bugün

Ahmet ümit'in sultanı öldürmek kitabından hatırladığım kadarıyla fatih sultan mehmet'in kendinden sonra taht'a geçmesini dilediği ama eski bir alkolik ve afyon bağımlısı abisi bayezid'in saray oyunları ile galip geldiği şehzadedir.
şehzade mustafanın mezarına ziyarete gidenler kendisine uğramamıştır. sebep muhteşem yüzyıl gibi bir dizide canlandırılmamış olmasıdır. oysaki kaderleri az çok ortaktır.
Fatih in veliaht şehzadesiydi. Fatih üsküdar da çadırda zehirlendikten sonra hemen haber uçuruldu. Tabi aynı haber abisi beyazıt a da gitti. Paitahta ilk gelen koltuğa oturacaktı. ilk gelen beyazıt oldu. Normalde kardeşini öldürmesi gerekirken beyazıt bunu yapmayıp sürgün etti. Cem sultan vatan toprağından sürüldü. Ve bir daha dönemedi.
Sultan olamayan sultandır. Normalde Fatih kendisinin tahta geçmesini istemiştir. Fakat ona gönderilen ulaklar yolda beyazıt'ın adamları tarafından öldürülmüştür/önleri kesilmiştir. Bu yüzden öğrenmesi gerekenden 3 gün sonra öğrenmiştir babasının öldüğünü. Tabi o sürede beyazıt çoktan tahta geçmiştir. Acıklı bir hayat hikayesi vardır.

--spoiler--

Mavi gözlü, uzun kirpikli, yakışıklıydı;
Tez canlı ama vakurdu;
ilk imparator Fatih'in gözdesiydi...
iki eski başkent, Bursa ve Konya, abisiyle taht mücadelesine meydan oldu;
Adına hutbe okuttu, sultanlık ilan etti...

isyanında başarılı olamadı, Rodos Şövalyelerine sığındı;
Kandırıldı; bu, 13 yıllık esaretin başlangıcıydı;
Başının değeri her yıl Papa'ya ödenen 40.000 altında...

itti kadehi, takmadı haçı, vermedi dünya krallığına dini;
"Sultanlık olmazsa dervişlik de hoştur." tesellisi;
Evlat ve vatan hasreti yol ağzıydı.

36 yıllık ömründe 36 padişahtan biri olamadı;

Tahtına kavuşamayan imparatordu...

--spoiler--
şehzade mustafa'nınkinden çok daha trajik bir hikayesi olduğu için sıradaki osmanlı temalı dizinin başrol oyuncusu olacaktır.
Kadro dışı kalmış futbolcu.
Sultan ünvannının isminden sonra gelmesi tamamiyle taşak durumudur. Örneğin kanuni sultan süleyman iken hürrem sultandır. Yavuz sultan selim iken kösem sultandır. Uzar gider liste.
zamanında erkeklerin isminin önüne, fatih sultan mehmet, kanuni sultan süleyman; kadınların isminin sonuna, hürrem sultan, mihrimah sultan... gelen "sultan" sıfatı sadece eğlenme amacıyla ters şekilde anılmış.

düşünün artık o zamanlarda bile böyle gereksiz tipler mevcutmuş lakap(!) takanlardan bahsediyorum.
Kastamonu'da da bir müddet bulunmuştur. Hatta kendi adına kastamonu meydanında bir han vardır.
Muradiye külliyesinde türbesi bulunan rahmetli şehzade. Şehzade Mustafa ile aynı yerde yatmaktadır. Farklı devirlerin aynı sonunu yaşayan adamları.
bir osmanlı şehzadesidir. bayezid ile taht kavgasına tutuşmuş ve kaybetmiştir. hacc'a giden ilk osmanoğludur.
Başa o geçseydi osmanlı türk devleti olarak kalacaktı.
ömrü sürgünde geçmiş, hüzünlü bir hayat hikayesi olmuş osmanlı sultanı.
O dönemde en sevdiğim insanlardan biridir. Osmanlı tahtına cem sultan geçseydi bazı şeyler ciddi anlamda değişebilirdi. Kendisi babasına benziyordu ve savaşçı bir yapısı vardı. Ah keşke..
fatih sultan mehmet'in ogludur. abisiyle girdiği taht mücadelesinde yenik düşmüş, rodos şövalyelerine sıgınmıştır. haindir.
italyada papayi reddetmiştir. Vurdurulmuştur.
iyi ki padişah olamamış zat-ı muhterem. çünki cihangir sultanımız selim hanımız olmazdı, çok mahzun olurduk.
Garip bir isimlendirilmedir.

