bugün

(bkz: kuşbeyinli) hakaret olarak kuş beyinli yerine bu hakareti söyleyince karşı tarafın dumur olup ne cvp vereceğini bilemeyen duruma sokmaktır. * * **
araya virgul konulmasi durumunda, maksadina bir nebze erisebilesecek soz obegi. *
'biraz zekan olsa geri zekalı olacaksın' deyişini hatırlatan küçük çapta bi hakaret
kuş kadar bile beyin olmadığını anlatan söz öbeği. olumsuzu söylendiğinde olumluya dönmeyen sözlerden birisi.
(bkz: hepimiz kuş beyinsiziz)
kuş beyinli olmayı bile beceremeyen insanlara söylenecek yegane söz.
ergun plak'ın çırağına kızdığı zamanlar kullandığı sıfat, hakaret.
kızılan insana, " sen hayvan eti yemişsin " demek gibidir.
(bkz: ergun plak tan nameler)
Ergun plakın her zaman kızınca çırağı Memedaliye söylediği sözdür. Bunu yanı sıra kızınca "100 metre", "1 kilometre" gibi bir mesafe söyler ve Memedali kaçar.

Kısacası ergun plakın "abi deme lazım olur", "dümbüllü", "ben seni günde bir kez düşünüyorum, o da 24 saat sürüyor", "gider fehmi abiye derim ki, Fehmi abi ben senin kızına hastayım o da bana hasta biz hastalandık derim", "adamlar bir darbe yaptılar niyaziyle dalga geçmenin bile zevki kalmadı", Niyazi "bu kilolarım rol gereği sami abi" deyince "evet sami abi, niyazi bu kioları KingKong rolüne hazırlanırken almış", "aha da ranza", "oha da ranza" sözleri çok komiktir. Bu da onun komik sözlerinden biridir.

Bölümlerden birinde "sen mi kuş beyinsizsin ben mi" diye kendini sorgulamıştır(ahmete "şampiyon" filminin biletini verdikten sonra).

Bu laflar Ergunun dizideki en komik, sevilen karakterlerden biri olduğunun kanıtıdır.

Ama memedali diziden ayrıldığı için bu repliği pek fazla duyma imkanımız olamaya bilir.

Ne olursa olsun, Ergun plakın en komik sözlerinden biridir.