bugün

bazı paylaşım sitelerine düşmüş oyundur. 5.6 gb boyutu var.
tam sürümüne başladığım fakat grafik kartının yetersizliğinden 800x600 çözünürlükte ancak oynanan oyundur. dediğim duruma düşmek için 8500gt kullanmanız yeterli. "çok kalite olmasın ama orta halli grafiklerle oynayabileyim" diyenlere tavsiyem x1950pro kartıdır. tekrar ediyorum 8500gt'nin harcı değil bu oyun.
hardiskte 7 küsür gigabyte hacim isteyen bağımlılık yaratması muhtemel hede.
http://www.ausgamers.com/files/details/html/40158

linkindeki yama ile realtek ses sistemi ile oynayanlara çözüm getirilmiş oyundur.
cod4 ün single player bölümünü hatim etmiş birey olarak ilk bölüm izlenimime de dayanarak söylemeliyim ki, infinity ward'ı çok arayacağız. oyunda bir eskiye dönüş var sanki o cod4 deki kaliteli adrenalin havasını alamadım. belki tekrar 2.dünya savaşına döndüğümüzden ben garipsedim ama bakalım. henüz konuşmak için erken hele bir dead space yi bitirelim sonra santim santim oynayıp tekrar bakariz.
call of duty 4 ile eşdeğer grafiklere sahip olmasına karşın, call of duty 4 kadar iyi optimize edilmediği için kasan oyun. call of duty 4 ü bütün grafik ayarları en yüksekte 20-25 fps ile oynarken, call of duty world at war'u orta seviye grafik ayarlarında 12-16 fps arasında oynuyorum. çok garip.

oyun cod 4 kadar iyi bir oyun değil; infinity ward elinin değmediği belli oluyor.
ati radeon hd 3850 li sistemi bile ağlatmış oyundur. o kadar rezalet bir optimizasyon sorunu var ki oyunda, ilk bölümün başındaki tanıtıcı videoda bile takılmalar ve sesin geriden gelme problemleri var. bu dediğim aa 0 dayken ve 1024*768 çözünürlükteyken. daha aşağısına inmeyi midem kaldırır mı... hiç zannetmiyorum. halbuki aa 4x iken aynı çözünürlükte cod4 te gram kasılma olmuyordu.

extra tanım: ilk bölümünü bile bitiremediğim oyun.
Solo Campaing moduna giremeyenler için çözüm;

Oyuna girmek için zorluk seviyesini tıkladığınız halde giremiyorsanız öncelikle;

* XP kullanıcıları :C:Documents and Settings\USER_NAME\Local Settings\Application Data\Activision\CoDWaW\players\profiles\
* Vista kullanıcıları : C:Users\USER_NAME\AppData\Local\Activision\CoDWaW\players\profiles\

klasörüne girip içindeki tüm dosyları siliyorsunuz,

sonrasında bulunduğunuz klasöre herhangi bir isme sahip bir klasör açıyorsunuz. Örnek Tajima

Açtığınız klasörün içine yeni bir metin dosyası açıp ismine " active.txt " veriyorsunuz (Dikkat: active.txt.txt olmasın)

Oluşturduğunuz active.txt metin dosyasının içine Yeni açtığınız klasöre verdiğiniz ismi veriyorsunuz. Örnek: Tajima

Kaydedip oyuna girebilirsiniz. Oyununuz açılacaktır.
öncelikle şunu söylemeliyim ki ikinci dünya savaşı atmosferi cok şahane bi şekilde hissetiriliyor. Grafikler, kaplamalar, dinamik ışıklandırmalar, gölgeler, parcacık efektleri cok güzel her zamanki gibi. Oyun biraz daha gerçekçi, ölmek daha kolay, dikkatli olmak gerekiyor. Ancak şöyle bir nokta var ki ben call of duty 4 ü bitirdigimde onu dünyanın en iyi fps oyunu ilan etmiştim. Bu yeni oyun fikrimi degiştiremedi acıkcası. O modern savaşın heyecan dolu atmosferi gibisi yok.Bunlar eksi gibi görünse de oyun yine de cok kaliteli, emek harcanmış. Bize tebrik etmesi kalır. Tabi şunu da ilave edeyim optimizasyonu cod4 e göre zayıf kalmış. Daha saglam bi sistem istiyor.

edit:an itibariyle oyunu bitirdim ve dünyanın en iyi fps si ilan ediyorum* cod4 gibi cok hoş bir sonu var.*
genel anlamda call of duty 4'ten daha iyi olmayan, ama çok daha gerçekçi olan, kendinizi oyunun içinde daha fazla hissettiren oyundur. seslendirmeleri ve senaryoları daha gerçekçi buldum.

--spoiler--
hele ki pasifikte uçağın içinde japon kamikazeleri avladığımız bölüm mükemmel olmuş, uçağın içinde o makineliden bu makineliye koşturmak, pilotların hadi gel geç şu silahın başına mnakoyim vurulcaz yoksa dercesine jestleri, suya indiğinizde uçağın kenarına tutunarak yardım isteyen askerler, üzerinize su sıçrayınca görüntünün en tatlı şekilde bulanıklaşması gibi detaylar resmen kendinizi uçağın içinde savaşın ortasında hissettiriyor.
--spoiler--

bu arada teslim olan askerleri infaz etmek içinizdeki en sapık en cani insanı ortaya çıkarıyor fazla sarmayın. o askerleri infaz ettikten hemen sonra bi aynaya bakın, gördüğünüzden hoşlanmayacaksınız.*

oyunu henüz bitirmedim fakat cod4'teki final bölümünün tadına yaklaşır bölümler oynadım, gerçekten çok iyi bir oyun olmuş. eksileri de var tabi, bazı çatışmalar sabır zorlayabiliyor*, sıkılabiliyorsunuz fakat oyun sonunda üzmüyor sizi veriyor lav silahını elinize yine eğlendiriyor. genel anlamda eski silahları cod4'tekilerden daha çok sevdiğimi anladım bu arada, şimdi cod4'ü oynayınca soldier of fortune falan oynadığımı hissediyorum, süngülü silahın tadı malesef yok o otomatiklerde.

zorluk seçtikten sonra oyuna girememe problemini oyunu kurduktan sonra registry'den cd key'i rastegele değiştirerek de çözebiliyorsunuz.*

ati hd 3870 ile full grafiklerle, 4x anti aliasing ile çok rahat kasmadan oynadığım oyundur ayrıca, denk ya da bir alt model kartı olanların directx 10'ları yoksa yüklemelerini tavsiye ederim.

edit: oyunu bitirdim, kesinlikle cod 4'ten daha iyi değil olmamakla birlikte gayet güzel bir oyun, biraz kısa kalmış sanırım senaryo da daha ne olsun tabi savaş bitince.

oyunu bitirince nazi zombilere karşı savaştığınız skirmish bir oyun veriyor, gayet eğlenceli ve tırsınç.
berlin bölümünün gelmiş geçmiş en keyif veren cod bölümlerinden biri olduğu oyun.
ne wietnam'ı lan şeklinde adama sürpriz yapan oyun. bildiğin 2. dünya savaşı, eline m1 garand'ı alında hemen anlıyor insan. *
--spoiler--
stalingrad yine çok heyecan verici olmuş, enfes enfes...
--spoiler--
az öncesi itibariyle bitirmiş olduğum deli-manyak oyundur. ikinci dünya savaşını japon-amerikan, alman-rus harpleri şeklinde bölümlemişler ve de bir japonya' da bir berlin' de oynamak suretiyle bir pasifik-atlantik uyuşması yaşatmışlardır. görseli tavana vurmuş oyunun uzunluğu sanırsam yine azdır ama doyurucudur. hemen hemen minimum özelliklerde oynamama rağmen grafikler ve modellemeler göze oldukça gerçekçi gelmektedir. amerikan askeri iken size sürekli emreden komutanın seslendirmesini ise kiefer sutherland' ın yapmış olması (24 dizisinde jack bauer' i oynayan kişi ) görevleri yerine getirmenize ayrıca dinamizm katmaktadır zira şahsın o dominant ve hatayı affetmeyen sesi "miller şunu yap, miller bunu yap, miller bombalar nerde" şeklindeki komutlarda birleştiğinde fazlasıyla etkili olmaktadır.
son bir not: oyunu bitirdiğinizde jenerik kısmını tamamıyla izleyin, izlemesenizde sonuna kadar yazıların akmasına izin verin zira bonus olarak son bir oyun sizi bekliyor.

Edit: imla
solo'su kesmese de, co-op modu doyuran, nazi zombies modu ise bildiğiniz her şeyden daha çok bağımlılık yaratan treyarch oyunu.

bir şaheser olmasa da, övgüyü hakediyor. fazlasıyla.

bekliyoruz: (bkz: call of duty modern warfare 2)
oyunda stalingrad bölümüne* bir giris var ki, allahim allahim kendimi bir anda savasin icinde sandim. savasin atmosferini canli canli yasiyorsunuz. yarali askerleri vuran almanlar, ölü askerleri gagalari ile delik desik eden kargalar, insani bir tuhaf ediyor. anlatilmaz yasanir!

http://www.youtube.com/watch?v=-mmtmXojI3U
modern warfare ile kıyaslandığında beğenilmeyen oyun.Hem film tadı verip hem eski silahları kullanma avantajı vermesi dolayısıyla mw den daha zevkliydi. Özellikle patlama sahneleri gerçekten çok gerçekçi yapılmış. Kafası, bacağı kopan insanların olması size roman tarzında ki tarih kitaplarında okuduklarınızı canladırma imkanı sağlıyor. Oyun mw ye göre daha uzun geldi. Ayrıca bölüm geçişlerindeki videolar gerçek görüntülerden derlenmiş ve iyi işlenmiş. ara görüntüler bölüm hakkında size bilgi sağlıyor. *
Ayrıca oyunda diyaloglar çok fazla. iyi bir ingilizceyle oyun çok daha zevkli hale dönüşebiliyor. Oyunun bitişi gerçekten çok iyi. Bir rus olsam gözlerimi yaşartacak cinsten olmuş. 4 ün sonu gibi oyuncumuzun yaraları dolayısıyla buğulu bir şekilde bitiyor oyun. Oyun bittikten sonra solo bölümünden bölüm seçerek oynayabileceğiniz extra bir bölüm geliyor.
Nazi zombies isimli bölüm çok alakasız olsa da zaten extra diyorsunuz.
Bir de creditsi sonuna kadar izleyebilmek ileri derecede şizofreni tanısı istiyor.
--spoiler--
kızıl ordu finali enfes yapılmış oyun. bayrağın dikildiği sahne bir rus'u harbiden ağlatabilir.
--spoiler--
Call Of Duty tek kelimeyle her serisi çıktığı anda efsane olmuştur. Yok ben beyenmedim çok saçma olmuş diyen yoktur. Tüm serileri harikadır. Oyun'u bitirdikten sonra insan'a diğer serisini heyecanla beklettiren bilgisayar oyunudur.
güzel bir oynanış için hayvani sistem isteyen oyun. benim pc p4 3.0 / x1650 pro / 1gb ram falan filandan oluşmakta ancak grafikler minimumda bile deli kasıyor. ayrıca grafikler minimumda bile deli efektler var düşünün maksimumda neler olur.
oyun ilk başladığı andan itibaren sizi etkiliyor.intihar pilotları olsun,ağaçlardan size ateş eden askerler olsun,yerde ölü taklidi yapıp yanından geçerken ayağa kalkıp sizi öldürmeye çalışan japon askerleri olsun her olayı aklınızda yer ediyor.Hele oyunun sonundaki berlin sahnesi varki uzun yıllar unutulmaz...
oyunun multiplayer modu,cod4 ün multiplayer modunu aratmıyor.Heleki psn yada xbox live da oynuyorsanız,multiplayer kısmı bağımlılık yapıyor...
Uzun lafın kısası oyun call of duty'nin her serisi gibi efsane olmaya aday.
en anten call of duty oyunu, Bu zamana kadar bütün call of dutyleri santimi santimine 50 kere en zorda bitirmiş biri olarak bu oyuna call of duty demek hayalperestlik olur bana göre.Bu oyunda özellikle japon bölümlerinde curcunadan başka bir şey yok.Call of duty bu zamana kadar hep lineer bir oyun olmuştur ama bu lineerlik ilk defa bu kadar insanı rahatsız etmiştir.Grafiklere gelince ellerindeki motorla yapabilecekleri en iyi grafikleri çıkarmışlar ama bu oyunu kurtaramamış.

