bugün

sigara tiryakilerinin, yaktıkları her sigaradan sonra kullandıkları cümle. bu cümle genellikle gerçek olmamakla beraber, yalan olduğu söyleyen kişi tarafından da bilinmektedir.
sigarayı bırakma düşüncesi içinde olan kişinin sigarayı bitirdikten sonraki ilk cümlesidir. tekrar başlama ihtimali %99,9 dur. -en iyisi pazartesi başlarım bırakmaya. da sigarayı yaktıktan sonraki ilk cümlesi olur.
hep sondur zaten, birsonra ki yakılana kadar.
en son içilen sigaradır neticede. bu cümle her sigara sonrası söylenilebilitesi olan bir cümledir.
tarihin kaydettiği en büyük 100 türk yalanlarından biridir.

etkisi en fazla ertesi sabah otlakçılık yaparken kaybolur.
-ne olur yavaş iç... gideceksen eyer.
bir sonrakini yakıncaya kadar o zaten sondur. bir sonrakine kadar..
yalan, külliyen yalan...
(bkz: bu defa son dedirten olaylar)
Sigarayı bırakma isteği olan ama her defasında iradesizliğine maalesef yenik düşen insanların sürekli tekrarladığı söz. Bu lafı söyledikten sonra ölmesi doğruluğunu onaylayabilir.
dünyanın en büyük yalanıdır..
- bu son sigaram necmi.
* ahmet abi zaten o senin sigaran değil. otlakçılık yapıyorsun paso.. benim son sigaramdı o asıl.
- sus necmi azaltarak bırakıyoruz işte. pat diye olur mu öyle.
* abi tamam da bari yarısının parasını ver paketin.
- lan dur bu son dedik ya.
* onu ilk dediğinden bu yana 2 hafta geçti abi..
- necmi sen adamı tekrar sigaraya başlatırsın yaa. oldu mu o kadar. hayat işte. zaman ne çabuk geçiyor. bak içlendim. ver ordan son bi sigara.
* ....
(bkz: adam akciğer kanseri olacak hala paket taşımıyor)
-bi sigara versene!?
-bu son sigaram.
sigarayı bırakabileceğini düşünerek bu son sigaram son paketim gibi söylemlerde bulunan fakat bir türlü bırakamayan insan tipidir. yani benim gibi.*
+vallahi son sigaram bu.
-yeme beni abi. geçenlerde de aynısını söyledin.
+oğlum içmiycem diyorum.
-hadi hadi... içersin yine sen. bu laflara karnımız tok.
+ulan sinirlendirdin beni. al lan içmiyorum sigara falan.

ertesi gün
-noldu abi, hani içmeyecektin. içiyorsun işte.
+sen sinir ettin dün beni. bırakıcaktım, senin yüzünden başladım.
lise çağlarında en çok kullanılan tümcedir.
paketteki son sigarayı yakmadan önce söylenen yalandır. sigara bittikten takriben 5 dakika sonra şöyle birşey olur;

(iç ses)

+ ulan cebimde 3 lira var. sigaraya versem otobüse binemem. otobüse versem * sigara alamam. sabaha kadar sigarasız durabilir miyim acaba? yok lan hayatta duramam. güya bırakacaktık a.q. yok lan ben bırakamam bu mereti. en iyisi eve yaya gitmek.

neticede;

otobüs durağının yanındaki büfeden bir paket sigara alınır ve hem içerim hem yürürüm hesabı eve doğru yol almaya başlanılır.

(bkz: bir zamanlar üniversitedeyken) *
sigara size zarar verdiğinde söylediğiniz bir eylemdir. son sigara dersiniz ama birkaç saat sonra tekrar yaktığınızda; o son paket olur ve böylelikle uzar gider.
bir seni bitiremedim içimdesin kadeh kadeh duman duman.

-şarkı lan bu-
sigara paketiyle yapılan hüzünlü veda sonucu sarfedilen cümlecik.
günde bir pakete çıktığım zaman sarf ettiğim söz.
“son sigaramsın veremem ellere
çekmeye kıyamam içime
ben yanmışım yakamam seni de
ucunda hasretim yanar
özlemin her çekişimde “
böyle bir şarkı vardı ya la; dinleyin diye yazdım.
güncel Önemli Başlıklar