bugün

Eğer erkekseniz ve kızkardeşinizin veya ablanızın çocuğu olduğunda sizin içinizde bulunduğunuz konumdur yeni çocuğa karşı.Eğer erkek olursa büyük ihtimalle size benzeyecektir.
ayıların köprü üstünde başına gelen eylem.
(bkz: ağır abi)
dünyanın en güzel duygularından biridir. küçük kardeşseniz ve de sevgililiği saymazsak, yıllar sonra başklarının yaptığı birşeylerden dolayı bir statü sahibi olursunuz. ufacık bişeyin dünyaya geldiğine tanık olursunuz, ona yürümeyi öğretirsiniz, düşecek diye aklınız yerinden oynar, kaşığı ilk defa kendi tutup bişeyler yemeye başladığında, tuttuğunuz takım avrupa şampiyonu olmuş gibi sevinir, gururlanırsınız* konuştuğuna şahit olursunuz, bir gözyaşına dünyayı yakarsınız, sakallarınız batıyor diye sakal bırakmazsınız. işte böyle bişeydir dayı olmak. anne, baba olmayı düşünemiyorum bile..
bu sabah gelen mesajla yakında olacağımı öğrendiğim durumdur.* insan önce bir 10 saniye kadar idrak edemiyormuş sonra da sevinç çığlıkları, suratta şaşkın ve sırıtan bir ifade ile telefon açıp tebrik etmek, kutlamakla süren ve entry haline dönen olay.
küçük yiğeninizin size kızınca 'belki de sana dayı yerine ayı demeliyim' demesidir.
ailenin gunah kecisi olmak. her ihtimalde butun ailenin (ozellikle kadinlarin) dedikodusuna malzeme olmak. dayilar genelde ailenin en sevimli, en delikanli, en hayirsiz ve en tembel kisileri olmalarina ragmen yegenlerini ilk defa sinemaya ve lunaparka goturen kisiler olmalari nedeniyle saygi duyulmalari gerekir.
kişinin bir yeğeninin olduğuna delalettir.
(bkz: yiyen)
en sert, alaycı, sevgisini göstermeyen, muşmula suratlı, dengesiz vs. olan kişiyi bile yumuşatan olay. ilk yeğende insan bi değişik olur lan. baba olma isteği bile gelir insanın içine, bebeği uyutmak falan işleri de zevkle yapılır, oysa ki kişinin en nefret ettiği seslerden biri bebek ağlamasıdır daha önceden.
böyle değiştirir insanı.
bugün bir kez daha kazandığım statüdür. hoşgeldin zeynep bebek...
en zevkli yanı yeğenin ilk kez dayı dediği andır. sonrası zaten maceradan maceraya bir ilişkinin başlangıcıdır.
dayi olmak dunyanin en guzel duygularindan birisidir. tavsiye ederim. imkan ve tesisler yeterliyse siz de dayi olunuz. ama sakin ola mahalle dayiligi ile karistirmayiniz. aslinda bu iki dayiligin birbirine sestes olarak benzemelerinin disinda farkli benzer yonleri de vardir. mesela ikisi de ugruna dayi olduklari* * seyi/kisi veya kisileri korumayi sevmeyi kollamayi ulku edinmislerdir. bildigin dayi yegenini sever kollar onu tehlikelere karsi; zor zamaninda yaninda olur, haa bi de basini oksar, "nasilmis benim aslan yeenim ve/veya nasilmis benim fistik yeenim" falan der. bunlari demeyen dayidan sayilmaz toplumda, velev ki arada kan bagi dahi olmus olsun. mahalle dayisi ise mahallesini sever sayar kollar. tek tek evleri taakib eder. mahallenin naumusuna halel gelmemesi icin nitel nicel tedbirleri alir. gerektiginde eyleme donusur, donusturur; yanar, yakar.

sonuc olarak dayilik muessesesi toplumu ayakta tutan unsurlardan biridir bunu gorduk bu entryde. her kim ki bu muesseselere saygisiz olur, lakayt kalir; iyi olmaz sonu. toplumdan dislanir diskilanir er ya da gec.
bugün olduğum hal. erkekmiş. ne denir bu durumlarda bilmem ki. acayip bir duygu yaşatır insana bu hal.
şu hayatta en çok sevdiğim insanın sayesinde kavuştum bu ünvana. 4 yıllık bir dayıyım şu an. combo yapmama 15 gün kaldı.* off be süper olacak valla. hem de erkek. neyse şimdi bu geçmiş 4 yıla bakalım.

dayı olunca; doğum sırasında ecel terleri dökersin.
dayı olunca; yeğen 2 haftalık olmuş olsa bile birşey olacak korkusuyla sadece bir kere öpersin.
dayı olunca; 1 aylık olunca kutlama yaparsın kendi çapında.
dayı olunca; uzaktayken bile görmek istersin, msn e çıkartırsın yeğeni.
dayı olunca; ablanın gönderdiği fotoğraflara ve videolara her gün bakarsın.
dayı olunca; haziran ayı gelince sevinç kaplar içini. kavuşma günü yaklaştı çünkü.
dayı olunca; yeğeni karşına alırsın, saatlerce konuşursun. konuştukça o agu bugu burbbpp der sen de sevinirsin.
dayı olunca; ilk yaş gününde yanında olamadığın için üzülür, taa ığdırlara hediye yollarsın.
dayı olunca; dayı dedirtmek için elinden geleni yaparsın ama daha küçüktür konuşmak için.
dayı olunca; telefonda bile konuşturmaya çalışırsın. *
dayı olunca; yeğenim * gel bakayım, tarzı cümleler kurup ablayı kızdırırsın.
dayı olunca; o gün gelir dayı der sonunda. gün senin günündür.
dayı olunca; her gördüğünde biraz daha büyümüş olur, "ulen daha sevemeden büyüyo, ne iş" dersin.
dayı olunca; abuk sabuk sorulara maruz kalırsın, doğru cevabı verebilmek için abladan yardım istersin. abla bırak cevap vermeyi karşında pis pis sırıtır .
dayı olunca; saatlerce hikaye kitabı okursun. bıkmak, usanmak,sıkılmak gibi şeyleri bilmiyor bu çocuklar.
dayı olunca; teletubies izlersin ve beynine kramplar girdiğini hissedersin.
dayı olunca; yaz bitimi biricik yeğenin gider. ev bir anda büyür kocaman olur. üzülürsün, gözlerin dolar.

kasım gelsin kasım... hangisini seveceğimi şaşırırım ama olsun... süper lan !
insanın hayatında tadabileceği en tatlı yumruk. böyle şaşırıp kalıyorsun ilk duyduğunda. ablanla geçirdiğin küçüklük günlerin geliyor aklına. feci be. neyse daha çekirdek kadar kendisi. ben şimdiden fenerbahçe tulumları bakmaya başlıyorum sözlük. Tutmayın lan beni!