bugün

arma 2 : combined operations adlı askeri simülasyon oyununa yapılan bir mod sayesinde, oyunun steam üzerinde bir milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmasına ve bestseller olmasını sağlamıştır.

225 km2 alanlık online açık dünya - hayatta kalma oyunu. zombilerden çok insanlardan korkulması gerek, eğer yanınızdaki güvendiğiniz biri değilse çok kolay bir şekilde ihanete uğrayabilirsiniz. (hakkında yazılan ve çizilenlerden duyulduğu kadarıyla)

yemek yeme, su ihtiyacı, kanayan yaraya pansuman, kan torbaları, pusula, harita, gps.. hayatta kalma ve yön bulma için gerekli olan önemli öğeler.

1 milyondan fazla oyuncusu olan, ortalama hayatta kalma süresi 49 dakika olan ve türünün en iyisi ve sadece alpha seviyesinde bir mod.

yazının bundan sonrası(spoiler bölümü) eksisozluk'ten pleasekillme adlı kullanıcının girdiği entry den bölümler içerir;

--spoiler--
oyuna deniz kıyısındaki chernogorsk, elektrozavodsk gibi şehirlerin yakınında başlıyorsunuz. unutmayın, nerde ölürseniz ölün çok büyük ihtimalle denizin kıyısında spawn olacaksınız. spawn olduğunuzda yapmanız gereken ilk iş stealth moduna geçmek olmalı. ya çömelerek ya da sürünerek ilerleyin. bunu yapmazsanız etraftaki zombiler sizi kolaylıkla farkedecektir ve bunun olmasını hiç istemezsiniz. ekranın sağ üst köşesinde ne kadar görünebilir olduğunuzu ve ses çıkardığınızı görebileceğiniz göstergeler mevcut. hemen altında ise vücut sıcaklığını, kan miktarını, yemek ve su durumunu görebilirsiniz. eğer gösterge yeşilse iyi durumdasınız. kahverengiyse acıktınız ya da susamaya başladınız, yanıp sönüyor ise başınız belada demektir. acilen su ihtiyacınız varsa su , yemek ihtiyacınız varsa yemek yemeniz gerekli.

oyundaki en önemli şey silah bulmak gibi görünsede, biraz tecrübe kazandıysanız bunun yanlış olduğunu anlıyorsunuz. elbet silah bulmak çok önemli ama daha zaruri olan ihtiyaçlarınız var. bence oyundaki en önemli itemler; harita, su matarası, avcı bıçağı, kibrit, balta, pusula, bandaj ve bulabildiğiniz kadar yemek.

biraz itemlerden bahsedeyim.

harita gideceğiniz yönü bulmak için elzem ama çoğu severda haritadaki yerinizi göremezsiniz. bu yüzden önce çevredeki yapılara, şehir tabelalarına bakıp nerde olduğunuzu bulmalısınız. su mataranız varsa göl, çeşme gibi kaynaklardan doldurabilirsiniz. tabi çevrede bulduğunuz kola, soda gibi içeceklerle de idare edebilirsiniz ama doğaya çıktığınızda su matarası hayat kurtarıcı olacaktır. avcı bıçağı avladığınız hayvanların etini taşınabilir halde kesmeye yarıyor ve yanınızda bulunması büyük avantaj sağlayacaktır. baltayı ağaç kesmek için kullanıyoruz ama isterseniz silah olarak da kullanabilirsiniz. kestiğiniz ağaçlar çantanıza ekleniyor ve eğer ormandaysanız ve pek tabi kibritiniz de varsa, ateş yakıp etlerinizi pişirebilirsiniz. et oyundaki en iyi besin kaynağı ve ısırıldıysanız kaybettiğiniz kanın bir kısmını geri toplamanızı sağlıyor.

