bugün

Sakinlerinin Şu anki Yaşanacak halini 30-40 sene ile kaçırmış oldukları büyük şehir. O devri bilen biri olarak büyümenin hayal kırıklığını müşahade etmek içler acısı. Şu an görebildiğimiz 20 ila 25 sanayi bölgesi, mantar gibi yükselen inşaat ve blok tarzı siteleri, alternatifi yok denecek kadar az olan, sabah akşam trafiği işkenceden farksız izmir ve ankara yolu caddesi ile Bir 10-15 sene içinde istanbulu aratmayacağına kesin gözüyle bakılan şehir. Yeni yalova yolunu köstebek yuvasına çevirmişler bi ipek böceği için. Yazık etmişler. Değmez. içine etmişler. Eski değerini korumak adına sadece hanlar bölgesi ve diğer tarihi eserlerin resterasyonuyla belediyecilik olmuyor sayın büyük şehir belediyesi. Sağlam bir yağmurda kapalı çarşıyı su basıyor hala. Nasıl bıraktıysak öyle. Bizim özlediğimiz nostalji bu değildi. Garaj heykel hattı yeşil dolmuşları bari kaldırmasaydınız keşke. Aracınız yoksa gece 12:30 dan sonra, kaçak at eşek eti baskınlarıyla ünlü, --gülümseyin nilüferdesiniz-- tarafına ancak taksi tutup gidebilirsiniz. Bursa fsm den ibaret olmamalıydı. Yada kentsel dönüşüm adı altında müteahhitlere rant sağlanan, tarım arazisinin göbeğine türlü usulsüzlüklerle dikilen, yazın eski çöplüğün kokusundan durulamayan yasemin park evleri, şehreküstü kentin göbeğine kazık gibi dikilen 25 katlı doğanbey tokileri gibi projelerle bursa şehirleşmiş midir ki acaba diye düşünmektedir şehrin sakinleri.

Üçevlerde yada bademlide villalarda oturanlar değil sadece bu şehrin sakinleri. Onlar kaymağını yiyenler. Zahmetini çilesini çekenlerse sesi duyulmayan kalabalıklar. Asli sahipleri. Varoşlaştırılan ama asla varoş olmayanlar.

Herşeye rağmen ulucamide kılacağınız 2 rekat namazla, mahfelde içeceğiniz bir bardak çayla tüm bunları unutmaya görmezden gelmeye hazırsanız, nereden göç etmiş olursanız olun siz bu şehri seviyorsunuzdur ve siz artık bursalı olmuşsunuzdur.
burulaş'ı görünce bile duygulandıran güzel şehir.
türkiyenin 27. büyük ili.
yüzölçümünü 10.886.38 km2 dir.
büyüklüğü kosova'ın yüzölçümünü kadardır.
nereye giderseniz gidin her yer de bir çalışma var. başgan çok çalışıyor.
her iftarda bir erkeğini kurban eden şehir.

(bkz: top patlatmak)
Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi olmayan insanlar şehri.
Bişiyoruz reyiz .

Klima da rahatsız ediyor bir noktadan sonra .
melmeketim melmeketim.
izmir e hiç deginmiyorum bile sen gel buraya pişmek nasıl oluyor uygulamalı gör usta.
Yok mu mini zirve falan ?
şehir içinde alternatif yollar olmaması ve plansızlık nedeniyle iş çıkış saatlerine doğru trafiği oldukça yoğun olan şehir. dün bir tanıdık ile arabayla dönderken, tanıdık bu konuya değinerek recep altepe'ye övgü(!) dolu sözler sarfetti.
Alternatif yol olmaması dsp li belediyelere kadar uzanır . Hepsi plansız hepsi suçlu .
recep altepe bu güzel anadolu şehrinin başına gelen en büyük felakettir. açtığı yaralar 100 geçse silinmez.

görsel

recep! sana soruyorum; bu ne lan?
Plansız programsız şehir birkaç seneye yaşanmaz hale gelir.
Bugünlerde üzerinde bereket bulutlarının dolaştığı şehir.

Uludağ-bakacak

görsel
2 kişiden biri Atatürk ü sevmez referandum da gördük.
Kalbimin bursa köşesine sevgiler. Özledim.
Bok gibi şehir.
yarın gezmek için gideceğim şehir. bursa lı yazarlar varsa fikirlerini alabilirim.

edit: vallahi bıktırdınız beni. niye eksilediniz lan?
(bkz: gitme).
Setbaşı - tophane manzaralı yerler. Setbaşından biraz yukarıda tofaş parkı var. Orada saat ve araba müzesi var arife günü açık olur mu bilmem.
Eğlence anlayışını genelde görükle ve fsm bulvarında yakalayabiliyorsun. podyum parkıda unutmamak lazım. Onun dışında dağ yolundaki kafelerde çok hoş. Benim tercihim oralar. Deniz kenarı içinde trilyeyi öneririm. Mudanya da en son tadilat vardı.
bursa'da olamayanlar yerine de gez.

tanım: türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir.
Çok sıcak gelme hele hele gezmeye hiç gelme.
şehir terminaline geldiğinde 38 numaralı sarı-körüklü otobüse binip kent meydanına, sonra zafer plaza'ya ve pirinçhan'a da bir uğra derim.
Bambaşka bir huzuru olan şehir. Emirsultan

görsel