1. 1.
    animelerdeki, mangalardaki veya street fighter tazı oyunlardaki karakterlerin kostümlerini giyinip (costume) tiyatro sahnesinde oynanılan/sergilenen (play) oyunlara verilen addır.

örnek için : http://www.manga.gen.tr/cosplay.php?goster=27
    2 ... maydonez
  2. 2.
    bir karakter belirleyip o kıyafeti hazırlamak, sonrasında aylar süren uğraşların ardından onu giymek ve o karakter gibi davranarak kusursuzca rol yapmak.
    2 ... djarumturk
  3. 3.
    1990'ların ortalarında gençleri saran, anime ya da bilgisayar oyunlarındaki insanları taklit etmeyle ortaya çıkan kostümlü oyun akımıdır. japon cosplay tutkunları, pazar günü trafiğe kapanan akihabara semti sokaklarında diktirdikleri özel kıyafetleriyle salınır, amatör fotoğrafçılara fotoğraf verirlar. tıpkı cannes'da olduğu gibi bazı cosplay'ciler keşfedilmek için şarkı söyledikleri ya da dans ettikleri de görülür.
    2 ... sulizhen
  4. 4.
    anime karakterlerinin gerçek hayata geçirilip fotoğraf sanatında kullanılma olayı. zamanında çok çevrem vardı sözlük bu camiadan. eğleniyorduk baya, sonra sıkıldım bıraktım. onlar devam ediyordur hala.
    ... utopik genc
  5. 5.
    püfür püfür karizma esen anime karakterlerinin heba edildiği platformdur. japonlar bu işi beceremezler ama çok bi meraklılar. kuzgun delikanlı uchiha itachi'nin bir japon kızı tarafından yapılmaya çalışılan cosplayini gördüm. kusmamak için çok bahane aradım ama nafile. burdan anime sevenlere sesleniyorum, bu insanlara prim vermeyin, karakterinize sahip çıkın...
    2 -1 ... yalniz hamachi
  6. 6.
    Tam anlamıyla yapıldığında güzel olan olay. Örnek olarak:

Pikachu(Jessica Nigri)

cosplay

Harley Quinn(Jessica Nigri)

cosplay

Sailor Uranus&Neptune (thecarebearfag.deviantart.com)

cosplay

Görüldüğü üzere gayet güzel cosplay yapan arkadaşlar mevcut. Sailor Uranus ise beni benden aldı.
    2 ... overclock makinesi
  7. 7.
    güzel yapılamadığında boka sarar, söz konusu karakterden soğutur. adam gibi yapıldığında ise aşık eder, böyle bi değişik olur.

cosplay

itachi aşkımı depreştirdi resmen ya. şu sıfata bak. insan değilsin sen, olamazsın!

cosplay

yapılamayınca da böyle olunur.
    2 ... judas gokhan
  8. 8.
    insanı kendine aşık eden örnekleri mevcuttur :

http://www.merlininkazani...-oyun_galeri-55653p1.html
    ... sade makarna
  9. 9.
    Türkiye'de yeni bir kültür diyebiliriz. Japonya'dan çıkan bu etkinlik Amerika ve Rusya dahil bir çok ülkede büyük bir ilgi görmekte olup özel festivalleri bile vardır. Ülkemizde ise torucon ve izmircon(emin değilim) isimli iki etkinlik var. Genelde Ankara, istanbul, izmir çevresinde düzenlenir. Bu kadar çok sanat meraklısı, yenilikçi ve genç nüfusun sık sık tercih ettiği Eskişehir'de ise ne yazık ki henüz görülememiştir.

Benimde bu yönde bir çalışmam vardır ancak çok başarılı değildir. Code Geass isimli Animede ki ZERO karakterini yapmıştım: https://fbcdn-sphotos-h-a...97853119745_2404513_n.jpg
    1 ... max275
  10. 10.
    yapılan cosplay çalışmalarını incelemekten mutluluk duymakla beraber, türkiye'de henüz çok fazla tanınmamasını olumlu karşılıyorum. madara olur cânım cosplay kültürü güzel ülkemde.
    -1 ... ultranormal