bugün

https://www.as-coa.org/ar...coronavirus-latin-america

böyle giderse latin amerika gibi olacağız. sağlık sistemimiz sınırda ve corona için aşı en erken 2 yıl sonra küresel ölçekte insanlara yapılmaya başlacak demek en iyimser tahmin.

https://www.youtube.com/watch?v=30arTIZPPwI
dünyada 50 ila 100 milyon arası kişiyi öldüren ispanyol gribi pandemisi, nüfusun üçte birine bulaşmıştır fakat o dönemde tıp da teknoloji de haber alma imkanı da yoktu.
bir 6 ay daha çekecek çilemiz vardır, corona da ispanyol gribi gibi yaklaşık üç yıl kadar sürer ama aşı şart.
who, ema, fda başta olmak üzere ingiliz fransız alman devletleri ve ilaç şirketleri, üniversiteleri büyük bir gayretle hızla tam bir sınırsız finans desteğiyle bir aşı için çalışıyor.
bu virüs ile bilimin zamana karşı yarışı.
https://cepi.net/

bir aşı için araştırma deneme test üretimi ve dünya'da tüm sağlık bilim kurullarınca kabulu için minumum gerekli süre 10-15 yıl olduğu tartışılmaz.
ama içinde olduğumuz bu salgının küresel ölçekte olması nedeniyle tüm karar verici denetleme organları bu süreyi bilerek daha kısa tutmak için çalışmalara bazı prosedürleri atlamaya izin veriyor.
Önceden şunu belirtmekte yarar var.
şu an yazacaklarım cahil, aklını kiraya vermiş, başkanlarının fikri düşüncesiyle hareket eden ve aklı inkar eden güruh için değil, yazacaklarım zeka seviyesi normal ve üzeri olan, istatistiğin bir bilim olduğunu, devletin ve idaresinde olan insanların verdiği rakamların sonuçlarıyla ortaya çıkan rakamın asla siyasi dini politik bir veri-söylem olmadığını bilen insanlar içindir.
Uyarı amacıyla yazılmıştır.

Sağlık bakanı bizzat açıkladı, kendi söylemi ve bugün acilen Van'a gitmesi, incelemeler yapması sonrasında haber ajanslarında çıkan demeci "Bir diğer önemli hususu da vurgulamak istiyorum. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, maalesef ağır hastalarımız ve vefatların da artışına sebep oluyor. Van’da 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre dört katına yakın oranda vaka olduğunu görüyoruz." Dedi sn sağlık bakanı.

2018 yılı Van ilinin nüfusu 1.136.757 kişi.
65 üzeri insan sayısı nüfusun %4.2 oranında ise, çıkan rakam 47.743 kişi.
Peki 65 yaş üstü kaç kişi Corona virüsü taşıyor?
47.743 kişinin %15.6 oranında Corona olması 7447 kişi Corona'ya yakalanmış demektir.
Sadece 65 yaş ve üzerinde olan hasta sayısı 7447 kişi Van ilinde.

iç Anadolu'da Ankara Konya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Diyarbakır başta olmak üzere bu illerde artan vaka sayısı yok sayarak tüm diğer milyonluk iller normal bir bulaşı oranı olsa bile ve Türkiye'de 65 yaş üzerindeki insan sayısı 7.550.727 kişi olduğu TÜiK devletin resmi rakamı olduğu gerçeğinde ele alırsak...

Nüfusa göre Van ilinde hastalık oranı 65 yaş ve üzerinde olan insanlarda %15.6 oranında dört katı olduğuna göre...

Diğer illerde hastalık bulaşı oranı normal kabul edilebilir oran %15.6 oranının 1/4 çeyreği olan %4 olarak hesap edersek...

65 yaş ve üzerinde olan insan sayısının virüse yakalanma oranı Türkiye'de %4 olarak ortaya çıkıyor.

7.550.727 kişinin Türkiye'de 65 yaş üzeri olduğuna göre,
Bu yaş grubunda ülkemizde bulaşı oranı, kabul edilebilir, görünen vaka sayısı %4 olduğuna göre...
Ülkemizde 65 yaş üzerine 302.029 kişide Corona vakası görülmüştür.

Devletin resmi rakamına göre Türkiye'de Corona vakası toplam, her yaş grubundan kaç kişi?
284.943 kişi.

Bakanın açıkladığı rakamlara göre sadece 65 yaş üzerinde görülen vaka sayısı normal seyrinde olan, artış yaşanmayan durumda kaç kişi çıkıyor?
302.029 kişi.

Peki, Türkiye nüfusu 2020 yılı ortalama rakamı 85 milyon ise...
Her yaş grubunda Corona vakası sizce kaç kişi çıkar?

inanın şu an en iyi günlerimiz.
Sadece Türkiye için değil, dünya için bir küçük kıyamet gerçekleşecek ve bu virüs değil aşıdan dolayı olacak gibi...

