bugün

asalak bakteri söylemidir.
amerikayı yeniden keşfetmeye lüzum yoktur. bölünen ülkelere bakarak doğru kararın verileceğine inanıyorum.

misal, yugoslavya denilen ülkede yaşayan insanlar bölündükten sonra mutlular mı? yoksa pişmanlar mı?
biz mutlu olmayız. Ölürüz yoksa. Amip içim sorun yoktur.
bölünerek çoğalan aile babasının fantezisidir.
bazı öküzlerin anlamadığı önerme.

nüfus mübadelesinden bahsettik. batıdaki kürtler kayıtsız şartsız yerlerine geri dönecek dedik. hala istanbul, izmir muhabbeti yapanlar var.

yukarıda bakınız verdim, öküzler için bir kez daha vereyim bölünme ve mübadele şu şekilde olmalıdır;
(bkz: kürdistan/@protest sanayici)

ha sizler kardeşlerinizin, çocuklarınızın şırnak'ı, cudi dağlarını beklemesinden ve kör kurşunlar ile şehit edilmesinden memnunsanız diyecek birşey yok.
(bkz: amip) nereye? kime? bölünüyorsun dedirtir adama. amip misin?
kürtlerin kaçak elektrik kullanmasından, kollarında altın bileziklerle dolaşıp yeşil kart sahibi olmasından memnun olan hamsalakların karşı çıktığı gerçek.

yazık la.
(bkz: 16 milyon yeşil kartlının 12 milyonu kürt)

kürtleri beslemekten memnun olup "vatanseverim" diyen varsa sokayım öyle vatanseverliğe.
götüme girmeyecekse şayet türkiye gerçeğidir. olayları yakından inceleyen en azından iş dünyası içinde bulunan. vergi ödemekten anası ağlayan, meclis önüne kasa atan, anasını alıp siktirip gitmeyi düşünen insanlar bu gerçeğin farkındadır.

güneydoğu anadolu sırtımızda kamburdur. kurtulmamız bizim iyiliğimizedir. biz kurtulursak, köpek olacaklardır bizi geri alın diye.
en azından ama en azından tartışılması gerekir. yıllar yılı kütük kafaların "bölünemeyiz" baskısını hiç sorgulamadık, oturup bir konuşmak lazım. sonuçta mutluluk her iki taraf için gelecekse neden olmasın. huzurdan daha büyük birlik, beraberlik mi var.
Bedepe ve akepe siyasetinin bir yaşam formu olarak amipten farkları olmadığının ispatıdır. Zira bölünmekten mutluluk duyan tek canlı amiptir.
Bölünmek yerine iti köpeği ırak a sürüp oradaki kandaslarımızı vatana getirmek gerekir.
olayın arkasında israil vaat edilmiş toprak yani bop konusunu anlayamamış hebelek yazar istemidir. olayın kürt sorunu ile hiç bir alakası olmayıp perde arkasında israilin kurmak istedigi devlet politikası sorunu vardır.
ver kurtul psikolojisi ile bir yerlere varmak mümkün değildir. sadece birbirimizi anlamaya başlamalı ve her etnik unsuru bu cumhuriyette yaşamaya özendirecek düzenlemeleri yapmak daha mantıklıdır. bırakın içişlerinde kendilerini istedikleri gibi yönetsinler.eyalet sistemi mi olur, federasyon mu olur, özerklik mi olur bilemem ama içeride kendilerini istediği gibi yönetsinler.
görsel
slovakya çek cumhuriyeti'nden anlaşarak ayrıldı. çek yöneticiler anlayışla karşıladı, sadece ve sadece tek şartları vardı: ilerde bir sıkıntıda bir problemde geri birleşmek istemeyeeksiniz, şeklinde idi.

bugün slovakya bin pişman, ama geri dönüş yolu kapalı.

biz de böyle birşey yapabiliriz, buyrun ayrılın ama ilerde pişman olursanız bize geri dönmeyin.
biz bölünmeyelim kürtler bölünsün. kardeş olan kalsın. memleketi beğenmeyen de siktir olup gitsin.
(bkz: batıda tek bir kürt kalmayacaksa bölünmeye razıyım)
doğuyu verince, bölününce bu sorunların biteceğini sanan yazar söylemi.

arkadaşım bak şimdi. batıda tek bir kürt kalmayacaksa bölünmeye razıyım gibi rezilce bi ifade kullanılıyor. bu hakkı nereden bulduğunuzu da anlayabilmiş değilim. nasıl olur da bütün kürtler pkk ile aynı kefeye koyuluyor? "türk" etnik kökeni altına girmek istemeyenler eyvallah, sorun da buradan başlıyor zaten. ana dilde eğitim vs.

fakat sen zannediyor musun ki bölündükten sonra işler yoluna girecek? zannediyor musun ki kürtler orada kendi kendine geçimini sağlayabilecek? neyle geçinecek lan bu insanlar, verdik gitti bağımsız kaldılar, napacak bu insanlar? ha sen dersin ki ne halt yerlerse yesinler, sen toplum bilincine sahip değilsin arkadaşım kusura bakma.

öyle kürt tartışmalarında tirişkadan "abi kürtçe tv açıyorlar, lazca tv de açsınlar yeaa" tavrında değilim. ülkemizde sanki 1,5 milyon laz var. nicelik önemli burda. fakat eğer böyle bir bölünme yaşanırsa sen diğer insanların aynı şekilde kontrol edilebileceğini mi sanıyorsun? bu nasıl bir öngörüsüzlük, nasıl bir soyutlanmışlıktır. bir zamanlar apo'ya terörist başı demeden olmazdı, şimdi imralı falan deniyor. alışma denen bir şey var, kabullenme. süreyle alakalı bir şey bu.

ana dilde eğitime ben de destek veriyorum tamam, "bütün kürtleri bombalayalım, dağları indirelim!!1!" anlayışında da değilim ama kantarın topuzunu kaçırmayın be. bağımsızlık, egemenlik falan sizin için ne anlam ifade ediyor bilmiyorum ama benim ve ülkem için çok büyük bir değere sahip.

ha şimdi ben faşist olurum, sen entel olursun. değişik şeyler bunlar.
Kan çıkacağı kesin neresinde mutluluk var . senin götün rahat tabi. doğuda yaşayan türkler ne yapacak yerinden yurdundan gidecek mi?
(bkz: adam haklı beyler)
Olaya tamamen yabancı Çek bir arkadaşımın, Türkiye çok büyük bir ülke verin biraz toprak kurtulun, ne diye uğraşıyorsunuz. Dediğinde bir an için düşündüğüm ama tam anlamıyla bir çözüm olmadığını gördüğüm hede.

Şimdi efendim biz bunlara bu bağımsız devleti verdik diyelim, içimizdeki yani batıdaki Kürtleri nasıl belirleyip göndereceğiz doğuya. Senin daha etnik bazlı bir azınlık tanımın yokken, yani kim Türk kim Kürt bilmezken böyle bir şeye kalkışman tamamen başarısızlık olur. Hangi Kürt kalkıp gitmek ister ki yeni kurulmuş, saçma sapan ve sefil bir yere...

Benim görüşüm çözüm için artık oturup konuşma vakti gelmiştir. Beraber mi yaşamak istiyoruz yoksa ayrılacak mıyız? Çünkü bu ikisi harici çözüm yolu yoktur. Eğer beraber yaşayacaksak yıllardır vermediğimiz hakları iade etmeliyiz. Vatandaşlık ve azınlık tanımları yeniden yazılmalı, anadilde eğitim ve yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması yoluyla kısmi özerklik sağlanmalıdır. Mantıklı düşünen bir insan için, bir vatan evladının hayatta kalması bunların hepsinden değerlidir.

Bizim olayımız siyasal bir problemden çok onur meselesine dönüşmüştür. Bu meselenin çözümü ise intikam duygularını bir kenara bırakıp, artık çözüme yönelik hareket etmek olacaktır.
bolunelım, sonra gıdıp ısgal edelım, ıbneler zulum gorsun. abdyı ornek alalım veya ısraılı ornek alalım ısgal ıcınde. bak ozaman bır daha ozgurluk demogrası dıyorlarmı.
bir ülke bölünerek nasıl mutlu olur anlamış değilim. verilen onca mücadeleye, çekilen acıya, dökülen kana saygınız yok onu anladık. anlamadığım şu, kürtlerin istedikleri haklar sizce bölünmekten daha mı ağır? şunu anlayalım artık bu ülkede azınlıklar yüz yıllardır var ve azınlıkların hakları verilmeli. soyutlayarak veya yokmuş gibi yaparak geçen bunca zamanda elimize birşey geçmediğini anlayamadınız. şimdi de fütursuzca bölünelim dertler bitsin diyebiliyor musunuz gerçekten?
atalarımız bu topraklar için ne kadar mücadele vermiş bu toprakları korumak için her karışına kanlarını akıtmışlar. Şimdi dış güçlerin kuklalığını yapan bir avuç çapulsuz yüzünden ülke bölünecekse atalarımız büşuna savunmuş bu vatanı neticesinde görüyorum ki biz bu vatanı haketmiyoruz.
(bkz: amip) beyanatıdır, soyunu devam ettirmiş olacaktır.