bugün

Sabah programi filozofu. Modern gazali. Gazali'den tek farki bilimi dine ve mistisizme yedirerek az biraz okuyan inancli kitleyi manipule edip pozitif bilimden uzaklastirmaktir. Saygın dergilerde yayınlanmış bir tane bile makalesi yoktur.
Felsefecidir, yani mantık yürüterek mana getirmeye çalışır. Bu yüzden din ile bir alakası yoktur, doğal olarak olmaması gerekir çünkü bütün ilahi dinlerde felsefe yasaktır, mantık aranmaz . çünkü ilk felsefeyi / mantık yürütmeyi şeytan , adem'in yaratılışına karşı çıkarak , ondan üstünlüğünü açıklarken mantık yürüterek yapmıştır. Gazali'ye ise benzemez çünkü gazali de felsefecileri tenkit etmiştir. Zaten dinde mantık olmaz, aranmaz da.
insanın fıtratından bahseder sürekli.

insan fıtratı gereği efendim.... diye başlar.

inanmak fıtrat meselesi midir? Fıtrat denen şeyde yoksa bir zaafiyet bir arıza mı vardır bunu da sorgulasak?

insanın zaafları, zayıflıkları, eksiklik duyguları ve duyumsamaya ihtiyaç hissettiği şeyler senin inandığın türden şeyleri zorunlu kılmaz. Bu hiçbir şeyin garantisi, teminatı da sayılamaz.

Neymiş efendim insanın hayatından tanrıyı veya ona bu konuda rehberlik edecek olan dini çekerseniz insan hastalanırmış. Burada Hangi insandan bahsediyoruz? Herkes birmiş gibi değerlendirmek de yanılgı.

Yalnızlığımızı kendimizi avutacak, teselli edecek şeylerle bastırmak neden en doğrusu olsun?
(bkz: davar eşşeği)
(bkz: kuş beyinsiz)

yaz yaz bitmez.
arkadaşım bana caner taslaman ya.
Bu adam Iyi bir felsefeci olabilir yada fiziğe ilgisi olabilir ama islam hakkında konuşmak başka birşeydir.,
islam ile bilimi yakınlaştırmaya çalışmak ve günümüze uydurmak amacıyla, günümüze uymayan ayetler için burda böyle denilmek istenmemiş demek yada,hadisler için bunlar kuranda böyle değil diyerek hadisleri yok saymak kendi mahallesinde işe yarıyor olabilir,ama karşısını Ebubekir Sifil gibi bir çıkarsa işte orada olanlar olur, ki ben o program canlı seyrettim ebubekir sifil yerin dibine soktu soktu çıkardı bu adamı.
Ebubekir sifil ile giriştiği tartışmalar en çok da islamı haksız çıkarmıştı.

Kim haklı bir kenara koyarsak...
hacı hoca müptelası tayfanın rutin olarak bok attığı kişi.
Çok düz mantık düşünüyor. Şimdi olmayan bir şeyin geçmişte de olmadığını düşünüyor lakin yanılıyor.

