bugün

ilçeleri; acıpayam, akköy, babadağ, baklan, bekilli, beyağaç, bozkurt, buldan, çal, çameli, çardak, çivril, güney, honaz, kale, sarayköy, serinhisarve tavas dır.
oradayken sikintidan patladigim ama istanbuldayken deli gibi ozledigim memleketim.cok ozledim cookk.

(bkz: aglamiyorum gozume birsey kacti)
adı denizli ama denizi yoktur. bir zamanlar tekstil ile ülkemizin gözdesi halindedir. ama şu sıralar tekstil can çekişmekte. çin yüzünden. çok özlediğim memleketim.
Not: Memleketime kavuşalı 4 yıla yaklaştı. Denizli'ye kavuştum ama sevdiklerim nerede?
bu şehir ki kızı tozu horozu ile tanınır. geçmiş zamanda şehrin dört yanının bataklık olduğu rivayet edilirdi bu bataklıklarda yaşayan uğursuz domuz hayvanı geceleri şehre inerek ahalide rahatsızlık zuhur ettirmekteydi ki bu yüzden bu canım şehre domuzlu, dengizli, donguzlu gibi olmadık adlar takılarak ticaretin gelişmesi sağlanamamıştı. amma ve lakin, medeniyet geliştikçe bataklıklar kurutulmuş miskin domuz hayvanından da kurtulmuştur bu canım şehir, böylece tarım gelişmiş ipekli, pamuklu dokuma yaygınlaşmıştır. *
yıllarla beraber çok gelişen memleketim, horoz heykelini görmekle her daim sevindiğim, yazları gidilince sıcaktan pişilen dağın eteklerinde kurulu şirin kent, ayrıca gobekteki heykelde de gösterildiği gibi Kurtuluş Savaşı sırasında düşman işgalinde olmayan, efelerin kentlerini savunduğu * * güzide şehrimiz
(bkz: halk caddesi)
bu sene kadıköyken çıkamayacak takıma sahip olan şehir.
(bkz: sozlukteki denizlililer)
denizli'de doğup büyüdükten sonra, üniversite eğitimi için istanbula gelen insan, "oh be kurtuldum bu salak yerden" der. aradan zaman geçer ara sıra gidilir arkadaşlarla buluşulur ama istanbul'un en sevilen yanı ona dönüşlerdir. en sonunda gün gelir ailen denizli'den taşınır ve işte büyük boşluk. nerdeyse bütün hayatını geçirdiğin, küçümsediğin, kaçmak istediğin o şehir gözünde ve kalbinde çok ama çok başka bir yere taşınır. üzülmek bile gelmez elden orda bir denizli vardır uzakta gitmesen de görmesen de orda...
doğalgaz döşeme çalışmaları nedeniyle her tarafın toz içinde olduğu şehir. Bir çok yolu bu inşaatlar dolayısıyla kullanılmamaktadır. Ayrıca şehrin göbeğinde yapılan havuz inşaatı nedeniyle şehir harabeyi andırmaktadır ki bu görüntü misafirleri yanıltmamalıdır.
(bkz: her şey güzel olacak)*
Türkiye'nin en aptal toplu ulaşım sistemine sahip şehri...

