1. 1.
  arapların, türkleri islamiyete geçirmek için yaptığı katliamlardan biridir. türklere yapılan iki büyük katliamdan ikincisidir. (bkz: talkan katliamı)

  kaynaklar bu katliamda da tıpkı talkan'daki gibi 40.000 türk'ün öldürüldüğünü söyler. katliamın sorumlusu horasan valisi Yezid ibni Muhelleb 'dir.
  #8080009 :)
 2. 2.
  (bkz: hak dini islamiyet)
  #13240057 :)
 3. 3.
  Barış dini islam'a geçen Türkler'indin ve hidayet aşkıyla nasıl müslüman olduğunu gözler önüne seren katliamlardır.

  benzerleri için

  (bkz: talkan katliamı)
  (bkz: aleppo katliamı)
  #13318207 :)
 4. 4.
  türkiyedeki islami yayınlarda pek bahsedilmeyen katliamdır.

  edit: bunu eksileyene kafam gir... len sanki din kitaplarında çok bahsediyorlar bu konuda. yalan mı lan söylediğimiz, düdük.
  #13318270 :)
 5. 5.
  emin olduğum bir şey varsa o da bu milleti kimsenin zorla şekilden şekle sokamayacağıdır.isterseniz ermeniler,kürtler ve diğerleri gibi sokaklara dökülüp bizi kestiler,bizi yaktılar cart curt diye yırtınalım? bu katliamlar elbette olmuştur.fakat bunların arkasına geçip islamı kötülemeye çalışan türkçü bir güruh var.türkçülük bu değildir.türkçülük bu katliamların olmasından utanmaktır."nasıl keserler lan bizi" diye sinirlenmektir.ezilip büzülmek değil.
  #13318279 :)
 6. 6.
  tarihsel gerçekliği ciddi şekilde sorgulanmasına gerek olmayan, hangi kaynaktan edinildiği bilinmeyen ve sadece iddiadan ibaret katliam.

  türklerin müslümanlaşması yine türklerin arap devletini işgali sonrası olmuştur, zaten araplar türkleri işgal etmiş olsalar osmanlı imparatorluğu değil arap imparatorluğu olurdu. ciddi olun biraz müslümanların arabistanın dışına çıkışıyla birlikte siyasi ve kültürel gelişimini öğrenmek istiyorsanız en basidinden national geographic in ilgili belgeselini izleyin.
  #13318528 :)
 7. 7.
  tarihi yenenler yazar, yenilenler değil.
  #13856300 :)
 8. 8.
  müslüman araplar'ın kafir türkleri hizaya getirmesi olayıdır. katliam matliam değil. biz öpüştük barıştık, size ne amk?
  #15268584 :)
 9. 9.
  arapların, türklerin kanından ekmek yaptıkları meşhur katliam. dinciler bu olayda üç maymunu oynarlar. bir başka türk katliamı için;

  (bkz: talkan katliamı)
  #15973321 :)
 10. 10.
  arap katliamı. bugün hayvanları kurban edenler o zamanlar aynı şekilde insanları kurban etmişlerdir.
  #17303568 :)
 11. 11.
  -adı üzerinde katliamdır unutlmayacak lekedir!
  #17303574 :)
 12. 12.
  Kuteybe ve Haccac’ın ölümü, Arapların Türkleri Müslümanlaştırmak ve Türk şehirlerini talan etmek politikalarında bir değişiklik yapmamıştır.. Öncelikle, Araplardaki Türklere karşı olan korku ortadan kalktığı için, Araplar, Kuteybe’den sonra da aynı şekilde Türk yurtlarına saldırılarını sürdürmeye devam etmişlerdir.. Kuteybe’nin öldüğü aynı yıl olan 716 da, Yezid ibni Muhelleb Horasan’a vali atanır.. ilk iş olarak Dağıstan’ı işgal eder.. Dağıstan meliki Saltekin, Yezit’e karşı uzun süre dayanır.. Sonunda Dağıstan düşer.. Şehir yağmalanır ve 14000 kişi öldürülür..Dağıstan’dan sonra Curcan’a yönelir.. Curcan 300.000 dirhem karşısında savaşmadan teslim olur.. Yezid, Curcan’a bir bölük asker yerleştirerek, Taberistan’ a doğru yola koyulur.. Taberistan Meliki, isfehbed, Deylem melikinden 10000 kişilik bir yardım alarak savaşa başlar.. isfehbed savaşırken, Curcan halkı da ayaklanarak Esed ibni Abdullah komutasındaki askerleri imha ederler.. Yezid öfkeye kapılır, Curcan’lı Türkleri yendiğinde kanlarından değirmen döndürüp ekmek yiyeceğine dair Allah’a yemin eder.. Askerlerini toplayarak Curcan üzerine yürür.. Curcan beyi, şehirden çıkarak Curcan kalesine çekilir. 7 ay süren savaştan sonra, kale düşer.. Curcan beyi öldürülür.. Kaledeki askerler esir alınır.. Araplar, daha sonra Curcan şehrine girerler.. Burada da aynı şekilde Kuteybe’nin yaptiğı katliama benzer bir katliam yapılır.. Türkleri öldürerek, 4 fersah boyunca sağlı sollu ağaçlara astırır.. Allah’a verdiği sözü yerine getirmek için, esir aldığı binlerce Türk’ü, Enderiz vadisindeki nehrin kenarına sürükler, orada askerlerine korumasız Türkleri öldürtür.. Öldürülen Türklerin kanlarını nehire akıtır.. Nehrin suyuyla akan kanlardan, ilerideki değirmenden un ve ekmek yaptırarak yer ve Allah’a verdiği sözü yerine getirir.. Katliamdan geriye kalan kız ve kadınlardan beş de biri cariye olarak halifeye ayrıldıktan sonra, geriye kalanlar askerler arasında ganimet olarak paylaştırılır..
  Kaynaklar Curcan katliamında Talkan katliamında olduğu gibi yaklaşık 40.000 Türk’ün öldürüldüğünü söylerler..
  717 yılından sonraki zaman, Arapların kendi aralarındaki çatışmalarla geçer.. Buraya kadar dikkat ederseniz, ilk Arap saldırıları başladığında Kibac hatun diğer Türk Beyliklerinden yardım istediği halde istediği yardım kendisine verilmemişti.. Sonra o yardımı göndermeyenler, yardıma muhtaç duruma düştüler.. Bu olaylardan Türklerin daha o zaman da aralarında tam bir birlik ve beraberlik sağlayamamış olduklarını görüyoruz.. 717 yılında Ömer ibni Abdulziz halife olur..iki yıl sonra hastalanır yerine, 719 da, Yezid ibni Abdülmelik geçer.. Yezid ibni Abdülmelik ile Yezid ibn Mehleb’in arası iyi değildir.. Yezid ibn Mehleb hapse attırılır ancak, Yezid ibni Mehleb hapisten kaçarak, Basra’da örgütlenir ve Yezid ibni Abdülmelik’e karşı ayaklanır.. 721’de Abbas ve Mesleme adında iki komutan önderliğinde kurulan hilafet ordusu Yezid ibni Mehleb ile savaşır.. Bu savaşta Abbas ve Yezit ibni Mehleb olur.. Yezit’in kafası kesilerek halife Yezit ibn Abdülmelik’e yollanır.. Mesleme, Mehleb’in yakını olan yaklaşık 300 kişinin daha kafasını kestirerek öldürtür. Yezid ibni Mehleb’in oğlu olan, Muaviye ibni Yezid’de elinde bulundurduğu 32 kadar Mesmele taraftarının kafasını kestirtir.. Aralarındaki savaş, Mehleb taraftarlarının tamamen yok edilmesi ile biter… Mesmele, Mehleb’den ele geçirdiği aralarında Türklerin de bulunduğu cariyeleri Cerrah ibni Hakem’e satar..Bu arada, Yezid ibni Mehleb’in yerine getirilen yeni Horasan Valisi, Cerrah ibni Abdullah, Türkmenistan’ın iç kısımlarına bazı saldırılar yaparsada başarılı olamaz..
  Kuteybe’nin ölümüyle birlikte Türk topraklarına yapılan akınlar eskisi kadar başarılı olamamışlardır.. Bu dönemde islam yayılmacılığı bir duraksama içine girer.. Halife II. Ömer ibn Abdülaziz, işgal altında bulunan yörelerdeki Arap egemenliğinin her geçen gün biraz daha zorlaşır bir hale gelmesinden dolayı bu bölgelerde yaşanan gerginliğin azaltılarak islam’ın kuvvetlendirilmesine çalışır.. Kendisine bağlı yöneticilere, “ Bundan böyle Türk Beyliklerine saldırmayın, hakimiyetiniz altında bulunan bölgelerde gücünüzü arttırarak islamı yaymaya çalışın” demiştir.. Ayrıca, II. Ömer, Müslüman olan halklardan cizye alınmamasını istersede, Arapların gelirlerinde önemli ölçüde düşme olmasından dolayı bu karardan daha sonra, Türklerin Müslümanlıkarında samimi olmadıkları bahane edilerek vazgeçilmiştir.. Bu arada Horasan’da Cerrah ibni Abdullah, yerine Abdurrahman ibni Nuaym atanmıştır..
  #20963698 :)
 13. 13.
  kaynağı belli olmayan uydurma iddia. Ayrıca:
  (bkz: #20981287)
  #21023838 :)
 14. 14.
  "Dinde zorlama yoktur. " sözünü akıllara getirir ve arapların hangi mantıkla (arap ve mantık kelimelerini yan yana kullandığım için özür dilerim) yaptıklarını merak ettirir. (bkz: barış dini)
  #22896398 :)
 15. 15.
  Turklerin araplar tarafindan katledildigi katliamdir. Dunya tarihinde en buyuk katliamlardandir. Turkiye de pek konuaulmaz ve ustu hemen kapanir. Ilber ortayli hocamizi bu konuda konusmaya davet ediyoruz. Araplar biz turkleri nasil kilictan gecirerek muakuman yapti herkes duysun. Din zarar gormesin diye sakliyorlar bu katliamlari. Kuteybe bin muslim o. Cocugu tarafindan gerceklestirilmistir. Bu da yetmemis talkna katliamini da gerceklestirmislerdir.
  #22896428 :)
 16. 16.
  türklerin müslüman olmasını saglayan(!) katliam.
  olayın özeti: araplarin tengrici atalarimizi katlederek müslüman etmesi.
  #22896436 :)
 17. 17.
  kuteybe taraftarlarının haksızca katliam yaptığı olaydır.

