bugün

Toprakları iskandinavya'da olmadığı halde halkı iskandinav kökenli olduğu için iskandinav ülkesi olarak görülen ülke.
Soğukta kalın giyimli beyaz tenli insanların kızarmış burunlarla ve yanaklarla size günaydın demesiyle içinizi sımsıcak ettiği memleket.
Türkiye de bile bulamayacağınız islamik eserler bulunuyor burada.

Osmanlı kafa zırhı(ottoman helmet)

görsel
Orjinal kuran sayfası.

görsel
görsel

Osmanlı kaftanı.
görsel

Osmanlı sultan ı fermanı.
görsel

islamik seramikler.
görsel

kopenhag.
Aslında şanslı olduğumu söyleyebilirim dün 5 saatlik güneşli havada yakaladım bu görüntüyü normalde yazın ve ilk bahar sonu son bahar başı gelmek gerekiyormus.
Unutmadan osmanlı kahvehanelerindeki eserler de var.

görsel
Osmanlı'dan daha Osmanlı duran ülkedir. Osmanlı isteyen hüloğğların gidip görmesi gerekir.
Şunlar da saray ve kilise fotoğrafları;

görsel
edinburg kalesi.
görsel
görsel
iskandinav ülkesidir. diğer iskandinav ülkeleri gibi buraya da gitmek hayallerim arasında.
görsel

kurtarıcı kilisesi.
görsel
Son olarak eklemek gerekirse;
kızları tatlı, sevimli, güzel iyi hoş olabilir ama sesleri kaba ben türk kızlarının sesini daha iyi buluyorum, bizim kızlarımız ince sesli hoş kızlar bunlar sadece kaba bu da ingilizce konuşurken kaba oluyor danimarka da evlenilecek kız var ama geçmişe sünger çekecek biri olmalısınız ayrıca onları öyle sevmelisiniz bir ömür boyu kaba yoğun bir sese dayanır misiniz bilemem bir de kızıp bağırdığını düşünsenize bilemiyorum, ben türk kızını daha sevimli masum ve çekici buluyorum her şeyleri eşit olsa bile hatta onlar açık ara farkla güzel olsa bile sesi güzel genleri güzel kızlarımız var bizim, melez çocuk istemeyen biri olduğum için bile türk ten başkasıyla evlenmem ama yurt dışında yasamak istersek burası aklımda. Kışın bilerek geldim yazın daha keyifli olurdu ama yaşanacak bir yer mi onu araştırdığım için burası kışın buzz gibi, bu fotoğrafları seri çekerek iyisini seçtim elim titrediği için tuşa basamadığım için hep bozuk çıktı o derece soğuk diğer türlü insani tiyatrocu ama kızları daha samimi sanki...
yüksek vergi karşılığında (yine de türkiye'den kesinlikle gelire göre daha az) eğitim ve sağlık gibi hizmetlerin ücretsiz verildiği ülkedir. hatta avrupa birliği vatandaşı olan öğrenciler üzerine devletten kira yardımı da alır.

barbar vikingler, hizmette önümüze çoktan geçti...
Öğrencilere ayrım yapmaksızın burs veren ülke. inancı milliyeti ne olursa olsun öğrenci olduğu sürece burs veren ülke..

(#35302614) anlatmak istediği bu olsa gerek.
Güzel bir ülke. Aklıma gelen bir diğer şey ise, Ekvatora yaklaştıkça yani sıcak ülkelere gidildikçe gayliğin, kutuplara yaklaşıldıkça da yani soğuk ülkelere gidildikçe de lezbiyenliğin fazla olduğuna dair bir araştırma var. Danimarka da o ülkelerden biridir.
ikinci dünya savaşında insan kayıpları 3200 olan ülke.
Kuzey Avrupa'da bulunan ülkelerden biridir.
(bkz: hamlet)
Bazı işitme cihazı firmalarının ana kucağı.
-Danimarka'da 25 yaşına kadar evlenmemişseniz, doğumgününüzde üzerinize tarçın atılıyormuş.

Şimdi bu uygulamanın kökenini anlatacağım. Bir gün Danimarkalılar oturmuş düşünmüş. Lan demişler, bizi niye kimse bilmiyor? Onu yapsak ingilize benziyor, farklı bir şey yapsak türke benziyor, enteresan bir adet icat etsek japon gibi diyecekler. danimarka denince kafada canlanan bi özelliğimiz yok. Çakmayız sürekli napıcaz? Demişler tarçın! Evet insanlara tarçın atalım. Sonra düşünmüşler durup dururken atamayız. 25 yaşında atalım! Ama çok tarçın gider israf olmasın demiş birisi. En son evlenmemiş ve 25 yaşındaki insanlara sadece doğum gününde atılmasına karar verilmiş. Bu da onların kültürü yazık. Alay etmeyin onların da bir kültürü olsun...