bugün

akşamcıları aynı sayfada buluşturmuş şahane rakıdır.

(bkz: yarasın)
o değilde arabanın döşemelerinden çıkmaz bi türlü.
ağızla değil göt ile içilmesi halinde darma duman eden içki imiş.

prozaccum sayesinde pazartesi günü tanışacağım kendileriyle. ulan etil diye metil koyduysan kör kör sikerim seni.
etrafa anason kokusu yaymaması nedeniyle hayatına heyecan katmak isteyen bazı bünyelerin işyerinde fincanlara koyup içmeye başladıkları şahane rakı.

fakat muhabbet koyulaştıkça binanın kapandığını ve içerde kilitli kaldıklarını farketmemeleri sonucu işyerinin penceresinden çıkmaya çalışmaları esnasında içildikten sonra akrobatik hareketler yapılmaması gerektiği anlaşılmıştır.
şarköy yöresinde köylülerin kendi imkanlarıyla yaptıkları rakıdır. bazı bölgelerde değişik meyvelerden yapılsa da şarköy'de üzümden yapılır.
hatta önceleri, çok yapan kişiler, bunu su tankerine doldurup meydana getirirlerdi. süt satılıyor misali, bidonunu kapan koşar gelirdi. bidonu, bir şişe rakıdan daha ucuzdu.
ama tabi sonra kısıtlama filan derken, bok ettiler güzelim uygulamayı.
fazla kaçırıldığında adının doğru olduğunu ispatlayan rakıdır.
2 bardak içtikten sonra çok kötü çarpan tadı mükemmel olan rakıdır.
kalibresi yüksek rakıdır.

ilk içecek olanlara tavsiye;
tecrübeli biri ile birlikte içiniz. Zira öldürebilir de, içmeyi bilmeyen gaza gelmiş kişileri...

(bkz: Şaka değil)
havanın sıcaklığının artmasına neden olan içkidir.. tavsiye edilir tadı gayet iyidir içiniz..
yakıcı etkiye sahiptir, yapımı zordur. *
4 5 bardak içildiğinde thy'e kadrolu pilot olursunuz.
yavaş gidilmesi tavsiye olunur.
*
alkol derecesi yapana göre değişmektedir, dedem beyin ameliyatı olduktan sonra sadece kendisi içebiliyor yaptığını, dede kendine gel de artık beraber içek lan.
içiminde abartmamak gereklidir.
öyle oturup bi' 70'lik devirdik falan yoktur. dikkat edilmelidir, zira öldürebilir.*
içmeyi bilmeyenin içmemesi gerek. zira bildiğiniz rakıyla alakası yoktur. kola ve meyve suyu ile içilen cinsleri de vardır.
öğrenci evinde yapılan deneyler göstermiştir ki üç beş kişilik, kız erkek karışık bir grup içmeye yeltenirse, bu rakı tercih sebebi olmamalıdır. zira yerlerde sürünmek akabinde bünyesi daha zayıf olan kızlar güne gözlerini hiç hoş olmayan şekillerde açmaktadır.
tadı ve içimi yapana göre değişen rakıdır.
normalde rakı yapılırken, damıtma işlemi sırasında elde edilen alkol 3 kısma ayrılır. ilk ve son kısım değil daha çok orta kısım kullanılır ki bu kısma göbek denir (bkz: göbek rakısı) . bunun nedeni ise kaynama derecesi alkolün kaynama derecesine yakın bin tane toksik madde bulunmasıdır.

işte boğma rakı'da bu ayrım olması gerektiği gibi yapılmaz ve sizin alkol diye aldığınız maddelerin bir kısmı kaynama derecesi alkolünkine yakın olan toksik maddelerdir. vücuda envai çeşit kimyasal alındıktan sonra beyin süngere döner, vücut isyan eder ve içen kişiyi yamultur. vücudun gösterdiği tepki yüksek alkol alımından farklıdır ve zararlıdır.
antakyada, evlerde yapılan içki. boğma rakı-tini.