Bir ara değinmek lazım.
Kastamonu Valisi sn. Çakır, yaptığı açıklamada, vaka sayılarına da değinerek; “Vaka sayılarını söylemeye benim dilim varmıyor, siz de sormayın lütfen. Maalesef çok ciddi rakamlar" dedi.

https://www.yenicaggazete...u-valisi-vaka-300625h.htm

istatistik olarak rakamları Türkiye geneline yaymaya gerek yok.
Türkiye adım adım italya ispanya güney Amerika gibi virüsün ik dalgasında yaşadığı felakete gidiyor.
En sonunda sokağa çıkma yasağı, ülke en az 15-20 gün tam bir kapatma-izolasyona gidecek.
Ölüler evden alınmıyor, sağlık yardımı, yiyecek yardımı anlamıyoruz diye sosyal medyada paylaşımlar yapan italya ispanya gibi olacağız.
Dikkat edin, Dünya'da hangi devlet olursa olsun milyonlarca haneye bırakın aynı anda olmasını, 3 gün 5 gün sonraya bile sağlık yiyecek ilaç vb tıbbî malzeme, gıda malzemesi, sağlık hizmeti veremez.

insanlar nasıl bu kadar aptal olabiliyor?
Sorumluluk devlet değil bireyler ile başlar.
Sosyal mesafe, maske, hijyen kurallarına uymayan, karantinada olması gereken insanların sokakta düğünde olmasını gördükçe; bu insanları devlet kuduz köpek gibi yol ortasında zehirli iğne ile mi veya tüfekle vurup öldürsün?
Devlet uyarı yapıyor dinleyen yok.
Yasak koyuyor uyan yok.
Ceza kesiyor takan yok.
Basında bir haber.
"Science Focus" internet sitesinin, Çin'in Nancing Üniversitesi Tıp Fakültesinden uzmanların yürüttüğü bir araştırmaya dayandırdığı haberine göre, uzmanlar Kovid-19'u hafif atlatan 19 kişi ve ağır geçiren 7 hastayı belirtilerin ilk görüldüğü tarihten itibaren 7 hafta boyunca takip etti. Hastaların yüzde 80,7'sinde Kovid-19'a karşı çeşitli düzeylerde antikor geliştiği saptandı.

Araştırmada Kovid-19 tedavisi görüp iyileşen kişilerin ürettikleri antikorların virüsü nötralize edici etkisinin 3 ila 4 hafta sonra hızla düşüşe geçtiği tespit edildi.

Araştırmacılar bu bilginin Kovid-19'a karşı etkili tedavi ve aşı geliştirme çalışmalarına yardımcı olacağını ifade etti"

Ünlü bilim dergisi tarih vererek duyurdu: Korona virüste herkesin korktuğu oldu
Yeni tip korona virüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra tedavi olanların virüse karşı bağışıklığının bir ayın ardından hızlıca düşüşe geçtiği belirtildi.
https://www.yenicaggazete...korktugu-oldu-300783h.htm

Kısacası "ben ayakta atlattım, bana bir şey olmaz, bir daha Corona olmam, bünyem sağlam" demek şehir efsanesi.

Zaten virüs vücuttan tam olarak atılmıyor,
https://www.youtube.com/watch?v=tyd0MWXAG9U

video altında yorumlardan:

- Her şehirde 1 kişi ölse, günde 81 kişi yapar. ilçeleri saymıyorum bile.

- Sokağa çıkma yasağı varken: 5000 vaka
Herkes dışarda mitingler bayram seyran eyyy: 1000-1500 vaka.

- Kastamonuda bile günlük 80 90 vaka var iST 200 civarı olması saçmalık.

- Dikkatinizi çekerim.
Bu araştırma sadece kayıtlı 11 büyükşehri içeriyor.
Bu ülkede 70 il daha var.
Bunların beldesi, köyü, ucu, bucağı var.
Yani bu daha buzdağının görülen yüzü ...

- Anneannem Kovid 19 dan vefat etti hastane raporuna göre ölüm nedeni Kovid TUiK raporuna göre ise doğal ölüm dileyene belgeleri gösterebilirim.

- Tüikin Enflasyon Rakamlarını açıkladıkları gibi hesaplıyorlarsa, açıklanan ölü sayısını 6 ile çarparsak gerçek ölüm rakamını bulursunuz bence.

- Arkadaşlar ben vanda yaşıyorum bizim komşular olsun ve mahalledeki birçok kişi koronaya yakalandı ölenlerde var. Van devlet hastaneleri vakalarla dolup taşmış artık kimseyi hastanelere almıyorlar, evinde umursamaz bir şekilde dinlen diyorlar. Komşumuzdan biliyorum çok şükür durumu kendi kendiliğine iyileşti. Van böyleyse büyük şehirler nasıl??
Bence bu 1 sene sonra dünya nüfusu baya düşecek zaten çin gibi birçok ülke vaka ve ölü sayılarını söylemiyor. Ve işin kötü tarafı artık gençlerde ölüyor kronik rahatsızlığı olsada olmasada..

- yüzde 8.4 lük artış 25.000 ek ölüm olduğunu gösteriyor açıklanan 8.000 sonra neden verilere güvenmiyorsunuz diyorlar nedeni ortada.

- Italyada turkiyede vaka sayisi ayni....Turkiyede 7 bin italyada 35 bin vefat..
güncel Önemli Başlıklar