medikal itemlerden en önemlisi bandaj. yanınızda en az 3 tane taşımanızı öneririm zira ısırıldığınızda ya da vurulduğunuzda kan kaybetmeye başlıyorsunuz ve kanamayı durdurmanın tek yolu bandaj kullanmak. hastane ya da askeri kamplarda morfin, antibiyotik, ağrı kesici, epifen, blood bag gibi tıbbi malzemeleri bulabilirsiniz.

morfin kemik kırılmalarında tekrardan ayağa kalkabilmek için kullanıyor. yüksek bir yerden düştüğünüzde, kötü bir biçimde ısırıldığınızda ya da vurulduğunuzda kemiğiniz kırılabiliyor ve morfin kullanmazsanız sadece sürünerek ilerleyebiliyorsunuz. ağrı kesici ısırıldıktan, vurulduktan sonra kullanılıyor zira bazı durumlarda karakterimiz acıdan titremeye başlıyor ve bu nişan almanızı güçleştiriyor. neyse ki oyunun başında bize bir adet veriliyor. epifenle baygın durumdaki arkadaşınızı anında ayıltabiliyorsunuz ama bunu kullanmak için iki kişi olmanız gerekiyor haliyle. blood bag de epifen gibi tek başımızayken kullanılamıyor. kan transferine ihtiyacınız varsa bunu bir arkadaşınız ya da anlaştığınız diğer bir oyuncu yapmak zorunda.

oyundaki zombiler george a. romero filmlerindeki gibi hantal değiller. zombilerimiz 28 days later'dan fırlamış gibiler ve eğer biri peşinize düşmüşse koşmaktan başka çareniz kalmıyor zira ateş ettiğinizde çıkan ses diğer zombileri de yanınıza çekiyor. silahınız varsa yapılacak en mantıklı şey girilebilecek bir binaya gidip onları içerde haklamak olmalı çünkü binaların içinde yavaşlıyorlar. beni kilometrelerce kovalamış zombiler hatırlıyorum. aylaklara karşı en önemli savunmanız gizlilik. asla durduk yere vurmaya çalışmayın çünkü bitmiyorlar. zombi sayısı bakımından en yoğun yerler askeri kamplardır. şehirlerde ve kasabalarda da zombi sayısı yüksektir bu yüzden dikkatli olmak ve gizlice ilerlemek çok önemli.

gelelim oyundaki en büyük tehlikeye. insanlar. evet diğer oyuncular oyundaki en büyük düşmanlarınız. oyunda birisini görürseniz ''heyoo survivor buldum'' diye yanına gitmeyin zira ortalık sizi öldürüp eşyalarınızı yağmalak isteyen insanlarla dolu. bunların bir kısmı yüksek yerlerde sniper modunda takılırken bir kısmı ise önüne çıkan oyuncuları sorgusuz sualsiz öldüren banditler. pek tabi iyi insanlar da var ama asla kimseye güvenmeyin. tam sayısını bilmiyorum ama tahminen 5-6 kadar survivorı öldürdüğünüzde bandit oluyorsunuz ve karakterinizin görünümünde değişiklikler oluyor. oyun içi sesli chati kullanmanızı öneririm ama önemli bir noktayı es geçmemek lazım, sesli chati kullandığımızda bizi sadece yakınımızdaki oyuncular duyabiliyor.
--spoiler--

bilgi için: dayzturkiye.com
korsan olarak oynanılabilirliğini acayip merak ettiğim oyun.
bolumsonucanavari.com tarafından dizi haline getirilmiş ve sitelerinde yayınlamışlar.

izlemesi bir o kadar keyifli, oynamasını tahmin edemiyorum.

