Kaosu da beraberinde getiren virüs. Okudukça daha çok korkutucu geliyor. Bütün araştırmalar, oranlar, süreçler açıklandıkça göğsüm daralıyor. Stresini yaşıyorum adeta. Lütfen kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun. Panik yapmayın. Ellerinizi yıkayın, toplu ortamlarda bulunmayın ve gerekmediği sürece evinizden çıkmayın. Kendinizi izole etmek en güzel korunma yöntemi. Çinde coronanın azalmasının sebebi budur. Korkunç bir durum. Ciddiye alınması şart.
1. Sokağa çıkmayarak,
2. Mutfağı çamaşır suyu ile silerek,
3. Ellerimi su, sabun ile yıkayarak ve kolonyalayarak mücadele ettiğimdir.
Valla başlarda stok filan abartılıyor diyordum en son kendimi paket paket humananın çaylarından alırken buldum. Umarım bu günleri de atlatırız hep beraber. EVDE KALIN.
Yazımı üşenmeden okumanızı rica ediyorum. Lütfen uyarılara kulak verip evinizde kalın... evet siz genç olabilirsiniz ama asla bana bir şey olmaz havasına girmeyin. Virüsü kaptığınızda/kaptığımızda birçoğumuz grip gibi atlatacak ama o kadar basit değil. Ciğerlerinizde tahribat bırakacak ve dikkatli olmazsanız bu süre içinde birçok insana bulaştıracaksınız. Bulaştırdığınız insanlar birilerinin annesi babası dedesi ananesi çok sevdiği akrabaları tanıdıkları birilerinin canından çok sevdiği eşi, sevgilisi olacak. Herkes sizin gibi şanslı olmayabilir evet gençtir ama kronik rahatsızlığı vardır belki atlatamayacak. Nolur dikkatli davranalım. Eğitim için yurtdışında olan sevgilimin 5.5 ay boyunca her gün geleceği günü hayal ederek gelmesini bekledim, geldi ama daha tam tadını çıkaramadan bu olaylar patladı. Terslik olmazsa 6 Nisan’da tekrar gidecek, gitmeden önce onu görebilecek miyim bilmiyorum. Hayat bu yarına çıkıp çıkmayacağımız belli değil onu yurtdışına yollamadan görmeyi her şeyden çok isterim ve inanın kendimi hiç umursamıyorum onun için corona olacağımı bilsem gider görürüm ama bu sadece bireyi etkileyen bir durum değil bana bulaşması demek koah olan babama ve sigara kullanan anneme ve onların gün içinde gördüğü insanlara bulaşması demek. Aynı şekilde benden sevgilime sevgilimden ailesine onlardan bir sürü insana bulaşması demek. Ve bu yüzlerce insan yapar ve o her insan birilerinin sevdiği biri. Yalvarıyorum bencil olmayın ve gereksiz yere dışarı çıkmadan 2 kez düşünün. Yalvarıyorum bencil olmayın... evde kalın.
Bankadayım Adam almanya'dan geleli bir hafta olmuş hesap açtırmaya gelmiş.karşımda sağlık bakanlığı telefon ediyor ben iyiyim diyor. Sen iyisin de bizim günü hiç ettin pezevenk. Telefon gelmese yurtdışından geldiğini de bilmeyeceğiz. Yarım saatimiz içiçe geçti. Kimse önlem falan demesin.
insanları okb'li gibi hale getiren virüstür. bugün babam anlatıyor, büfeci de insanları dışarıda bekletip tek tek içeriye almaya başlamış. tedirgin halli adamın biri parasını poşetin içine koymuş ve aldığı şeyin ücretini ödemek için satıcıya poşeti açarak uzatmış ve geriye kalan parayı direkt poşetin içine atmasını söylemiş. bir başkası da yakınında olan kişilere fazla yaklaşmayın yanıma, aramızda mesafe olsun diyormuş. bugün bunları duyunca daha önce insanların bu konulardaki vurdumduymazlıklarını da düşününce (camideki safları sıkılaştıralım beyler örneği gibi) kahkahayı bastım direkt.
ilk çıktığı zamanlar nasıl mutlu olmuştum, sonunda ölücem diye, meğer sadece yaşlıları öldürüyormuş. Yine yaşamak zorunda kaldım. Bi kurtulamadık şu simülasyon dünyasından.

olum bu kodlanmış virüs çok iyi bişey ya. Mesela aşırı yobaz yada kendini çağdaş gösterip, düşünce çeşitliliğine ve özgürlüğüne aşırı karşı çıkan, art niyetli yapıdaki insanların beyin yapısı incelense, sadece onlarda etki oluşturacak bir virüs üretseler, daha aydınlık yarınlarımız olur.

hem zaten tüm savaşların ortak sebebi para, güç, toprak değil sadece düşünce özgürlüğünün kısıtlanma durumundan kaynaklı oluyor. Böylelikle savaşlar sonsuza kadar bitmiş olur.
birleşik krallık hükümetinin, bireylerin bu virüsü kaptığına dair semptomlar görmesi durumuna karşı tavsiyeleri şu şekilde olandır:

"The UK government is no longer testing individuals for coronavirus and says if you show symptoms (a high temperature and a new and continuous cough) you should stay at home for 7 days and not call 111 or attend a GP or hospital.

