bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  çok zeki, insanlarla iyi geçinen, özellikle çocuklarla çok iyi anlaşan bir hayvandır. asla saldırgan değildir. yalnızca kendisini tehdit altında hissettiğinde hemen savunmaya geçer.
  görüntüsü hoş, sevimli bir hayvandır
  ... kisisel ileti
 2. 2.
  Çoğu kişi onu ünlü film yıldızı köpek Lassie'nin adıyla anar.Çok zekidir.Herkesle çok iyi geçinir.Sevdiği insanlara yakın davranır ve onları korumasına alır.Çocuklarla çok iyi anlaşır.Saldırgan değildir;ama hoşlanmadığı kişilere kuşkuyla yaklaşır.Gereken durumlarda hemen savunmaya geçer.Sıcak havalarda bol su bulunan gölge yerler arar.Kurtarma,körlere rehberlik ve koruma görevlerini başarıyla yerine getirir.
  ... rick blaine
 3. 3.
  Huyu birbiriyle çelişen özellikler taşır. Aristokrat tavırlıdır. Apartman hayatı için tavsiye edilmez. Ev içinde çok hareketli olmasalar da çevresi çitlerle çevrili en az orta büyüklükte bir bahçeye gereksinimi vardır. Sıcak havalarda bol su ve gölge sağlandığından emin olunmalıdır.

  Saldırgan değildir. Fakat hoşlanmadığı insanlara karşı kuşkulu davranma eğilimindedir. Collie'nin duyarlılık ve nezaketle ikna edilerek eğitilmesi gerekir. Aksi halde en basit şeyleri bile öğrenmeyi reddedebilir.
  Tüylerinin güzelliğini korumak için sık sık fırçalamak gerekir. Arada bir yıkanmalıdır. Yazları sıcaktan rahatsız olur. Bu nedenle daima gölgede tutulmalıdır.
  Asil ve oldukça zeki bir köpektir. Duyarlı, sevimli, eğitimi kolay ve sadıktır. Genellikle diğer ev hayvanları ve köpeklerle arası iyidir. Sevdiklerine karşı çok yakın ve koruyucudur.
  Bir Collie kaybolduktan sonra ailesini bulmak için 2000 mil yol katetmiştir. Bazı istisnalar hariç çocuklara mükemmel bir dost ve kibar bir oyun arkadaşıdır. inatçı olacağından sabırlı ve kibar yöntemlerle eğitilmelidir. Aksi takdirde iş birliği yapmak istemeyecektir.

  Bazıları yavruyken insanların topuklarını ısırarak gütme eğilimi sergileyebilir. Erişkin köpekler bu davranışı zamanla unutur veya bu huyu devam ettirir. Collie yavruları, yaklaşık 10-12 haftalık olduktan sonra bir hafta gibi bir sürede tuvalet eğitimi alabilir.
  iyi huylu ve dost canlısı köpeklerdir. Yabancılara karşı mesafeli olabilirler. Sahibine, özellikle de çocuklara karşı güçlü koruma duyguları vardır. Saldırgan değillerdir, ancak tanımadıkları insanlara karşı şüpheci olma eğilimindedirler.

  Collie, güçlü, dikkatli ve aktif bir köpektir. Hala çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Zeki olduğu için, bekçi köpeği, kurtarma köpeği (özellikle sudan ya da ateşten) ve kör çocuklara rehber olarak kullanılır. Güzelliği nedeniyle öncelikle insana eşlik eden köpek haline gelmiştir.

  Yüzyıllar boyunca Uzun Tüylü Collie, iskoçya'nın dışında neredeyse hiç tanınmadı, ancak şimdi dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. işkolik çoban köpekleri nesilinden gelen bu köpek oldukça zekidir. Yüzyıllar boyunca sürülerin korunması ve güdülmesinde insana hizmet etmişlerdir.

  Irkın adı muhtemelen korumakla görevlendirildikleri Colley denen siyah suratlı iskoç koyunundan gelmektedir. ilk Uzun Tüylü Collie'ler daha geniş ve kısa suratlarıyla daha küçük köpeklerdi.
  Collie öylesine zekidir ki kurtarma köpeği, körlere rehber, tv yıldızlığı ve koruma köpekliği gibi çeşitli görevleri başarıyla yerine getirebilmektedir. Kraliçe Victoria, iskoçya'daki Balmoral Kalesinde Collie beslemiş ve onun bu ilgisi ırkın popülerliğinde büyük rol oynamıştır. J.P. Morgan ve yüksek sınıfın diğer üyeleri da daha sonra Collie beslemişlerdir.

  Irkın güzelliği onları aranan aile ve show köpeği yapmıştır. Kısa Tüylü Collie, ingiltere'de Amerika'dan daha yaygındır. Kısa Tüylü Collie, uzun tüyleri hariç Uzun Tüylü Collie ile tamamen aynıdır. AKC (Amerikan Köpek Kulübü) Uzun ve Kısa Tüylü Collie'leri aynı ırkın iki farklı tipi olarak görür. Kürkleri dışında aynı standarda göre değerlendirilirler. ilk Collie 1860'da bir köpek yarışmasında sergilenmiştir.

  http://www.itusozluk.com/...390ed5aee758f17037/collie
  ... hala yesil
 4. 4.
  Uzun tüylü ve tüysüz collie şeklinde iki farklı tipte olabilecek ırktır. tüysüz olanın da tüyü yok değildir, tüylerinin kısa olmasından ötürü böyle isimlendirilmiştir.
  ... gilgaer
 5. 5.
  istemeden sahip olduğum köpektir. nasıl tatlı sözlük utanmasa konuşacak. isteyen sözlük yazarı bana ulaşabilir.
  ... iremga
 6. 6.
  kesinlikle bir ücret talep etmeden yuvalandırmak istediğim köpek cinsidir. isteyen yazarlar pm lütfen.
  -1 ... iremga
 7. 7.
  collie
  ... iremga
 8. 8.
  ilk defa lassie adlı filmde gördüğüm, canlı olarak ilk defa lisede okuduğum yıllarda bir ayakkabı mağazasında gördüğüm, türkiye`de nadir bulunan, sevimli iskoç çoban köpeği.
  ... asi 1993