http://www.bolumsonucanav...com/Oyunlar-DayZ-1750.htm
Arma oyununun bir modudur dayz. Aslında oyunda aşırı bug ve donmalar vardır. Pek oynanmaz tek kişi falan. Zevki çıkmaz. Fakat 5 hafta önce http://bolumsonucanavari.com da dayz: bölüm 4 falan yazıyordu. Bakıyım nasıl bir şey dedim ve 1. Bölümden başladım. Arkadaş bu kadar mı zevkli olur ya. Resmen dizi tadında adamlar her hafta yayınlıyorlar. 25 dk nasıl geçiyor bilmiyorum bile. 40 dk yapsa bile izlerim. Hatta televizyona verilsin izlenme rekorları kıracak derecede güzel hale gelmiştir son bölümlerinde.
Spolier vermek istiyorum ama nasıl verildiğini bilmiyorum. Bir kaç şey yazacaktım son bölümle ilgili. Kısacası siz siz olun. Kesinlikle bu seriyi izleyin. Tavsiye.
korsan olarak oynanabilen oyundur. ayrıca ben hep alone takılırım hacı. şeklinde oyuna dalarsanız ortalama yaşam süreniz 15-20 dakikadır. en az bir arkadaşınızla mikfrofon desteğiyle oynamalısınız. oyun da ilk başlar da sürüneceksiniz zombilerden çok elinde silah olan gavatlardan korkun. adamlar newbie olmanıza ragmen sizi zevkle sniperla indirebiliyor. gündüzleri kasabalara yiyecek ve mühimmat bulmak için inin. geceleri orman da sakin bir şekilde geçirebilirsiniz ama fazla ateş yakmayın. yeni başlayacaksınız boş serverları tercih edin. aaa burda 25 kişi online hadi dalıyım aralarına belkı benı de aralarına alırlar umuduyla dalmayın. size mermi bile harcamazlar ağzınıza kürekle vurup indirebilirler.
normal dayz serverları hackerlardan çok çekti ve artık insanlar private hive(kendi database ine sahip ve whitelist(beyaz liste) yöntemiyle oyuncularını kabul eden serverlar)'e yöneldi.

anyone in cherno ? http://www.anyoneincherno.com

oynadığımız bu serverda yapılan değişiklerle sıradan zombie-survivor klişesinin çok daha ötesine geçildi.

artık ana karadan askeri birlikler gelip, ana ve önemli şehirler ile yol hatlarını tutuyorlar. chernogorsk, elektrozavodsk, balota ve neaf( north east airfield) merkezlerinde askeri birlikler, tepelerde bazen sniperlar mevcut.(AI; gerçek oyuncu olmayan yapay zeka seviyesi ileri derecede)

bu ordu pek dost canlısı değil öyle bir şey beklemeyin.

zaman zaman; zelenegorsk, story sobor, bereznino ve nwaf'ı( north west airfield) da kontrol ediyorlar.
ana yolların kenarı, ormanlar ise death squads denilen gruplar tarafından kontrol ediliyor zaman zaman.

mesela: mogilevka'dan novy sobor'a bisikletimle yol alırken ateş açtılar ve kan kaybıyla birlikte mesafe biraz uzayana kadar sürüp, oradan uzaklaştım.

orduya ait btr, bmp, cephane kamyonları (vodnik, tank)gibi araçlar ele geçirilebilir. (her server restart sonraları kayboluyorlar takdir edersiniz ki.
yine aynı şekilde; öldürdüğünüz askerlerin üzerindeki silah, cephane ve mühimmatları alabilirsiniz; night vision goggles, pkp, ak 107, svd camo, dragonov, pkp....(makineli sniper tarzı (bunlar hep sizde kalıyor).

sürekli update yapılan server için 7. update haftaya geliyor ki tam minecraft tarzına dönecek.
chernaus'a kaos çöktükten sonra ana kara sürekli takviyeler gönderiyor;

pusta'da mayın tarlaları, askerlerin önce devil's castle ardından playerlar tarafından orada hezimete uğrayınca( mükemmel bir event olarak hafızamda kaldı)
rog kalesine çekildiler ve ana şehirlere daha yakınlar, kuzey şuan daha güvenli.

