1. 1.
  gizli dosyalar'ın olayları karıştıran adamıdır. kesinlikle aydınlık ortamda görülmez. sigarayı paket paket içer. klişe görüntüsü alttan el feneri tutularak yaratılan korku filmi ifadesidir. bu ifadenin önünde mutlaka sigara dumanı olmalıdır. sokakte görürse insanlık namına dövülmeli, beline kızılcık sopası ver edilmelidir. gavurcada ismi cancer man olarak anılır. ayrıca gerçek isminin de cgb spender olabilitesi vardır.
  1 ... thedewil
 2. 2.
  gercek hayatta sigara içmeyen biri tarafından oynanır
  ... amd
 3. 3.
  (bkz: red kit)
  1 ... vasifsiz isci
 4. 4.
  (bkz: constantine)
  ... brujita
 5. 5.
  (bkz: sigara kokulu kadınlar) * *
  ... eqin
 6. 6.
  (bkz: the x- files) da en karizmatik karakterdir. iyi bir askerken kenedy suikastini yapmakla görevlendirilmiş sonrasında amerikan derin devletine başkanlık etmeye başlamıştır. rosswell 51. bölgeye düşen ufoyu ve uzaylıları ilk gören kişilerden biri olmuştur. o günden sonra uzaylılarla temeslar artmış ve bunu bir sır olarak toplumdan saklamak ve korumak olan tehlikeli görevi üstlenmiştir. bu işlere başladıktan sonra kimliği silinmiş ve sürekli sigara içmesinden dolayı (bkz: fox mulder) tarafından kendisine sigara içen adam, kanser adam gibi lakaplar takılmıştır. aslında tek amacı yazdığı uzaylı hikayelerinin bir dergide yayınlanmasıdır. ama gerçekten yaşanan bu olaylar hiçbir editör tarafından beğenilmemektedir. bir ara hikayelerinden biri beğenilip, basılmaya hazırlandığı sırada, sigarayı bırakmış, görevden istifa mektubunu hazırlamış, temiz bir sayfa açmayı düşünmeye başlamıştır fakat aldığı dergide yazısının değiştirildiğini görünce son derece sakin ama korkutucu bir edayla sigarasını yakıp daha kötü olarak görevine geri dönmüştür.

  --spoiler--
  ajan spender ın babasıdır ve gerçek adı c.g.b. spender dır.
  --spoiler--
  1 ... r duh
 7. 7.
  (bkz: sigara içen adam)
  ... thedewil
 8. 8.
  x files' ta ekranda göründüğü gibi insanda sigara içme isteği duyuran "paket neredeydi?" tarzı sorular sorduran karakter.
  kötü adam karizmasının büyük bir kısmını ardı ardına içtiği sigaralara borçludur. senaristler sigara içenlerin onun gibi bir kötü adam olabileceğini vurgulamaya çalışmıştır, adeta.
  ... sagi
 9. 9.
  aslan bey'in amerikan versiyonu. iki farkı vardır. birincisi polat alemdar ayarında adam yetiştirememesi, onun yerine kendi oğluna yoğunlaşmış ama o işi de yatırmış olması, ikincisi de ahlak konusuna pek önem vermemesidir.**
  ... çakan adam
 10. 10.
  içtiği sigaralarla tüm x-files set ekibini kanser etmesi muhtemel kişi.
  ... disco inferno