bugün

hem oynasın, hem kaynasın şeklinde devam eden, aslında hayat pahalılığını anlatan türkümüz. hafızam beni yanıltmıyorsa o tarihlerde fasulyenin kilosu 60 kuruştan 2,5 liraya fırlamış, bu inanılmaz artış da bu türküye sebebiyet vermiştir.
bu fasulye yedibuçuk lira.
hem kaynasın hem oynasın.
yandan halimem yandan seviyom seni candan.
seviyosan candan boşan gel kocandan.
bu fasulye yedibuçuk lira.
hem yağlıdır hem pahalıdır.
akşam oldu param gelmedi.
çocuklar evde yorganları yedi.
dinlemek için; " http://www.altayaltan.com...uk-lira-full-sozleri.html ".
nasıl bir fasulyeymiş bu kdv ,ötv falan mi ekledi devlet.
valla kaça aldıysan ucuza almışın hayırlı uğurlu olsun dur.
eem yaaağlııdırr eeem paaaalıdır.

(bkz: dile dolanan şarkılar)
"bu fasulye yedi buçuk lira" şeklinde söylendiğinde çok kibar bir cümleye dönüşmüştür.
parçanın, artık hayatta olmayan sahibinin çingen evlatları çok içerlemişler bu duruma " bizden izin istemedi, çok üzüldük" şeklinde yorumlar yapıyorlardı tv ekranlarnda.
çok piyasa olmuş,herkesin ağzına sakız olmuş, saçma sapan şarkıcık.
serenat diye ben buna derim işte.
"seviyosan candan boşan gel kocandan" seni severdimden daha iyi.müzikalitesi var en azından.
Kafiye düzenin oturduğu ve serenat olayını tamamıyla çözmüş bir parçadır.
yandan halimem yandan seviyom seni candan. seviyosan candan boşan gel kocandan. mısraları müzik olmadan düşününce cinayet sebebi olabiliyor ama müzikle beraber şıpıdık şıpıdık oynuyor insan. böyle bir şey iste. çocuklar evde yorganları yedi ise bambaşka bir şey.
arak oldugunu düşündügüm roman şarkısı. müzik kulagım iyidir ve yanılmıyorsam bu şarkı anadoluda daha çok ankara tarafında çalınan bir şarkının kopyasıdır. şu an araştırıyorum ilerde kesin bir kanıt bulursam paylaşacagım.

yine de iyi şarkı.
aslında "fasulya" dır.
anonimdir efendim. filmle yeni duyanlar varsa bi kaç sıradan düğüne gitmesini tavsiye etmekteyim. bolca duyulmaktadır vesselam.

velakin atanında hakkını yememek lazım, güzel söyler. severek dinliyoruz.
oynak kıpırdak bir şarkıdır.
aslında, yedi buçuk liradır. yanlış bilgi vermeyelim. arada beş lira var.*
orijinali bu fasulye yedi buçuk lira olan şarkı.
küçükken kemeraltına her gittiğimde duyduğum, büyüyünce kuştepe'de sürekli duyduğum ve en sonunda ata demirer'i söylerken duyduğum eğlenceli şarkı.
çok pis dile dolanan oynak şarkı. herkesin dilinde şu sıralar. ayrıca bir aşk ı memnu versiyonu çıkmıştır:

yandan bihter'im yandan
seviyom seni candan
seviyorsan candan
boşan gel adnan'dan
bir de sadri alışık'tan dinlenmelidir.

http://alkislarlayasiyoru...isik---bu-fasulya-75-lira
fasilya da denilir bu şarkıda.
bu parça sayesinde saba makamında taksimler atarsınız beyninizin içinde. döner durur. bağımlılık yapan bir terennüme dönüşür.
sadri alışıktan değişik versiyonunu dinlemek zevk verir.

Sözlerinde, Yine kaynanaya giydirir.
sağlam espri olur bundan. *