update 6'da petrovka yakınlarında habercileri(journalist) taşıyan bir uçak düştü ve henüz bulan olmadı. ordu da aramalarını sürdüyor.

update 7: bulduğunuz malzemelerle hemen hemen her şeyi yapmanız mümkün olacak.(hatta bir kale bile)

S.O.S klanı olar yeni kişilere yardım etmek ve aramıza almaktan mutluluk duyarız.. size güvenli bir yer, hayatta kalmanızı sağlayacak malzemeler verip, kendi karargahımızı inşa etmeye yardım bekliyoruz.(sizin de tabi)

anyone in cherno ?

not; anyoneincherno, chernarus-divided olarak yenilendi ve server'ı başka bir ülkeye taşındı.
önde gelen oyun siteleri tarafından 2012 yılının en iyi modu ve kotaku tarafından gelmiş geçmiş en iyi zombie/survival oyunu olduğu iddia edilmiştir.
arma 2: combined operations'ın mod'udur. arma 2: combined operations'un içinde arma 2 ve arma 2: operation arrowhead bulunmaktadır. dayz oynayabilmeniz için bu iki oyuna sahip olmanız gerekmektedir. bunun için de arma 2: combined operations adında 2 oyundan oluşan bir oyun paketi çıkarılmıştır. oyunları indirdikten sonra dayz commander adında yardımcı bir program kullanılarak online oynanabilmektedir.

dayz, zombie survival tarzında bir oyundur. oyunun içinde fps (first person shooter) ve tps (third person shooter) özellikleri vardır. istediğiniz şekilde oynayabilirsiniz. eğer ek olarak yeni harita yüklemediyseniz (dayz commander'ın içinde ek haritalar bölümü mevcut) oyuna chernarus adındaki klasik haritadan başlarsınız. diğer belli başlı haritalar (ek haritalar) şunlardır: fallujah, lingor island, namalsk, panthera island, takistan, taviana. dediğim gibi bu haritalarda oynamanız için bu harita dosyasını önce dayz commander'dan yüklemeniz gerekir. eğer yüklemezseniz sadece chernarus haritasında oynayabilirsiniz (ki oyuncuların çoğu böyle yapıyor).

oyun, son derece gerçekçidir. hayatta kalmanız için zombilere yem olmamanız yetmez. bunun yanında diğer online ve sizi öldürmek isteyen kötü niyetli oyunculardan da kaçmanız veya kendinizi onlara karşı korumanız gerekir. bunun yanında oyun içinde karakterinizin kan seviyesini, açlık durumunu, susuzluk durumunu, vücut sıcaklığını da belirli bir seviyede tutmanız gerekmektedir. aksi takdirde karakteriniz ölür.

peki bunları nasıl belirli bir seviyede tutacağız?
kan seviyesi: kan seviyeniz aldığınız darbelere bağlı olarak düşer ve genellikle aldığınız darbe türüne bağlı olarak vücudunuzda kanama baş gösterebilir. kanama başladığında vücudunuzdan kan fışkırmaya başlar ve bunu oyun içerisinde bandaj kullanarak durdurabilirsiniz. düşen kan seviyenizi yükseltmek için pişmiş et yiyebilirsiniz. pişmiş et elde etmek için bir hayvanı öldürmeniz gerekmektedir. öldürdüğünüz hayvanın türüne bağlı olarak ondan birkaç birim et çıkacaktır. eğer yanınızda odun ve kibrit de varsa kamp ateşi yakabilirsiniz ve bu etleri kamp ateşinde pişirebilirsiniz. diğer bir yöntem ise hastanelerde bulunan kan çantalarıdır. önemli bir uyarıda bulunayım kan çantasını kendi kendinize uygulayamazsınız, yanınızda bir arkadaşınızın size uygulaması lazım. pişmiş et, kan seviyenizi belli bir miktar arttırırken, kan çantası, kanınızı ne seviyede olursa olsun sonuna kadar doldurur. son olarak belirtmek isterim: kan seviyeniz düştükçe ekran siyah beyaz olmaya, renkler kaybolmaya başlar ve ekran bir süre sonra titrer. en sonunda karakteriniz kansızlıktan bilincini kaybeder ve olduğu yerde yığılır. kan takviyesi yapmazsanız böyle belirtiler devam eder.