  şimdilerde bile suriye, ırak, çeçenistan gibi memleketlerde hakimiyet sağlamaya çalışan selefiyye mezhebinin anlayışı bu. adam diyor ki "kafirse ölümü hak etti" islamın özünde ise sadece kafir olmak bir insanın katli için yeterli sebep değildir.

  ben müslümanım ve türküm. ama bu olayda tengrici türklerin katledilmemesi gerektiğini savunmamın nedeni türk olmam değildir. mesele katliamın islama aykırı olmasıdır. aynı katliam mesela hintlilere yapılsaydı benim gözümde yine aynı olacaktı. çünkü ırk dediğiniz şey sadece isimdir, zencilerin bile kemikleri beyaz olduktan sonra.
  #22896578 :)
 18. 18.
  #24383463 :)
 19. 19.
  Hristiyan ingilizler pagan norveçlilere karşı yapsa kolaylıkla kabul edilebilecek bir katliamdır.
  Oysa müslüman araplar türklere karşı yapmıştır.
  Mazallah din elden gider . O yüzden şüphede bırakır herkes bu konuda zihnini.
  Ki emin olamasın, emin olamayıp bu konuda fazla kafa yoramasın.
  islamiyete kolaylıkla geçtik yalanıyla avunabilsin.
  #24383505 :)
 20. 20.
  100.000 türk'ün öldürüldüğü iddia edilen katliam. bak 100.000. ulan salak bari atarken düzgün at. o dönem de 100.000 insanın aynı bölgede bulunması imkansız. ırkçının cahilide ayrı oluyor tabii.
  #25001868 :)
 21. 21.
  Sözde milliyetçilerle ortaya atılan bunla birlikte müslüman olduk yalanıdır. Türk'e zorla bir şey yaptırabilir misin? Yaptıramazsın.
  #25001957 :)
 22. 22.
  söylenen rakamları gördükçe güldüğüm saçmalıktır. 40000 adam ne demek haberin var mı senin? birde talkanı ekleyince 80000 adam ediyor ve bunlarda savaşta çarpışarak değil, ibret-i alem olsun diye öldürülüyor güya. biraz tarih okuyan adam bunun kuyruklu yalan olduğunu anlar. ulan o tarihte böyle büyük ordular nizamı oturmuş devletlerde olur. kaldı ki Osmanlı tarihini kaynaklardan okuyan adam bilirki, yeri geldiğinde bizim türkmen balaları da epey adam kesmişlerdir ama bu sayılar hayal mahsulüdür.
  #25002004 :)
 23. 23.
  emevi katliamı. koskoca çin'e boyun eğdirmiş muhteşem savaşçılar, gelişmiş bir medeniyet olarak nasıl vahşi çöl bedevilerine yenilmişler ve katledilmişler. her halde saf saf bunlara misafirperverlik gösterdiler.
  #26512369 :)
 24. 24.
  yav şu safsata hala bitmedi mi? yok "araplar türkleri kestüüü" yok "türklere tecavüz ettiler", ama yeri gelince "dünyayı titrettik". curcan* nerede diye sorsam "mungolistan" diyecek herifler katliamdan bahsediyor, acıtasyon yapıyor. ulan bizi kesti dediğiniz adamlar talas savaşı'nda türklerin götünü kurtardı. bırakın şu acıtasyonu, olduysa oldu. türkler az mı arap kellesi aldı sanki. savaş her zaman olur. unutmayın islam'ı kabul eden satuk buğra han ve almış han seve seve kabul etmiştir.
  #30112127 :)
 25. 25.
  arapların türkleri keserek müslüman yaptığına delil gösterilen savaşlardandır. böyle bir savaş olmuştur ama türkler böyle müslüman olmamıştır.bu bilgimsi iddia tamamen uydurmadır. taraflı tarafsız herkesin otorite kabul ettiği ilber ortaylı bu konuda bir kaç programda açıklama yapmıştır.

  https://www.youtube.com/watch?v=S0BnK1g1AaE +
  #30112167 :)