50 Belediye otobüsüne sahip, nüfusu 600.000'e dayanmış bir şehir, dolmuşlarda tek hat sistemi var ve bir yerden bir yere gitmek için çok şanslıysanız, tek araçla gidersiniz... onun dışında en az 2 araç kullanırsınız.. Dışardan gelenin; "nereden geldim" deyip bir türlü sevmediği, Denizli halkının ise adeta taptığı bir şehir. Şehirdeki aksaklıklardan şikayet edip daha iyi bir yol sunsanız bile o aksaklıktan 1. dereceden muzdarip olan bir Denizlili "yiğitliğe b.k sürdürmemek için" size çıkıp "beğenmiyorsan def ol git" dediği, Öğrenci'nin direkt olarak (bazılarını tenzih ederim) ticari mal gibi görüldüğü, ev fiyatlarının içinde yaşayan öğrenci sayısına göre değiştiği, hatta "Öğrenciye 500, aileye 350" gibi ilginç ev tarifelerinin bulunduğu, öğrenciye potansiyel tehlike, ahlaki çöküntünün bir numaralı sebebi olarak bakıldığı, hayatın gece 11'de bittiği, ulaşım sisteminden başlamak üzere köklü değişiklikler, reformlar yapılması gereken (hem de acil olarak) bir ege şehri.
an itibariyle sallanan şehir...
türkiye nin deprem manyağı olmuş ilidir allah göstermesin, yaşatmasın ama çok deprem olur burada küçük küçük... artık alışmıştır halkı korkar ama ne yapsın. bilimsel bir veri olmasa da yazdan kışa, kıştan yaza geçerken çoğalır depremler, büyür depremlerin şiddeti. (sıcaklık değişimi genleşmeyi çağırıştırıyor, sanki bu yüzden oluyor yazdan kışa, kıştan yaza geçerken depremlerin çoğalması, ha bilimsel bir önerme midir? bilmiyorum!)
(bkz: oku)
(bkz: okuluk havlu)
21 senemi geçirdiğim şehir. insana bazen iyi gelir bazende çok kötü bu şehir. iyidir hoştur ulaşımı kolaydır şehrin bir ucundan bir ucuna maksimum 20 dk da gidersin. Ucuzdur hoştur. Dünyanın derneği lokali vardır(Emekli Astsubaylar dernek ve lokali, turizmciler dernek ve lokali, güzel sanatlar dernek ve lokali, sanatseverler dernek ve lokali, edebiyat dostları dernek ve lokali, jazz&rock dernek ve lokali kıl yün..). Bu arada şehir merkezine yanarlı dönerli meydan yapmışlar Denizli Belediyesi'ni kutluyorum burdan cillop olmuş. Ha bide horozuyla meşhurdur bu şehir. 1.5 dk felan öter bu horoz.
Anadolu' nun nadide şehirlerinden birisidir. Horozlarının uzun ve farklı ötüşü ile nam salmıştır.
yıllar önce pamukkale'ye gitmek için içinden geçmiştim ve küçücükmüş dediğimi hatırlıyorum. iş için bulunduğum 2 gün gezmediğim yeri kalmadı ne eski küçüklüğünden eser kalmış ne de tozu toprağından. ha hala yolu olmayan yerler var ama oralarada uydu kent yapıyorlar ve illaki 3 şeritli yolu olacak. çok gelişmiş ve güzelleşmiş. gazi mustafa kemal meydanı için de ayrıca tebrik ediyorum denizlilileri.. yaşanacak bir şehir.
içinde olunca nefret ettiğim uzakta olunca özlemiyle yanıp tutuştuğum memleketim...
(bkz: demet akbağ)
kış mevsiminde hava krililiğinin türkiye genelinde tavan yaptığı tek şehirdir. her ne kadar bu yıl itibari ile doğalgaz ile tanışmış bir il olsa da asıl sorun daha halledilememiştir.
bugünlerde ard arda meydana gelen depremlerden dolayı gündemde olan canım yurdumun horozu ile meşhur ili.ayrıntı için;
http://www.hurriyet.com.t...2&srid=3429&oid=1
horozu ve pamukkalesiyle ünlü ilimiz.
üniversite öncesi hayatımın tamamını geçirdiğim, şimdilerdeyse ailemi ve akrabalarımı ziyaret etmek için gittiğimde caddelerinde, sokaklarında öksüz gibi dolaştığım şehir.
meger ne guzelmi$ ilkogretim, lise yillari.meger ne guzelmi$ o sevmedigimiz caddelerde bile gecen dakikalar.

ayrica:caddelerinde dolaşan çöp toplama araçlarında şunun yazdığı kent.
'' yaşam olan tek gezegeni; dünyamızı temiz tutalım. denizli belediyesi
her gittiğimde dolmuş güzergahlarını değiştiği ve böylece kendi memleketimde yabancı gibi hissetmeme sebep olunan canım şehrim. en son değişim ise denizli halkını çılgına çevirmiştir. bereket köyü bölgesindeki yeni yapılanma dikkati çekiyor. kız meslek lisesi ve endüstri meslek lisesi bu bölgeye taşınacak ve şu anki yerleri de yeşillik alan olacakmış
plaka kodu 20 olan ilimiz.
çok özlenen şehirdir. çocukluğunuzu, ilk aşkınızı, ilk kavganızı, o ana kadar sahip olduğunuz bütün dostları arkada bırakıp gittiğinizde kafanıza dank eder nasıl sevilesi bir şehir olduğu.
horozu, tozu, kızı derler.