bugün

(bkz: yoktur bizim bizden farkımız)
araya nifak sokmaya çalışan insaların hazmedemediği durumdur. ah bir de hepimzin insanolduğunu anlasak.
(bkz: hepimiz aynı gezegenliyiz)
(bkz: hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye)
ülkede yaşayan kadınların yarısının örtülü olmasına rağmen başörtüsünü hazmedemeyenlerin bulunduğu ülkede maalesef ki çok zor rastlanacak durumdur.
(bkz: nihat genç) * *
(bkz: united we stand divided we fall)
herkesi olduğu gibi kabul etmeyi öğrendiğimizde yaşayacağımız duygu.
sadece yemek ve damak tadından bahseden ermeni içerikli bir yazı girildiğinde kötüleyenler çıkıyorsa şunu demek zorundayım ki bazı kendini bilmez insanlar yüzünden mümkün olmayacak hadise.
(bkz: ermeni mutfağı)
Sürekli ülke çıkarlarından taviz vererek gerçekleşmesi olanaksız olan olaydır.
(bkz: biz bize benzeriz)
birarada yaşamı savunan insanların üzerinde durdukları ve de ulaşmak istedikleri durumdur. ama zaman zaman öne sürülen politikalar ile ulaşılması daha da zor olmaktadır. nefreti körükleyen olaylar ve ötekileştirme ne yazık ki bu durumu imkansızlaştırmaktadır.
birlik duygusu her temiz insanın gönlünde yaşar. ben dedikçe ayrılık başlar. ve ayrılıkçılık ben diyenin çevresine sudaki halka gibi yayılır. unutmayalım ayrı gayrı olmak bir kere başladı mı, bunu başlatanlar bir daha iflah olmaz. öyle ki en sonunda kendisi bile kendisini terkeder.

bu göğün altında bu toprak kardeşçe yaşamak isteyenlere yeter de artar bile: bir olalım,iri olalım,diri olalım. *

Benim bunda kararım yok, bunda gitmeye geldim
Bezirganım mataım çok, alana satmaga geldim.
Ben gelmedim davi için benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaga geldim

Dost eşruğu deliliğim, aşıklar bilir neliğim
Devşuruben ikiliğim, birliğe bitmeye geldim
Yunus Emre aşık olmuş, ma'şuka derdinden olmuş
Gerçek erin kapısında ömrüm harcamaya geldim *
türk, laz, kürt, çerkes hepimiz kardeşiz, bir milletiz. zaten kardeşçe yaşıyoruz. kardeşine suçsuz yere zülmeden bizden değildir.
yaşasın halkların kardeşliği sözünden alıyoruz gücümüzü, beyninde bölücülük yapanlar, halkarı ayrı görenler şöyle bir mezarlıkları, şehitlikleri dolaşsınlar. kardeşçe yaşıyoruz, kardeşçe yatıyoruz.
en güzel durumdur
türküyle, lazıyla, kürdüyle, çerkeziyle bir bütün olmak nifak tohumları ekmeye kalkanlara verilecek en güzel cevaptır.
"...memleket isterim yaşamak sevmek gibi gönülden olsun / olursa bir şikayet ölümden olsun" dizelerinde hayat bulan felsefe.