bugün

ps3 ve xbox 360 a çıkmış god of war 3, dante's inferno tarzı slashing oyunu. süper bir haber olarak haziran da pc ye çıkacağı eklenebilir oyun hakkında.

oyun kısaca kıyametin başlangıcını ve cennet cehennem güçlerinin dünya üzerinde çarpısmasını konu alıyor. yönetilen karakter mahşerin 4 atlısından war isimli bir hero.

son olarak oyunun devam etmesi bekleniyor. 2. bir oyun yolda.
pc için çıkış tarihi eylül sonlarına ertelenmiştir.
elinde konsolu bulunmayanlar için god of war ihtiyacını karşılayabilecek oyundur. kahramanımızda son derece karizmatiktir ayrıca. 24 eylül de pc ortamına gelmiştir.
(bkz: Charge your horses across the fields!)
malum yerlerden edinilirken ucuz etin yahnisine kaçıp 6.5 gb lık repack sürümü denenmemelidir. hem yüklemesi uzun sürüyor hem de çalışma oranı çok düşük korsancılar arasında. skidrow un 13.5 gb lık sürümü tek seçeneğiniz olmalı. god of war 3 kullanıcıları tarafından da yüksek puan almakta darksiders. gow un yarattığı boşlukta "iyi geldi" diyenler var. hem ps3 te, hem pc de denenmesi gereken bir oyun. klavye mouse ile oynamayı tercih eden bazı pc sahipleri tarafından da "oynanış zor değil" denmekte.
videolarında god of war duygusu uyandıran, bol miktarda combo, aksiyon ve kan içeren action-rpg oyunu. Oyun zelda, god of war ve başka oyunların karışımı olduğunu çok belli ediyormuş. Peki bu kötü mü: neden kötü olsun, bilakis çok iyi.
hikayesi epiktir.

melekler, şeytanlar, mahşerin dört atlısı, kıyamet v.b konulardan hoşlananlar; özellikle spawn sevenler mutlaka denemeliler. görsel tasarım yönünden şahane bir oyun olsa da bazen final fantasy-vari uzakdoğu stili çizim ve tasarımlar oyunun ciddiyetini düşürebiliyor, "daha karanlık bir hava beklerdim" dedirtebiliyor.

son olarak oyunun müzikleri şahane, oyunun dışında da albüm olarak dinlenebilir.
müthiş oyun , hikayesi o kadar güzelki youtube tan tek tek walkthroughlarını izliyorum.

bir şekilde mahşer günü olmamasına rağmen mahşerin 4 atlısından biri olan elemanımız ortaya çıkıverir.

onun ortaya çıkışı mahşeri getirmez ama abuk sabuk bişi olur.

melekler ve şeytanlar dünyaya akın eder.

çoğu oyunun aksine dünyayı kurtarmaya yada şeytan pataklamaya adanmış bir süperhero değiliz.

hatta melek kütletmek en büyük zevklerimizden biri.

kısacası gow dan 1000 kat daha iyi bir hikayesi vardır.
öyle böyle değil.
--spoiler--
1 götü kalkık meleğin ; "hadi mahşeri başlatalım yeterince güçlüyüz iblislerin hepsini keseriz " gazı ile mühür kırılır.

lakin evdeki hesap çarşıya uymaz. meleklerin anasını ağlatan demonlar tüm dünyayı ele geçirir. geriye kalan bir avuç melek gerilla gibi sağda solda savaşmaya başlar. bu bir avuç meleğin bir kısmı da karanlığa yenik düşer.

götü kalkıkların alayı silkelenir. en sağlam meleklerden olan azrael bile yakalanıp supernatural dekiler misali mühürlenir.
--spoiler--
kat kat fazla kombolara ve itemlere rağmen asla gow kadar olamayacak bir oyun. kötü bir oyun mu? kesinlikle kötü değil ama çok sıkıcı yanları var.

bir de gerçekten de kahramanımız küçük çocukların hayallerini süsleyecek cinsten. cratos'daki havaya yaklaşacak bir karakter değil.