açlık durumu: bunun için oyun içinde konserve yiyecekler mevcuttur. bunun yanında pişmiş et de kullanılabilir.

susuzluk durumu: oyun içindeki su dolu mataralar, kutu kola vs. gibi içecekler kullanılabilir.

vücut sıcaklığı: oyunda dağ gibi yüksek yerlere tırmandığınızda veya yağmurda dışarıda uzun süreli kaldığınızda karakterinizin vücut sıcaklığı düşer. bu sıcaklığı kontrol altında tutmak için kamp ateşi yakılabilir, kapalı alanlara gidilebilir (araç içleri dahil) ve en etkili yöntem olarak ısı paketi (heatpack) kullanılabilir.
bu belirttiğim özelliklerin hangi durumda olduğunu oyun ekranında sağ alt köşeden öğrenebilirsiniz.

bunun dışında oyunda sağlık sorunları da vardır tabii.
kemik kırığı: karakteriniz bacağından kurşun yediğinde veya bazen zombiler tarafından bacağı kırılabilmektedir. bacağınız kırık haldeyken sadece sürünerek hareket edebilirsiniz. eğilme veya ayağa kalkma gibi hareketler olanaksız hale gelir. bacak kırığını geçirmek için genellikle hastanelerde bulunan morfin (morphine) kullanılabilir. bunu kendinize uyguladığınız zaman bacak kırığınız geçer. tek kişilik oynamıyorsanız arkadaşınız da size uygulayabilir.

bilinç kaybı (bayılma): kan kaybından, yaralardan, kurşunlardan, vücuda uygulanan şiddetten (zombi tarafından) karakter bayılabilmektedir. karakter bayıldığında önüne bir kum saati çıkmaktadır ve eğer dış bir müdahale olmazsa karakterin sahibi bu kum saati bitene kadar hareket edememekte ve yere yığılıp kalmaktadır. dış müdahale epi-pen ile mümkündür. bu malzeme de genellikle hastanelerde bulunmaktadır. baygınken kendinize uygulayamadığınız gibi baygın olmadığınızda uygulamanız hiç bir önem arz etmemektedir. bu sebepten dolayı sadece yanınızdaki kişi size uygulayabilir.

korkma (ekranın titremesi): ekran sadece kan azaldığı zaman titremez. bazen zombilerin peşinizden koşarkenki çığlıklarını ve haykırışlarını duyan karakteriniz korkabilir. bu durumda karakterinizin eli titremeye başlar ve nişan alma kabiliyetiniz zorlaşmaya başlar. bunun için de oyunda ağrı kesiciler (painkiller) mevcuttur. bunu karakterinize uyguladığınız zaman el titremesi kesilir.

hastalık bulaşması: bu çok nadir görülen bir sağlık sorunudur. yaklaşık 2 aydır bu oyunu oynamama rağmen bana ve arkadaşlarıma daha denk gelmemiştir. oyunda zombiler tarafından hasar gördüğünüzde hastalık kapma ihtimaliniz oluyor. karakteriniz öksürmeye başlıyor. eğer müdahale etmezseniz kan seviyeniz bir limite kadar düşüyor ve orada kalıyor. müdahale için de antibiyotikler (antibiotics) mevcut.

oyunda bir diğer önemli faktör de silah durumunuz ve çantanızdır. birisi tabanca diğeri tüfek olmak kaydıyla elinizde (çantanızda değilse) 2 silah taşıyabilirsiniz. çantanıza koymayı planlıyorsanız bağlı olarak tabanca 5 yer, silah 10 yer kaplar. elinizdeki silahın türü de oldukça önemlidir. bazı silahlar tek vuruşta hedefi indirirken bazı silahlar birkaç elde ancak önünüzdeki karakteri öldürebilir. aynı durum zombiler için de geçerlidir. ayrıca silah bulduktan sonra bu silaha uygun mermi de bulmanız gerekmektedir. yani silahı bulunca sorunlarınız bitiyor anlamına gelmesin bu.
çantaya gelince oyundaki çantaları ve genişliklerini sıralayayım:
czech vest pouch: 6 yer
coyote patrol pack: 8 yer
assault pack: 12 yer
czech backpack: 16 yer
ALICE backpack: 20 yer
coyote backpack: 24 yer genişliğindedir.

oyunda 3 adet oyuncu karakteri mevcuttur: bandit (haydut), hero (kahraman), survivor (kurtulan kişi-nötr).
bandit: oyunda türkçe olarak haydut diye nitelediğimiz oyunculardandır. bunlar insan öldürerek eşyalarını çalarlar ve bir süre sonra kafalarında bir sargı bezi oluşur. kafalarında sargı bezi oluştuğunda bu kişilerin bandit olduğunu anlayabilirsiniz.
hero: insanlara yardım eden (kan basan, morfin basan, diğerlerinin yaralarına bandaj yapan vs.) kişilere bu isim verilir ve bu kişiler de bir süre sonra gömlekli ve üstlerinde siyah bir kolsuz ceket görünümü kazanırlar.
survivor: oyuna ilk başlayanlar veya nötr olan kişilerdir.
bunların arasında en çok korkulması, sakınılması gereken kişiler banditlerdir. ancak bunun anlamı bir hero gördüğünüzde de ona güvenmeniz anlamına gelmez.

oyun hakkında daha fazla başınızı ütülemek istemem; ama genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. dayz hakkında daha fazla okumak, araştırmak ve öğrenmek istiyorsanız: http://www.dayzwiki.com/wiki/Main_Page
trolleri olmazsa olmazıdır. sonuna kadar izleyin asıl bomba sonda.

http://www.youtube.com/watch?v=3F9xzgv5RxE
standalone olarak kendi başına bir oyun olarak çıkış yapacak. 2013 ün belkide en çok beklenen oyunlarından biri.
59 lira vermeye değer mi diye kukumav kuşu gibi düşündüğüm mod. aslında değer. fakat gurupsuz pek zevkli olacağını sanmıyorum.

hack olaylarınında artışıyla insanın hevesi kaçıyor. warz'ye araç patchini bekleyip 15 doları o'na yardırıcam sanırım. ağustosdaymış araç patch'i. bakalım.

araçsız koş koş koş bir zevki olacağını sanmıyorum. fakat araç patch'i warz'ye geldiği zaman güzel bir oyun olup dayz'yi geçecektir. birde her iki oyun hileyi güzelce engelleyebilecek şirketlerle anlaşsa daha iyi ama... du bakali nolcek.
almış olduğum oyundur.lakin paratoner gib iarızalı adamları gene üzerime çekmeye devam ediyorum..oyunda zehirlenmiş durumdaydım,elimde 1 adet balta var..karşı evden tüfekli bir tip yanımda,çömeltti beni sonra yürü dedi..dedim açım ve yemek yemezsem öleceğim dedim..ben sana yemek vericem dedi..sonra beni bir eve götürdü..çıkardı tencere tava başladı yemeye..bana yok mu dedim..yok dedi..kivi verdi bi tane..kaçmaya çalıştım ayağıma sıktı,sürüne sürüne evleri beraber yağmalıyoruz...arada bir kaç parça bişeyi ben aldığımda silahı kafama dayayıp " gördüm ver " dyor..manyak herif..en son bi kaçtım bundan..20 dakika ağaçlık alanda havaya sıka sıka kovaladı beni,sonra tenhada yakaladı bu beni....dedim yicek bişeler ver ölücem..öldürmem ama yemekte vermem dedi..arızalı herif.
rusçada koşu simülasyonu demek olan oyun. koş koş bitmedi arkadaş.
bir yıllık bir zaman zarfı içerisinde dünyada en çok satan oyunlar listesine yerleşecektir. oyun henüz beta sürümdedir. oyunda bulunan itemlerin birçoğu bu nedenle henüz kullanılamamaktadır. yakında gelecek güncellemelerle oyunda bulunacak taşıtları kaullanmadan gaz ocağında yemek yapmaya, karakterler arası item takasından baygın bayan oyuncu karakterlere tecavüze kadar bir çok yeni ve vahşi özellik eklenecektir.

edit: global olamsı açsından oyun ingilizceye de çevrilecektir.
aldığım ve oynamaya koyulduğum oyundur. varsa oynayacaklar mesaj atsın oynayalım.

oyun hakkinda incelemem su sekilde.

oyun daha alpha asamasinda olduğundan bir çok bug ,hata ve eksiklik mevcut. yapımcılar zamanla gelen güncellemeler ile bu eksikliklerin giderileceğini söylüyorlar. diger yandan oyun biraz pahali. 30 dolar. suanlik sadece steam üzerinden satışı gerçekleşiyor. ve yapımcısı oyun hakkında yaptığı satış politikasi açıklamasında fiyatların gittikçe artacagini, oyuncularin indirim beklememesini söylemiştir.

oyuna gelirsek. oyun an itibariyle cok hatali. ama gerçekten bir arkadaşınız ile birlikte dağ, bayır, çayır demeden gezebilme, şehirlerde dolaşabilme şansınız varsa durmayın alin. ben tek başıma oynuyorum ve beni 10 saat boyunca oyuna bagladi. olsenizde hevesinizi kaybetmeden yeniden heyecanla baslayabiliyorsunuz.

oyunda sıkıntılı bir durum daha var. optimizasyon sıkıntısı. bu dertten dolayi en baba pc ler bile oyunu yüksek ayarlarda oynayamiyor. herkes low-medium ayarlarda takılıyor. şehirlerde ise durum daha feci. fps yerlere iniyor oyun oynanmaz hale geliyor. bu sorunun suanlik tam bir çözümü yok çünkü sorun oyunun kendinden kaynakli. galiba arma 2'nin motorunu kullandigindan arma 2 de eski bir oyun olduğundan bu tür sıkıntılar ile oyuncular karsi karsiya kaliyor.

almali miyim yani? kafami karıştırdın şimdi diyenlere gelince.

dostum bu optimizasyon sorunu için pek bir çözüm yok ve ileride çözülecegini sanmıyorum. bunu dikkate alin. pc bilesenleriniz iyinin üstündeyse oyun hakkinda düşünün. eger iyi bir bilgisayariniz yoksa sakin bulaşmayin boşuna 30 dolar vermeyin. he ama belki ileride bu sorun düzelir.belkide düzelmez. orası muamma.

oyunda hatalar ve eksikler var dedik. bu oyunu sıkıcı bir hale getirebiliyor bazen. mesela araçlari suan kullanamıyoruz. her yere tabanvay gidiyoruz. sürekli koş koş insani sıkıyor. araç eklentisinin ileri ki sürümler de geleceği söyleniyor. ama bana göre en az 3 ayi var daha baslica yenilikler icin.

tabi bu söyledigimiz hatalar ve eksiklikler bir eleştiri değil sadece söylüyoruz. neden değil? çünkü oyun daha alpha'da. bu hatalarin olmasi gayet gayet normal. hala çıkıp bu hatalar üzerinden " almayin ulan bok gibi oyun" diyenlere aldiris etmeyin. oyun yavaş yavaş kendini duzeltecektir. dediğim hususlara dikkat edin ve kararinizi verin.