benim zamanımda diyeyim, anason katmazlardı pek, sek içilirdi. ismiyle müsemma durmazsan boğar.

lisedeyiz. gezi tertip etmiş sınıf. harbiye dolaylarında ormanlık piknik alanına. iki arkadaş meteliksiz. bilet alamadık, gidemeyeceğiz. güneşli serin bir tatil günü. aşığız ikimizde. kızlar piknikte. aldırma dedim, koca şişe tini var evde alırım onu, vururuz yollara kendimizi. dönüş allah kerim, geç olursa bizi bırakacak değiller herhalde deyip, elimizde şişe, vurduk yollara.
bir yudum ben, bir yudum arkadaş, elimizin tersi yumruk mezesi.
benim sevdamın adı yıldız, arkadaşın ki atike. bak sen şu ise, bu yaşta, onca sene geçmiş, ismi hala dilimde.
biz avaz ve avaz tinin baydığı ve yaydığı sesle şarkılardayız. ama ne ses, neyse karga pek yoktu çevremizde. arkadaşın abisi aslında, pek meşhur olmasa da türk sanat müziği icracısı.
ben tutturmuşum senede bir gün, ağarsa saçlarım adını anmaktan yansa dudağım, karışık. o diyor, bir yudum alıyor; olmaz iki gün, ben diyorum nene gerek yeter bir gün, aşkın saati olmaz.
neyse kardeşim, az gideriz uz gideriz varırız menzile. arkadaşlar gülerler halimize. tini bitmiş şişe elimizde.
gözlerim yıldızı arar, sırt üstü çimenlerdeyim yıldız yıldız sarı yıldız, bir tekerlemedir gidiyor. arkadaşım hala senede iki gün makamında.
bizim kızlar köşede kıkır mı kıkır. sarı yıldız derken, ben artık miraç. ne yerdeyim ne gökte bir ucu mazide postane halleri sızmışım, kulağımda hala senede iki gün.
tini güzel rakıdır, içmeyi bilene.
boğma rakı damıtılırken içine anason konmamışsa su katılınca beyazlamaz. alkol oranı ise azami yüzde altmış beşi bulur. zira rakı üç defadan fazla damıtılmaz. genellikle iki defa distile edilir. Anasonsuz boğma rakı içecekseniz imitasyon meyve suları yerine taze sıkılmış greyfurt ile tüketmenizi tavsiye ederim. alışık olmayan bünyelerin tekel rakısı gibi içmemeleri yararlarına olacaktır. mümkün ise proteinli gıdalarla beraber tüketiniz. -kırmızı et, balık v.s-

benim diyen ehl-i keyf yiğidin bile istiap haddi azami altı dubledir. içerken oturduğunuz gibi kalmak istiyorsanız yavaş içimenizde ve haddinizi bilmenizde faide vardır.
bu rakının hası hatay ilimizin yeşilpınar, döver ve harbiye beldelerinde çekilir - şayet maddi bir beklendi ile yapılmıyorsa-
bir abiden duyduğum tavsiyeye göre içildikten sonra halay çekme vb. faaliyetlerde bulunulmamalıdır. Aksi takdirde kafayı harbiden kaybediyormuşunuz ve sağı solu kırıp döküyormuşsunuz. iÇTiKTEN SONRA paşa paşa ya oturacaksınız yada yatacakmışsınız. Fiyatı birz daha ucuz demişlerdi ama bilemem. içki içmeyelim karşıyım

not: içki insan sağlığını çok kötü etkilemektedir ve alkol haramdır. hem maddi hem manevi çöküşe geçer insan.
bu gece dünyada bulunan tüm boğma rakıların toplamı 3 litre daha azalacaktır. Çünkü bu gece matemdir.
bu meretle iyi geçinebilmek için çooook yavaş içmek gerekir azizim. mesela 1 saatte bir duble, yarım saat ara, sonra aynı şekilde devam. içmeyeni bilmeyeni harbi harbi siker.
olsa da içsek rakısıdır. yanında birde mandalina verin gerisini ben hallederim.