çok şey beklenmeden oynanması gereken oyun ama denenmeli derim.
--spoiler--
beklemekten sıkılan melekler ve şeytanlar "eh yeter mını sikim" diyerek kıyameti başlatırlar. yemiş ama sıçmamış demonlardan ayarı alırlar.

tabi kıyamet sırasında ortaya çıkacak olan mahşerin 4 atlısından war pek bir heyecanla dalar ortama ama kısa zamanda o da ayarı alır.

aradan bir kaç yüzyıl geçer. dünya yarrağı yemiştir. war dünyaya geri gönderilir. her fallen angel gibi o da tüm güçleri alınmış olarak yollarak. kestikçe redemption olacak ve işleri yola koyacaktır.
--spoiler--
içinde tutmuş her hack 'n' slash ve platform action oyununun en iyi özelliklerini barındıran oyun. bu sebeple pek bir güzel olmuş.

pc ye de çok fazla böyle oyun çıkmadığı için super.

ama klavye ile oynarım diyenin ayaklarını da kullanabiliyor olması lazım ya da mürettebat halinde 2-3 kişi oynamak lazım.

bu durumda bir adet gamepad hayat kurtarır. yalnız hem ps3 hem pc uyumlu olanlarda sıçıyor kamera. xobx ve pc uyumlu olanlar da ise gayet iyi.
atın üzerinde oynanabilen bölümlerde insanı zevkten dört-beş-altı köşe yapabilen oyundur.
steam üzerinden yılbaşına kadar 10 dolares e alınabilir.
vize stresine birebir ilaç gibi gelen oyun. oyunun ilk sahnesinde hemen aklıma "kesin gow ile karşılaştırılmıştır" dedim. yüzümü kara çıkartmadınız. gow çok farklı bir oyun, ve malesef pc oyuncuları için erişilmez. o yüzden, sonuna kadar darksiders.
bunu muhteşem bir alt+tab kombinasyonu olarak yapmışlar. masaüstüne dönme sorunu varsa açın bunu iki dakikaya return to desktop. sene 2010 böyle bug mı olur lan.
ilk 1-2 saat hayal kırıklığı yaratıyormuş gibi gözükse de, sonraları, amiyane tabirle "feci saran" bir oyun. hack'n'slash seven de, aralara bulmaca isterimciler de alabilir oyunun yapısı itibariyle.
hayvanlar gibi grafiklere sahip tam da aradığım oyun. özellikle metal müzik sevenler ıskalamamalı. şayet alttan dimmu borgir, cradle of filth türevi grupların müziği eşliğinde sizi cehenneme götürebilir bu "şey".
can sıkan bulmacaları var. kontrol sistemi daha da iyi olabilirdi. Sıkıntı gidermek için oynanabilir bir oyun. Görsel şölen yaşatıyor combo'larla.
favorilerime girmiştir kendileri. ikincisinin çıkmasını dört gözle bekliyoruz. kontroller başta zorlayabiliyor. combo çeşitliliği fazla olduğundan çoğu comboyu unutabilirsiniz. portal olayı insanı fazlasıyla şaşırtıyor.
bölüm sonu canavarı'nın şöyle bir artıları ve eksilerine değindiği oyun.

http://www.bolumsonucanav...__Artilar_Eksiler-923.htm
çizgi romanına şuradan ulaşılabilecek olan hayvansı oyun.

http://scr.bi/rq6w7i
hacknslash türüne pek aşina olmamamdan mıdır bilemedim ama ben herhangi bir numarasını göremedim bu oyunun. combat sıkıcı, itemlar tekdüze, hikaye çok karikatürize. buna bir de gereksiz zorluk eklenince iyice çekilmez hal almıştır benim için. ama neredeyse bütün yorumlar olumlu ve hatta ikincisi çıktı. sanırım ben malım. *
yeni bitirdiğim biraz uzun ama efsane oyun. black throne bölümü ömrümü yedi ama zor olması lazımdı. çünkü bitirdikten sonra gerçekten hak ettim diyebiliyorsunuz. yani bir mario bir tetris değil. ama gerçekten puzzle olayını biraz abartmışlar gibi. aksiyon puzzle kısmını god of war seviyesinde yapsalar yeterliydi. beyin yaktım gerçekten.
ayrıca favori karakterlerim azrael(azrail) ve ulthane'di.

