bugün

isteyen uludağ sözlük yazarlarının istanbul anadolu yakasında bir sinemada toplu halde izlemeleri için hazırlık yapıyoruz. duyuracağız.

edit: halledemedik, iptal oldu bu olay.
kanserinin iyileştirilmesi şartıyla weapon x projesine katılmış, ve gerçekten kanseri iyileştirilmiş karakter. ancak kendisine verilen bu iyileşme faktörü, cildinin mahfolmasına neden olmuş, kendisini kıyafeti ve maskesine mahkum etmiş, mental olarak dengesiz kılmıştır.. geyik ötesi bir karakterdir, espri makinasıdır.

ilk olarak şubat 91'de, new mutants #98 sayısında çizgiroman severlerin karşısına çıkmıştır.
film biter bitmez hemen cikmayin. Bekleyin yazilar gecsin sonra kisa bir cekim daha var.
muhtemelen marvel evreninin en eğlenceli karakteridir kendisi. paralı askerdir. evine gelen bir telefon sayesinde şöyle bir diyalog yaşanmıştır;

+is this deadpool? i was told this was the number to call if i had special needs...
-(kafasında maskesi, altında boxer, oturduğu yerde tabancasıyla oynuyor) ..this is deadpoll
+the mercenary..?
-i prefer "well-compensated establishment provocateur."
+ah. yes.. have you ever heard of the one world church?
-nope.
+it's in france.
-i'll pass.
+it pays a lot.
-good sir, you can't pay me enough to go to france while our countries are at war!
+umm.. We're not at war.
-we're not?
+no.
-oh.
-so.. how much money?
[dinler]
-well, that sure is a lot.
ikinci defa izlenen filmdir.

ilk izlemede anlaşılamayan esprilerin ve göndermelerin yakalanması açısından faydalı olmuştur.

Üçüncüsü olur mu? kafa dengi bulunursa neden olmasın ki.
ergen filmi diyen adam recep ivedik'te kahkaha atıyordu mk.

güzel film. ince espriler var. izleyiniz.
başarılı bir yapım. içerisinde bol bol göndermeler vardı ki en çok bunları sevdim. bir kere dc evrenine iyi diss atılmış, ayrıca mcu ve x-men'e de.

filmi henüz izlemeyenler için end credits scene var, hemen fırlamayın dışarı.

--spoiler--

deadpool'un kostümü yeşil ve animasyonlu olmasın isteği, ryan reynolds'ın başrolünde olduğu başarısız ötesi dc filmine gönderme. ha zaten açılışta fotosu da vardı. filmde 3 yerde wolverine'den bahsediliyor. ilkinde polverine'le kafiyeli olayı diğer ikisi ise hugh jackman içeriyor. biri dergi kapağında diğeri de maske şeklinde. ayrıca profesör x rolünü canlandıran james mcavoy ve patrick stewart da nasiplenmiş. spider man'e de göndermeler var. o bardaki eleman mr.pool'a "go get her tiger" diyor ki bunu spidey'de mj'den sık sık duyuyoruz. francis vs deadpool'un son kapışması bariz şekilde bir hellicarrier'da oluyor ki hellicarrier'ı görünce gereksiz yere heyecan yaptım. ve after credits scene de nick fury'yle dalga geçiliyor.

adamım stan lee yine cameo yapmış bulunmakta. bu normal bir şey, fakat stan lee'den sonra en sevdiğim kişi olan mcu patronu kevin feige'ye de selam çakılmış. pizza kutusunda feige'nin ismi vardı.

çizgi roman haricinde başka filmlere gönderme hatta bazı filmlerle alay etme olayı vardı ki en bariz olanı ilk bölümde bile boku çıkmış olan liam neeson'lı taken serisi. the matrix, blade 3, ve godfather şimdilik aklıma gelen diğer filmler. ha bir de end credit sahnesi de ferris bueller's day off'un birebir aynısı. filmde ferris üstünde bornoz gibi bir şeyle çıkıp millete filmin bittiğini ve evlerine gitmeleri gerektiğini söylüyordu ki bu filmi de çok severim.

ancak en büyük ayar keira knightley'e gitmiş. yine end credit'de deadpool spoiler veriyor ve 2. filmde cable'ın da olacağını belirtiyor. herhangi bir oyuncunun seçilebileceğini çükü ihtiyaçları olan şeyin "flat top" yani düz bir kafa (güya) olduğunu söylüyor ardından karakteri oynayabilecek oyuncular arasında keira knightley'i de gösteriyor ki keira knightley tahta olduğundan role yakışır. flat top (tahta göğüs aynı zamanda) valla ibretlik bir ayardı.
--spoiler--
Filmin en güzel yanlarından biri ryan reynolds'ın filmin çoğunda maskeyle dolaşıyor olmasıydı.
Oldum olası sevmem bu zibidiyi. Ama deadpool kostümlü hali sempatikti.
Bayağı da güldüm film boyunca.
Yalnız yeni nesil deadpool'un ne kadar yaşlı olduğunu anlayıp şoka girmesin diye midir nedir; careless whisper'a 90'ların şarkısı dediler.
Acı gerçeği açıklıyorum. Sıkı tutunun gençler.
Careless whisper'ın çıkış tarihi 1984.
pardon müdür düzelttim,

kendim yaptım.

görsel
Gelmiş geçmiş en iyi marvel filmi. aksiyon sahneleri çok dozunda olmuş. filmi de 'kıyafetten önce - sonra' diye ayırmamışlar. Flashbacklerle olaylar anlatılmış seyirciyi sıkmamıştır. marvel'in sinema evrenine bir çok gönderme mevcuttur.
marvelin son filmidir, mizahi yönü ağır basmaktdır.
açık ara en komik marvel karakteridir.

görsel
bu filmi beğenmeyenler yeterli bilgi ve zekaya sahip olmayanlardır. onlarca ince esprileri anlamadınız diye film kötü olmaz. siz bi boktan anlamıyor olursunuz. deadpool son yılların en iyi superhero filmi bile diyebilirm. abartı seks sahnesi falan da yok. 2 yerde meme gözükünce seks sahnesi sanıyorsunuz. deadpool lan bu. daha önce tanımayanlar için abartı gelmiş olabilir ama adam bu yani. serserinin teki. anlamayan sevmesin zaten. gerek yok.

tanım: yıllarca beklediğimize değen film. aksiyonsa aksiyon, komediyse komedi.
son derece eğlenceli ve bol bol ince esprileriyle size kahkaha attıran enfes filmdir.
kafa dağıtmak ve gülmek için birebir, gidin izleyin efendim. beklentiyi yüksek tutmayın demiyorum çünkü beklentiyi her türlü karşılıyor.

sonuna kadar da beklemeyi unutmayın.
marvel ultimate alliance'da çok güzel işlenmiş karakter.

vurulmuş deadpool: I need health!... And a pony!