Bu oyuna züper über oyun demek ise şaşılacak iştir.yapay zeka sıfıra yakındır.

Hatta bu zamana kadar oynadığım oynanabilirlik açısından en kötü fpsde diyebilirim.

not: doom 3 daha beterdir tabi.
2. not: Dandik fps oynamam o yüzden ıvır zıvır fpslerle karşılaştırma yapmayın.

ek: bu oyunu rahat rahat oynayabilmek için en aşağı 2 gb ram amd 4000 çift çekirdek ve 8600 gt muadili bir ekran kartı gerekli olması lazım çünkü çok curcuna ve yüksek fpslerde oynanması lazım.

2. dünya savaşı oyunu mu istiyorsunu yeni çıkmış?

(bkz: brothers in arms hells highway)

eksiler üzerine ek: Şu girdiye eksi veren oyun severleri de takdir ediyorum. Birader sen gerçek manada ilk 3 boyutlu fps olan Quake 1 i çıkar çıkmaz hevesle alıp oynadın mı?

medal of honorun ilki çıktığında kaç yaşındaydın?

Skynet diye bir oyun vardı hatırlar mısın?
mükemmel bir kurguya sahip oyun. özellikle rus görevlerinde.
dynamic foliage ve spectacular map olayını kapayınca oynamayı başarabildiğim oyun*. ancak videolardaki ses sorununa bir çözüm bulabilmiş değilim. neyseki gerek kalmadı, kurulumundan 6 saat sonra bitti.

serinin önceki oyunları gibi etkileyici bölümleri yok maalesef. sadece amerikan senaryosundaki uçakla japon gemi ve botları avlandığı, amerikan bahriyelilerinin kurtarıldığı bölümü beğendim. oyunun bu denli beni içine çekememesini kullanılan müziklerin fazla modern olmasına bağlıyorum. bi ara ramstein dinler gibi oldum, o an oyundan çıkasım geldi, sadece son bölümü bitirip nazi mode a ulaşmak için devam ettim. nazi zombies modu multiplayer potansiyeli olan bir mod. 10-15 dakikalık creditsi bekleyip de tek başınıza oynamanızı tavsiye etmem. sarmıyor haliyle. call of duty 4 modern warfare den farkı, 2. dünya savaşına dönmesinin dışında stab olayının silahlardan silahlara farklılık göstermesi olmuş. japonların bayonetiyle özellikle denemenizi tavsiye ederim. bunun dışında anlatılmaya değer bir şey yok. call of duty 2 ve call of duty 4 ile karşılaştırılmaya değer bir oyun yapamamış treyarch.

*: (#4287658)
japonların türkler ile akrabalık derecesini merak ettiren oyun. japonlarda ''hurra'' diyip süngülerle savaşıyorlarmış.
multiplayer'ı tek kelimeyle kusursuz olan oyun. Orjinaline 100 liraya yakın para bayılıp internette bol bol oyun oynamaya değecektir.

Single playerı da dediğim üzere berbattır.