--- spoiler ---

azrael'in kılıç parçalarını topla sonra ulthane'e git, yaşlı birinin son arzusu tarzda bir şey dedi, selam söyle o anlar dedi orada yarıldım ben.

finali ise ayrı efsaneydi. abaddon ile karşılaşmamız ve yenişimiz daha efsanevi olabilirdi ama şükür diyoruz. easy zorlukta oynadığım halde bayağı zorladı 16 saat civarı sürdü sanırım oyunu bitirmem. aralıksız 4 5 gündür oynuyorum. her neyse finali süperdi bana kalırsa. konseye karşı yalnız mı savacaksın diye sordu cennetin şampiyonu uriel. elindeki zımbırtı sayesinde sanırım kardeşleri gökten yağmaya başladı ve finito.

valla oyun aşırı uzundu, nişan alma mekaniği acayip kötüydü(pc oyunu diye fazla yüklenmiyorum oyunu yapanlara). ama film gibi bitti. gerçekten çok beğendim oyunu.
--- spoiler ---

artık darksiders 2'ye başlama zamanı geldi. ilkinden alacağım zevki alabileceğimi sanmıyorum ama denemek lazım önyargısız.
indirim döneminde "ya alayım oynarım hem ramazanda nasıl vakit geçecek" mantığı ile aldığım, daha sonrasında "lan ben niye bunu hiç bilmiyormuşum" dediğim yapım. Bünyede fişek etkisi yaratmıştır.

Oyun öncelikle güzel bir God of War + Prince of Persia derlemesi olmuş. God of War'ın savaş mekanikleri ve Prince of Persia'nın bulmaca ve akrobasi mekanikleri birleştirilince şahane bir oyun ortaya çıkmış. Diğer iki oyunda çünkü bunlar zordu. Gow'da bulmacalar ve akrobasi zorken, pop serisinde savaşmak bu kadar kolay değil. Buradan puanı alıyorlar. Hatta ilerde Portal da giriyor işin içine o da bir mutlu etmedi değil, fakat öyle portal kadar özgür olacağınız bir dinamik değilde daha şuraya at tarzında portal mantığı olduğundan öbürleri kadar iyi kalmıyor.

Hiç bilmeyeni için bi' senaryodan bahsedersek, Dünya üzerinde Cennet ve Cehennem bir savaşa girişiyor ve karakterimiz bu savaştan kurtulup eski dengeyi sağlamak için adalet konseyi tarafından yollanıyor. Başta işi bitirecekken tam konsey tarafından geri çağırılıyor tüm güçleri elinden alınıp tekrardan dünyaya yollanıyor. Bu taraftan bakılınca god of war 2'nin başlangıcı da aynen bu, bu biraz sıkıcı ama başlangıç için mantıklı olabilecek bir seçim.

Oyun iyi güzel olsa da başlarda biraz sıkıcı olduğunu söylemem gerekli. Size oyunun dinamiklerini öğrenmeniz için biraz uydurma bir bahane ile arenalara sokuyor oralarda sıkılma ihtimaliniz var. Biraz bekleyin, oyun açılacaktır zamanla.

Senaryo tarafı ise açıkcası çok klişe olmasa da beklenmedik dönüşleri merak ettirdi. Ve oldukça uzunda olan oynanış * beklediğimden de baya uzun. Çok özgür olmayan açık dünya da mevcut, toplanabilirler peşinde koşturarak 20-25 saate rahatça çıkartabilirsiniz. Bu da güzel yanlarından biri aslında, size normalde soldan giden yola ek olarak sağdan başka bir yol sunuluyor ve biraz belki vakit kaybederek güzel bir upgrade almanızı sağlayabiliyor. Gow ve Pop serilerinde de aynı mantık var ve güzel birşey bana kalırsa. Size yalandan da olsa biraz daha oynatabilen mekanik. Sağda solda saatlerce tüy vs. toplatan oyunlardan daha mantıklı.

Oyunda ama en güzel nokta boss savaşları. Günümüzde bulamadığınız bu olaydan Darksiders'da sayamadığım kadar büyük küçük boss var. Ufak bosslar kendini tekrar eden şeyler olsa da * büyük bosslar eşsiz.

uzun oynanış süresi, zengin içeriği, yüksek oynanabilirlik ile bence rahatlıkla oynanabilir bir oyun olmuş. ilkini baya beğendikten sonra direk ikinci oyunu aldım. Season Pass'siz bu kısa sürecek gibi hissettiriyor ama neyse bekleyeceğiz indirimi artık.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar