bugün

shakespeare in kitaplarından biri olup konusunu roma tarihinden alır.kaynak olarak yunan biyografi yazarı plutarkos un, ünlü yunan ve romalıların yaşamlarını anlatan eserinden yararlanmış. oyunun dramatik yapısını oluşturan önemli kısımlar plutarkos tan alınmıştır.kitabın adı caius martius coriolanus adlı romalı komutandan gelmektedir.
diğer shakespeare eserleri kadar sivrilememişse de, damak da iyi bir tad bırakır. eserdeki beddualar o kadar etkileyicidir ki insana beddua etmek isteği dolar.
14. uluslararası randevu istanbul film festivalinde izleme fırsatına eriştiğim, müthiş film. milattan önce yaşayıp mitleşmiş bir karakteri mercedes'ten inerken görebilirsiniz.

not: 'film normal gösterime girince buralar entry dolacaktır.' diyerek, festivalde film izlemenin havasını da atarım.
genel hikayesini pek sevemediğim için, filmini de pek sevemediğim film.
10 üzerinden 6.
20. dakikasında pes edip kapattığım film. shakespeare'in repliklerini istediğin kadar aksiyon dolu sahnelerle süsle, aynı kimyayı yakalayamazsın.

shakespeare başka bir fenomendir.

madem savaş filmi yapacaksın, shakespeare'e bulaşma kardeşim.
--spoiler--

Roma'dan sürülen ve intikamını almak için ezeli düşmanları Volsci ordusuna katılan Caius Martius Coriolanus'un hikayesini anlatan ünlü Shakespeare trajedisi, ingiliz Hasta ile şöhreti yakalayan oyuncu Ralph Fiennes tarafından sinemaya aktarılıyor.

--spoiler--
Devlet tiyatrosunun muhteşem 2 perdeli oyunudur.

Harika dekor tasarımı ve oyuncularının performansıyla oldukça iddialıdır. ulaş tansel öngel oyunun bütün yükünü üstüne almış. Karakterin her duygusunu size hissettiriyor. Tolga eren'in sahneleri fazla eklenti gibi durmuş. Karakter biraz daha fazla duruma dahil edilebilirdi sanki.

Gelelim dekora. Dramaturg, kostüm ve dekor tasarımcılarını ayakta alkışlıyorum. Tiyatro değil de sanki film izledim. Bu kadar canlı olabilirdi.
Dumanlar, sesler, kan, kostümler...

Performans boyunca aksiyon hiç bitmediğinden 2 perdenin (2 saat 30 dakika) uzunluğu hissedilmiyor.
Mümkünse geniş sahnesi olan bir tiyatroda önlerde izlemenizi öneririm.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
dün izlediğim kibir temalı caius martius coriolanus'un consullüğe yükselişinin ve felaketinin konu edildiği şekspir oyunu.

devlet tiyatrolarında sahnelenmektedir. izlenesi.
görsel

Oyun sonu çekilmiştir.
istanbul devlet tiyatrosu tarafından sergilenen Shakespeare oyunu. Adana'ya gelmeleri sebebiyle izlemeye fırsat buldum. Dekor ve oyunculuk çok iyiydi. Kurgu zaten Shakespeare'in olunca eleştiriye pek mahal bırakmıyor. Fırsatınız olursa izleyin derim.

görsel
Şekspirin eseri nasıl görsel şölene dönüşür sorusunun cevabı performanslar içeren oyun.
2011 yapımı, başrolde Gerard Butler ve Ralph Fiennes'ın olduğu, Herkesin anlayıp kavrayabileceği bir film değil. biraz farfklı bir yapım, kabaca izah etmem gerekirse o da şöyle; eğer Roma imparatorluğu yıkılmamış olsaydı ve Martius ile Aufidius mücadelesi günümüzde yaşansaydı nasıl olurdu gibilerinden bir film. izlerken Martius un trajedisini tarihi bir hikaye sanmıştım ama daha sonra öğrendim ki Shakespeare hikayesiymiş , bu bakımdan stil olarak Leonardo di Caprionun oynadığı romeo ve juliet gibi de bakabilirsiniz filme.
Açıkcası film başlarken ilk sahneleri gördüğümde yine politik zırvaların olduğu bir film ile karşılaşacağımı sanmıştım ve izlemekten vazgeçiyordum ki aslında öyle olmadığını ve birden bire olayların peşisıra gelişi ile hikayenin gelişmesi kendisine bağladı; iki saatlik süresine rağmen de son sahnesine kadar dozu hiç düşmedi.
Son olarak diyeceğim şey ise filmi şahane buldum; farklı bir şey denenmiş ve ki özellikle Ralph Fiennesın mükemmel oyunculuğu ile oldukça başarılı olmuş.

https://www.planetdp.org/title/coriolanus-dp9618#1