Ebubekir sifil ile olan tartışma programını aklıma geldikçe izliyorum. Aşırı güzel bir tartışma.
Düz adam. Bilimsellik sıfır.
https://youtu.be/N3xvr_ojJWE
Şu sahnede oyunculuğunu konuşturmuştur.
yol üstü dinlenme tesisleri vardır. orada yarım saat kadar durursunuz. bu ve bunun gibi adamlar ve fikirleri işte onlardandır.
imandan inkara giden yolda ara duraktırlar.
ben kendisinin rahatsız olduğunu düşünüyorum. kesinlikle psikolojik rahatsızlığı var bu arkadaşın. tv 8 de dinledim ve izledim yine biraz. hep muallak düşünürdüm bu konuda. lakin bu kez kendimce teşhis koydum.
ebubekir sifil 'in karşısındaki manasızlığından sonra yine sifil 'in vesilesi ile fikret çetin 'in uçurduğu bu ayetler ya hadis olsaydı caner bey adlı kuşa tepkisiz kalmıştı.
caner taslaman adnancı olsa şu an ipini çekerlerdi dediğimdir. az biraz yakınlaşmış olabilir ama adnancı değildir kendisi.
(#43796764)
ben hiç okumadım caner taslaman kitaplarını ama var bende. Senin daha iyi olan akademik çalışmalarını okumak isterim belki tezime yardımcı olurlar.
Deve sidiğinin yararlı olduğunu savunan ilahiyatçı ebubekir sifil ile habertürk’e yalan hadis ve hurafeler üzerine çıktıkları tartışmada masaya deve sidiği koyup iddia ettiği şifayı bulması için sifil’e içmesini teklif eden efsane akademisyen.
(bkz: caner tastamam)
tv8 in kadrolu imamı. canercim o kravatı nereden buldun ben de istiyorum.
Caner Taslaman, belli normatif kabullerden yola çıkar. Bunu da felsefi bir tabirle savunur; "Insanın yetilerine güven duymak." Kendisi dini, bilimsel ve sosyolojik konuları spekülatif yöntemlerle çözmeye çalışır. Kendi mantığının temellerini sorgulamaz ama eleştirdiği kesimleri sorgulamamakla eleştirir. Bilimsel olarak temellendirilemeyen metafizik konuları bilimle açıklamaya çalışır. Psikoloji bilmez "Arzu delilleri"nden bahseder. Newtonun inançlılığını özgür iradeyle açıklar. Michael Shermer'in dediği gibi önce inanır sonra neden arar.
namı diğer: osman caner uygun.
son ayet bükücü, eski adnan oktar müridi.
cübbeli ahmet gibileri sünni dindar kesimi, caner taslaman gibileri deizmle islamiyet arasında kalmış kesimi koyun gibi güdüyor.
sürüden ayrılmak üzere olanları sürüde tutmaya çalışan modernist(!) çobanlardan birisidir.

1986 yılında atatürk'e hakaretten yargılanan ve 1990'lı yıllarda şeriatçı kızıl imamcılar örgütü için borsada yasaklı işlem yapmaktan yargılanan kişidir.
An itibari ile kendisi instagram hesabından, Kadir Mısıroğlu denen vatan hainine övgüler yağdıran sözde tarihçi Türk düşmanı, Atatürk düşmanı Yavuz bahadıroğlu denen şahsa Allahtan rahmet dilemiştir. Uydurma hadislere savaş açtığı kadar keşke , uydurma tarihçilere de savaş açsaydı. Her ölenin arkasından rahmet okunmaz.
Atatürk'e laf eden adamın kanından, şerefinden, aklından şüphe ederim. Nazım'ın dediği gibi
Öyle ölüler vardır ki,
Ben onların öldüklerini düşündükçe,
Vakit olur,
Yaşadığımdan utanırım.

Bir de yukarıdaki şahıs gibiler vardır ki hayattayken aldığı nefesten utanırım.
görsel
görsel
Caner Taslaman(Osman Caner Uygun) eski adnan oktar mürididir. 1990'lı yıllarda da şeriatçı kızıl imamcılar örgütü için borsada yasaklı işlem yaptığı iddiasıyla yargılanmıştır. Kızıl imamcıların amacı meclis tutanaklarına göre ülkeye şeriatı getirmek. Devletin resmi kurumlarına göre bu örgüt silah kaçakçılığı ve fuhuş da yapmış. Günümüzde Caner Taslaman'ın kankası Emre Dorman Tv8'de dini bir program sunuyor. Caner Taslaman da normal olarak habire oraya konuk oluyor. Peki Tv8'in sahibi kim? Bir başka eski Adnan Oktarcı Acun Ilıcalı.
Kaynak: vikipedi'deki caner taslaman ve kızıl imamcılar başlıkları. Vikipedi bunları bir yerlerinden sallamamış kaynakça kısmında kol gibi kaynaklar var hem de bazıları tbmm tutanakları
ateist olmadığı için linç etmeliyim. dededen cehapeli olmak bunu gerektirir.
Allah'ı inkar etmek zekilik değil ki. Ya inanç inanç. inanan inanıyor, inanmayan inanmıyor. Ama s. islamiyet'e göre inanmak zekilik, inanmamak cahillik, ateist göre de tam tersiymiş.