bugün

Bülent Ersoy Ve futbol topu; evet:
Güzel kızlar.

Oyy yerim.
bursa'nın simgesi afedersin.

görsel
her ne kadar şehir artık batı yakasına doğru kaysa da benim için bursa hala heykeldir.
akşam heykel'de yürümek bana hem huzur hem buruk duygular veriyor.
iskender
Travesti
Yeşil beyaz
Merdivenden kaçanlar.
Her mekanı içselleştiren bursa nın has çocukları.
Serhat, kargo yıllar Sonra, saçma lise, intiharın sancısı, mis kokulu uludağ, zafer plaza, yeşilde rehberlik, dağınık şehir planlaması, setbaşı müzik evi ve harika manzarası...
Yılbaşı.
Giriş- çıkış.
(bkz: Uludağ)
iskender, uludağ, cumalıkızık, kozahan ve başta bulgaristan olmak üzere balkan göçmenleri.
görsel

Bursa’da hiç yaşamadım bir iki kez ziyarete gittim ama aklıma ilk gelen şey şudur.
kürkçü dükkanı.
Adım başı cami ve cuma dışında bomboş olması
Heykele çıkmak.*
Kiremitçi mahallesi..
bu şehirde yaşayan biri olarak söylemek isterim ki küçük istanbul'dur. belirli saat dilimlerinde asla trafiğe çıkmamak gerekir. bu şehirde yaşamak isteyenlerin farklı kültürlere açık olması gerekir. olur da metroya binmek isterseniz inenlere öncelik tanıyınız yazısına aldanıp asla beklemeyiniz çünkü kapı açılmadan üstünüze bir ordu gelecek ve belki de bir sonraki durağa gitmek zorunda kalabilirsiniz. kar manzarasını seven bireyler için oldukça güzel bir dağ manzarası vardır. olurda motosiklet kullanırsanız her an önünüze atlayacak bir minibüse hazır olun. deniz havası almak için mudanya'ya gitmeye karar verirseniz asla pazar gününü seçmeyiniz. aracınızı bırakacak yer ararken akşam vakti gelmiş olacaktır. demem o ki birkaç taktiği bilirseniz bu şehirde yaşamanız kolaylaşacaktır.
Çok sevdiğim bir arkadaşım vardı orda. Bi kaç sefer gittim bursa ya ama sadece kent meydanına yakınlarındaki yeri gezebildik. O arkadaş hala orda ama ben artık çok sevmiyorum.

Yine de selamlar olsun arkadaşıma...
teleferik cunku babaanne evi, tahanli pide, koza’da turk kahvesi, heykel’de yurumek her zaman iyi gelir, kucuk kumla cunku pamuk ananem, nalbantoglu’ndan kestaneli pogaca olmazsa olmaz, dolmus kuyrugu bitmeyecek gibi uzar gider, mavi kosede bulusuruz demek adettendir.
(bkz: ömür)
Ulaşım sorunu.
Bir yerden bir yere gitmek çok zahmetli. Mudanya’nın bir ucundan bir ucuna mı desem, görükle’den Bursa’nın herhangi bir yerine mi desem... uzak da uzak.

Bir de üniversitenin ilk senesinde arkadaşlarım beni aşırı övdükleri bir yere götürdüler. Manzarası şahaneymiş efendim tüm Bursa’yı görüyormuş. Tophane diye. Allahım bu kadar yıkık bir manzara olamaz. Kirli kirli binalar. Sadece bina.

Bunun dışına Bursa idare eder bir şehirdir. Tabii ki güzel yerleri var. Tirilye güzel mesela. Cumalıkızık’ın da kendine has bir havası var.
leş gibi yoğun trafik, bozulmuş demografik yapı, uludağ, 6 asırlık koca çınar, ulu camii, fsm, otoban, 15 tane çikolataya 150 ₺ fiş kesen korupark godiva, zeytin, kestane şekeri, suç oranın tırmanış yaptığı gemlik, en beğendiğim yerlerden kurşunlu, mudanya mütaareke müzesi..
kürt şehri olmasıdır. bu utanç bursalılara yeter.
Ben izmitliyim. izmit nasıl kurulmuş diye merak ederken öğrendim ki izmit ve Bursa aynı kavim tarafından kurulmuş.

(bkz: bitinya)

görsel
(bkz: Sühan)