iyi bir sisteminiz yoksa ama oyunu oynamak istiyorsaniz biraz bekleyin. bakarsiniz optimizasyon sorunu üzerinde calismalar varsa oyunu alırsınız. ama baktiniz yok daha fazla umutlanmayin derim. zira 500 liralık ekran kartlarında kasmalar yasaniyor.

iyi bir sisteminiz var ama hatalar canınızı sıkıyorsa hemen alin. oyunun bu küçük detayli hatalari ve buglari ileride düzelecektir. bundan emin olun. ileride fiyati artacak diyor yapimcimiz. o yüzden alin kenara koyun yeri gelince açar keyifle oynarsiniz. bosu bosunada ileride para bayilmazsiniz. zira ben tam sürümde 50-60 dolar civarinda olabilecegini düşünüyorum.

oyunun tam sürümünün 2015 te cikacagi hakkinda bir duyum aldim ama ne derece doğrudur yanlıştır bilemem. neyse efendim benim oyun hakkında ki düşüncelerim yukaridaki gibi. oyunun kendisi gayet güzel. her türlü detay var ama her türlü hata ve sıkıntı da var. karari kendiniz verin. 30 dolara deger mi? bence suan icin degmez ama gelecegi düşünürsek kesinlikle değer. fiyat artmadan kaçırmayın derim. iyi oyunlar dilerim.
optimizasyon olmadığı için adam gibi oynanamayan oyundur.
geliştirilme aşamasında bulunduğundan şuan konsol versiyonu için erken olduğu düşünülen oyun. bu demek oluyor ki ilerde yüksek ihtimal gelecek.

http://www.10line.net/201...ol-versiyonu-geliyor.html
DayZ, DayZ, DayZ almış başını gidiyor herkesin ağzında bir DayZ lafı var, ulan ne bu bakalım dedim aldım geçen hafta en sonunda, şu an tatilde olduğum için ve iPad'de DayZ olmadığı için oynayamıyorum, ama 5 günde toplam 20 saat oynadım ve şunu gördüm, oyun cidden harika, tabii ilk 1 saatte hayatta kalmanız OLDUKÇA zor. Spoiler verecektim ama üst taraflarda spoiler dolu entry'ler olduğu için ve neredeyse her şey açıklandığı için açıklama yapmama gerek yok.
Grafikler : 8/10
Sesler : 7/10
Yapay zeka : 5/10
Oynayış : 7/10
Fiyat 3/10

PUANIM : 6/10
Playstation ı olmayan biri için olağanüstü bir oyundur.
playstation 4'e geleceği duyrulmuştur.
http://www.gamespot.com/a...med-for-ps4/1100-6421673/

teşekkürler dean hall. bize amacının para olmadığını, daha çok para olduğunu gösterdiğin için. lol.
Asla beraber oynayabilecek bir takımımın olmadığı, steam hesabımda sürekli ve içli içli bana bakan oyunum. evet benim oyunum o... gün gelecek düzelecek. * *
acayip geren oyun. kalbiniz varsa oynamayın derim.
özendiğim oyun, tam tarzım olan oyun.

fakat hiç oynamadım.

Bir gün bok gibi param olursa elbette 77 lira veririm, çekinmem.
öncelikle (bkz: running simulator)

oyuna başlamadan önce mutlaka arkadaş gerektiren oyun, çünkü oyun içinde arkadaş bulmak falan zor gibi. aldım, oynadım yaptım ettim sonrasında baydı. bir şehirden diğerine rahat 30 dakika koşuyorsun. şu günlerde ara ara girip çıkıyorum bi dağın tepesine manzarayı izliyorum. aslında bayağı zevkli bir oyun böyle manzara falan baya sex.
arkadaşlarla kasa kasa bile olsa oynadığım oyun. silahtan değil de hastalıktan ölürsünüz bu oyunda. av yapmak, ateş yakmak, araba toplayıp gezmek çok zevk vericidir.