bugün

ciddi olma hali, laubalilikten, şakadan uzak durma, resmi olma durumu.
-doktor bey ciddi olamıyorum?
*ciddi misin?
budalalığın maskesidir. * *
gerektiği yerde takınılması gereken, "önemsemek"ten ileri gelen davranış biçimi.
karşıdakine gösterilen "saygı"dır herhangi bir konuda ciddi olmak.
bazen de karşıdakiyle aranıza koyduğunuz bir mesafedir. bu da çoğunlukla "saygı" kapsına çıkar.
insanlar tarafından laubalilikle öldürülen ciddi değer. ne yazık ki insanlara yaranmak için laubalilik yapmak moda olduğundan beri ciddiyet ölüm döşeğinde...
Sözlükteki her yazarın taşıması gereken, insanın kendisine duyduğu saygının göstergesi olan haslet.
Örnek cümle: Ciddiyet, yoruma ve espri yapmaya engel değildir, zeka sahipleri için.
(bkz: teal c)
en büyük silah.
Yerinde ve zamanında olduğu müddetçe "uygun" kabul edilmesi gereken davranış tarzı. Ama dünya ciddiye alınamayacak kadar ciddiyetsiz di mi Güntekin?
kendini * saydırmak için kullanılabilinecek, takınılan hal ya da duruş.
uludağ sözlükte gerek olmayan. takılın, kasmayın, rahat olun, ciddiyeti elden bırakın yani.*
bir insanda olması gereken temel özelliklerdendir. asıksuratlılıkla karıştırılır genelde. kişinin kapasitesi sorduğunuz bir soruya ne derece ciddi cevap verdiği ile ölçülebilir ve hiç şaşmaz.
bir tür yavşaksavar.
kişiliği oluşturan en büyük silahlardan.
sevilme oranınız azalabilir. çünkü ciddiyet ve samimiyet aynı yerde olmaz.
bozulduğunda kişi tepki görür.
iş hayatında fazlasıyla ihtiyaç duyulan duruş.. yavşadığın an kimse tarafından iplenmiyorsun.. arkadaş ortamında gereksiz bir duruş, olabildiğince yavşak olucaksın..
ciddi olmak yerine göre zamanına göre çoğu kez başkaları tarafından saygı duyularak yararı görülen durumdur.
Ciddiyet, zihin eksikliklerini örtmek için icat edilmiş bir tavırdır.
"ciddiyet akıl fukaralığıdır."

bu kadar net ve ortada. ciddiyetinizle neyi gizliyorsunuz? ciddi davranarak neyin kafasına giriyorsunuz hep merak ettim, bilmiyorum...
uludağ sözlükte haddinden fazla ihtiyaç duyulan duruştur. maalesef sözlük troll başlıklarından geçilmiyor. troller normal yazarları geçti sanki. adam gibi bilgi içerikli entry giren yazar bulmak neredeyse imkansızlaştı. sevgili yazar arkadaşlara sesleniyorum tamam espri ironi yapın ama her şey tadında güzel lütfen bunu unutmayın. tek ihtiyacımız olan biraz ciddiyet.
bazen çok gereksiz. (bkz: saçmalamak)
girilerimin 95%inde bulunmayan şeydir.
azı karar, çoğu zarardır.