If you do not get better on your own within a week, or your symptoms get worse, then you can seek medical help, says the most recent NHS advice.

Currently there is no specific treatment for coronavirus and any potential treatment, in hospital or elsewhere, simply aims to relieve symptoms rather than cure them.

The NHS says you should self-isolate and don’t take antibiotics as they do not work against viruses.

Instead it recommends drinking plenty of water, sleeping alone, washing your hands regularly and taking everyday painkillers to treat symptoms."

https://www.independent.c...vice-latest-a9404881.html
Gerçek vaka sayılarının çok daha fazla olduğunu düşünüyorum nedense...
Dünyayı ne hale sokacağını bilmediğim ve beni baya bir korkutan virüs. Hatta her ihtimale karşı bi mektup yazıyorum ölürsem diye, günlüğümün katlı sayfası, haysiyeti olan günlüğümü okumaz corona başlıklı veda mektubumu okur. Günlüğüm çanta dolabımda büyük sırt çantamda saklı. :D
görsel

Ülkelerin yaptığı koronavirüs test sayısı ...
doğanın insanlığa cevaplarından bir diğeridir. kyoto protokolü'nü imzalamayan, çevrenin anasını diken basiretsiz yöneticiler daha bunun gibi çok çorap örecekler başımıza. umarım bu konformist, kendine ve doğaya yabancılaşan insanoğlu gerekli dersleri çıkarır.

edit: corona virüsü yanlış bir kullanımdır, virüsün ismi coronavirus.
An itibari ile türkiyede vaka sayısı 359 olmuştur. 4 kişi hayatını kaybetmiştir.

Şu bize birşey olmaz diyen insanlar yüzünden daha da artqcak olan sayıdır. Ulan camilere gitmeyin gerekmedikçe dışarı çıkmayın diyorlar işte, biraz laf dinleyin lan.
20 mart 2020, dünya genelinde corona virüsünden ölenlerin sayısı 10.000'i geçti.
görsel
12 maymun filmindeki gibi laboratuvarda üretilmis bir hastalik..
görsel
Ekosistemin oğlu alamanyadan dönecekmiş, evi boşaltın diyor.
https://www.youtube.com/watch?v=vpG0JUEF0mk

virüsün mutasyona uğraması da düşünülürse...
Virüsün vesilesiyle bazı hadiseleri gözlemleme fırsatı yakaladık. insanların ne kadar bencil olduklarını market raflarına bakarken tekrardan anladık. Kyk yurtlarına yerleştirilen insanların pişkin pişkin kıymet bilmezliğini de görmüş olduk. Virüs ve sağlıktan ziyade ana problemimiz kaliteli bireyler yetiştirmektir.
görsel
1. Resmi uyarılara uyarak,
2. Sakınarak,
3. Dokunmayarak, mücadeleye devam. Önünde sonunda, kurtulacağız, senden.
(bkz: bilmece/#43023661)
Labaratuvar ortamında üretilmeyen ve maalesef öldürücülğü beklentilerimin çok altında kalan virüs. Bu bulaşıcılıkla mers virüsü kadar öldürücü olsaydı her şey çok güzel olabilirdi.
Bence 21, yy in en buyuk sahtekarlik olayidir, olenlerin yas ortalamasi 79 hepsinin ciddi saglik sorunlari var bu virus en fazla fazla contribition faktordur bu olum vakialarinda, dolayisiyla olum vakialari bayagi bir sisirme, ingilizler iplemiyo bile... donald trump buyuk resmi gorup once solcu sahtekarligi demisti sonra derin devletten ne duyduysa ertesi gun 180 derece dondu. Hisse senedi piyasasina bi bakin olmadik zarardaki sirketler son alti ayda 10 katina cikmisti birinin manupule ettigi belliydi ve boom .... Asisi uretildi niye dagitilmiyor 8 ay beklemek lazimmis?! Tarihin en buyuk sarlatanlik ve piyasa manupulasyonu olayini yasiyoruz bence.