bugün

ilk korku filminde duyup hayran kaldığım şarkı.dulce pontes adlı bir abla söylüyormuş.uçurup götüren bir ezgidir.mutlaka bir yerlerde fon olarak duymuşsunuzdur.

http://www.youtube.com/watch?v=kP6ofmjFh5Y

aynı müziği ayşegül aldinç 'in nefes albümünde güle güle şarkısında ney eşliğinde dinleyebiliriz.
bir fado örneği olarak, portekizce olmasından mütevellit sözlerinden hiçbir şey anlaşılmasa da, amalia rodrigues'in eşsiz, benzersiz yorumu ve de, dinlediğiniz andan itibaren kulaklarınıza merhaba diyen farklı tınılarıyla, ''aa ben bu melodiyi bir yerlerden biliyorum'' edalarına salan, süper ötesi melankolik parça..

sözleri de budur;

fui bailar no meu batel
além no mar cruel ..
e o mar bramindo
diz que eu

fui roubar
a luz sem par
do teu olhar tão lindo

vem saber se o mar terá razão
vem cá ver bailar meu coração

se eu bailar no meu batel
não vou ao mar cruel
e nem lhe digo aonde

eu fui cantar
sorrir, bailar, viver, sonhar... contigo
insanı suya götürüp passiflorayla döndüren bi şarkı. amuda kalkıp dinliyorum. fena.
dulce pontes'in yorumuda bi harika.tavsiye dinlemenizi tavsiye ederim.
genelde tüm buz pateni yarışmalarında aristik patinajcıların vazgeçemediği bi parça olarak göze çarpar... artık bunla kaymak nasıl bir haz veriyosa... ha bi de primal fear filminde de feci şekilde ellerinizden öper...
portekiz'in en meşhur şarkılarından biridir. alıp çookk uzaklara uzaklara götürür sonra getirir fırlatıverir yalnızlığına.
amalia rodrigues yorumu inanılmaz olan, tek kelime portekizce bilmeyen bünyeyi bile duvardan duvara fırlatan muhteşem parçadır. buyrun efendim..

http://www.youtube.com/wa...QExLI&feature=related
the tudors dizisine uyarlanmış bir klibi mevcut. Verdiği duygu diğer kliplere göre daha derin. " Cancao Do Mar Henry & Anne The Tudors" yazıp izlenebilir you tube da.
sarah brightman tarafından harem adlı bir şarkıya uyarlanmış şekli de mevcut olan fado.

http://www.youtube.com/watch?v=U5TV8D7Pno4
deniz şarkısı anlamına gelen bir fado.
primal fear filmi ile keşfedilen dulce pontes in sağlam sesi ve yorumuyla , ruhunuzu dinlendiren şarkı.
Helene Segara'nın söylemiş olduğu "Elle tu l'aimes" adlı parçanın orjinalidir. Aslı bir fadodur ve fadoların bir çoğu gibi denize söylenmiştir. Zaten anlamı da "Denizin şarkısı" dır. Bu parçayı ilk olarak amalia rodrigues söylemiş arkasından da dulce pontes yeniden aranje ederek yorumlamıştır.

Amalia Rodrigues'in yorumu kendinden sonrakilerden farklılık arz eder. Bambaşka bir yorumdur o. Her ne kadar muhteşem yorumlamışsa da yeni neslin bir üyesi olarak Ben Dulce Pontes'in ya da helene Segara'nın yorumlarını tercih ederim. Şarkı normalin üstünde bir fado iken Helene Segara'nın etkileyici klibiyle de bir aşk şarkısına dönüşmüş ve "elle tu l'aimes - Onu Seviyorsun" adını almıştır. Helene Segera klibin de desteğiyle kendisini sevmesine rağmen başka bir kadınla evlenmiş olan bir adama olan aşkının hikayesini anlatmıştı.

concao do mar, Edward Norton'un yıldızlaştığı ve başrollerini Richard Gere ve Laura Linney ile paylaştığı 1996 yılı yapımı "Primal Fear - ilk Korku" filminde de Dulce Pontes'in yorumuyla yer almıştı. Şarkı bunun dışında "Tudors" dizisinde kullanılmıştı.

Julio iglesias da şarkıyı kendine özgü yorumuyla seslendirmişti. Sarah Brightman ise her ne kadar muhteşem bir sese sahip olsa da bu şarkıyı "Harem" ismiyle yorumlayıp arap müziği havasına sokarak canına ot tıkamaya çalışmıştı.
Edward Norton, richard gere'nin başrollerini paylaştığı "primal fear" adlı hafif şaşırtıcı filmin soundtrack albümünde yer olan değişik şarkı. Dulce pontes seslendirmektedir. Ayrıca youtube da sadece müzikten oluşan bi videosu da bulunmaktadır.