Çünkü genelde sultan lakabı isimden önce gelir ve erkeğe verilen ünvandır. Şayet isimden sonra gelirse kadına verilen lakaptır. Cem sultan gerçekten sultan olmamakla birlikte bir de kadinmıs gibi anılıyor. Sanirim yediği incelerden birisi bu olsa gerek.
biz hep ayaklananları kötü bildik osmanlıda oysa ki beyazıd kadar ceminde tahtta hakkı vardı. ne yazık ki tahta geçen padişa geçemeyen hain oluyor. birde cemin çocukları hristiyan olmuştur.
Hayatı acılar , ihanetler ve sürgün içinde geçmiş fatih sultan mehmetin en küçük oğlu.çok hüzünlü bir hayatı vardır.keşke diyorum keşke beyazıt yerine tahta geçen Cem sultan olsaydı..
adı cem olduğundan padişah olamamıştır. cem ne lan? cem diye padişah mı olur?
Tahta geçseydi osmanlı türkmen devleti olarak kalırdı..
devşirme çocuğu imiş.
sırf şansı yaver gitmeyen bir şehzadeye tahta çıkamadığı için devşirme çocuğu diyenler fetret devrinde resmen padişahlık yapan süleyman çelebi'ye, isa çelebi'ye neler der merak içerisindeyim.
döneminde erkeklerde küpe modaydı. (bkz: yavuz sultan selim)
Oldum esir kâfire nâgâh bî-günâh
kendü elümle ayaguma balda urdum âh

Hikayesi beni üzmüştür. Saltanat için abi kardeşin birbirlerine girmeleri, ölen onca insan, sürgünler, kaçmalar, yaralanmalar, yaralar...

Çok hazin bir serencamesi var Cem Sultan'ın. Osmanlı Hanedanı belki de Osmanlı devletinin en çok acı çeken ailesiydi. çoğumuz hanedanın bir çok durumunu eleştiriyoruz ama onların acılarını anlayabildiğimizi sanmıyorum. Kardeş katli ve kafes usulü sistem ne demek bunları tam idrak edemedik. Hep yargılayıcı olarak bakıyoruz. Maalesef.

Cem Sultan'ın haklı veya haksız olması umrumda değil. Şehzade Mustafa'nın da Genç Osman'ın da Abdülaziz'in de Beşinci Murad'ın da Abdülhamit'in de... Bir kere bu ailenin acısını anlayabilsek. Beş yüz seneden fazla sürekli evlat acısı yaşayan bu ailenin acısını keşke anlayabilsek...

"N'itdüm cihânda sana eyâ bî-vefâ felek
kim ben şikeste-dilden idersin deva dirîg"

Cem sultan bu acıların belki en bilinen ilk örneği. Fetret devrinde de yaşanıyor bu acılar ama Cem Sultan daha belli başlı bir örnek. Konya'ya yaralı olarak döndükten sonra neler hissetti kim bilir? Vatanını geride bırakıp Kahire'ye giderken neler düşünüyordu acaba? Rodos şovalyelerine sığındığında, fransa'dan Roma'ya götürüldüğünde kafir eline düştüğünde yüreğinin o acısını nasıl bastırmıştır? Hastalanıp vefat etmesinde yaşadığı onca acının payı neydi acaba? Ya Sultan Beyazıt ne düşünüyordu? O hiç pişman olmuş mudur? aynı kandan oldukları kardeşi yaralandığı zaman ciğeri sızlamamış mıdır? Cem Sultan kahire'ye giderken yüreği burkulmamış mıdır? Hep bunları merak ederim. Ama tarih bunları yazmaz. Cem sultan'ın abisi ile mektuplaşmalarına bakın o acıyı görürsünüz. Gazellerini okuyun diyeceksiniz ki burayı yazarken Cem Sultan ağlamış mıdır acaba? Çünkü çoğu gözünüzü dolduracak kudrette hüzünle doludur.

"yoktur felek cefâsına çün çâre vaktıdur
Hak hazretine 'arz idesin sen bu haceti"

Bu başka şekilde olur muydu bilmiyorum. belki gerçekten osmanlı ailesi osmanlı devleti için en büyük fedakarlığı yapan aileydi. her kuşak çoçuklarından bazılarını devletin devamı için feda etti. Kimseyi yargılamak derdinde değilim. Ben yalnızca acıdan bahsediyorum.

Mekanı cennet olsun O Cem sultan'ın.

"Dil yandı cân tutuştu ne diyeyim
el kıssa gussa hissesinin yok nihâyeti"