1. 1.
  1567-1643 yılları arasında yaşamış geç rönesans dönemi italyan bestecisi. operanın gelişimine önemli katkılarda bulunmuş ve kilise müziğinin modern bir ruh kazanmasına yardımcı olmuştur.
  ... hafiye
 2. 2.
  (bkz: opera kralı)
  ... shyer
 3. 3.
  Geç Rönesans döneminin italyan bestecisi.

  Yaşamında üne kavuşan sanatçı uzun hayatı boyunca hem Rönesans, hem Barok dönemi eseri sayılabilecek eserler verdi ve zamanının müzik döneminde değişiklikler yarattı.

  italyan kenti Cremona'da 1567'de doğdu. 16 yaşındayken Cremona Katedrali'nde Ingegneri ile çalışmaya başladı. Yirmi yaşına girmeden yenilikçi olmasa bile çağdaş üslupta dini ve dindışı eserler içeren müzik kitapları yayımladı.

  1591 yılında Dük Vincenzo Gonzaga'ya yaylı sazlar icracısı olarak hizmet verdi. 1599'da şarkıcı Claudio de Catteneis ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu.

  Monteverdi, Floransa operalarından etkilenmişti. ilk operası olan "La favola d'Orfeo"yu (Orfeo Efsanesi) 1607 yılında tamamladı. Dük 1612'de öldükten sonra Venedik’te San Mark kilisesindeki yeni görevine maestro di cappella (müzik yönetmeni) olarak başladı. Yazdığı bir dizi dini eser ona bütün Avrupa'da ün sağladı.

  1637'de Venedik'in ilk opera binasının açılmasından sonra Monteverdi opera bestelemeye yoğunlaşmış; ancak bu eserlerinden sadece iki tanesi günümüze ulaşabilmiştir: "Il ritorno d'Ulisse in patria" ve "l'Incoronazione di Poppea" (Poppea'nin Taç Giymesi). Bu eserlerden ikincisi, onun en büyük şaheseri kabul edilir.

  Bestecinin yaratıcılığı Shakspeare'e benzetilir; üzerinde çalıştığı formları değiştirip geliştirmiştir. 1587 ile 1638 yılları arasında yazdığı, madrigallerden oluşan 8 kitaplık seriyle müziğe büyük katkı yapmıştır' operaya büyük yenilikler getirmiştir. Armonideki modern anlayışın öncüsüdür.

  Monteverdi, yaşamı boyunca Venedik halkından büyük saygı gördü. Mezarının bulunduğu Frarri kilisesi'ne bir anıt dikilmiştir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Claudio_Monteverdi
  ... mulayim
 4. 4.
  17. yüzyılın en büyük italyan bestecisi olarak, çok sesliliğe karşı tek sesliliği savunmuştur. en önemli eserleri arasında; "orfeo efsanesi", coronation of poppea operaları ilahileri, ve altı bölümlük "vespers" ayinidir.
  1 ... lanetlizeynep
 5. 5.
  (bkz: madrigal)
  ... piyonist
 6. 6.
  madem bahar da gelmiş, baharın gelişi üstüne güzellemelerin bilinen bir ismi olan monteverdi'den post-rönesans sesleri.

  http://www.youtube.com/watch?v=Ctci_zhGhvY+
  ... cymbeline
 7. 7.
  (bkz: orfeo)
  ... mat olmayan sah
 8. 8.
  Sen kimsin yadır,

  biz niye bu kadar geç tanıştıkdır,

  özgünlük değil denecekken ondan sonrakilerin onun takliti olduğunu fark ettirendir.
  1 ... back to the time