istifa etmeli yada mecbur ise öğretmenliğin ne olduğunu anlayıp onca geleceği heba etmemek ve ileride iyi bir nesilde yaşamak istiyorsa elini taşın altına koymalı, Eğitimci olduğu saatlerde gereğini yapmalıdır.
devlet memuru ise, candır can. hele notu da bolsa can değil canandır.
sıfatıyla çelişir.
öğrenci çakarsa fena işleyeceği öğretmendir. Yarından sonra ki hafta sıklıkla karşılaşılacaktır.Neden bitti bu tatil bakış açısının bundaki önemini unutmamak gerekir.
kayıt yapmak istemeyen üniversite yetkilileriyle akraba olma ihtimali yüksek öğretmen.
aranızda benim yerime ders anlatacak olan var mı diyen öğretmendir. daha da ileri gidip şu dersi benim yerime anlatsınlar bu dersten aldığım maaşı ona vereyim diyen öğretmendir. sakın anlatmayın para mara vermiyor ibne.