bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  rusya'da doğup lenin tarafından geliştirilen devrimci hareket yanlısı kişidir.
  3 ... strong3r
 2. 2.
  rusça çoğunluk manasına gelmekte, tarihsel anlamı ise komünist parti'de lenin yanlısı ve julius martov yanlıları arasındaki ayrılıkla baslamıstır, bolşevikler *; partinin profesyonel devrimcilerden olusmasını isterken, martov yani menşevikler ise partinin işçi ve köylü sınıfına da açık olmasını gerektiğini savundu. sonucta azınlıkta olan bolşevikler menşeviklere karşı, devrimden sonraki ilk seçimde üstünlük sağladı.
  1 ... sohrabi
 3. 3.
  (bkz: menşevik)
  ... bostorgay
 4. 4.
  rusça çoğunluk demektir. ayrıca: (bkz: menşevik)
  1 ... papaganini
 5. 5.
  bolşevik denilen seri katil tanımının ipini elinde bir zamanlar tutan lenin kimdi?
  bu soykırımı yapan lenine, kim para verdi sanıyorsunuz? lenin idealindeki toplumu geliştirmek için birdenbire, yerden bitme gibi nasıl ortaya çıktı? lenini ortaya çıkaran ve boynundaki ipi tutan sermaye kimdi?

  bu sermaye ile kuduz köpek olan lenin, çar'ı ve ailesini son ferdine kadar öldürerek nasıl hükümeti devirdi? ve yahudi karl marks teorisini uygulamak için rusya'nın aristokratlarını nasıl soykırıma uğrattı ve öldürttü?

  işte bu eyleme bir isim bulmak bir cephe oluşturmak gerekliydi bir isim bulundu komünist/komünizm.
  amaç yeni dünya düzeninde cephe oluşturmak efendilere daha fazla para kazandırmak içindi.

  halk zaten beyinsiz! bu sözü ben değil bizzat karl marks ifade etmiştir. ve hemen karşı cephe oluşturuldu! bu cephe elbette düşman olmalıydı efendiler bu şekilde istiyordu.

  bu cepheyede emperyalist denildi, bu cephede kendi halkını köleleştiriyordu karşılıklı düşmanlar oluşturuldu.

  lenin gibi bir katile bolşevik katliamını yaptıran aile rotschild ailesidir. aynı aile uzak olmayan geçmişte napoleon denilen kişiyide paraya boğan ailedir.

  para niçin verilirdi? daha çok kazanmak yeni ülkelere savaş açarak oradaki doğal zenginlikleri istila etmek, ve halklarını öldürmek sömürmek için.
  tüm bu olup biten sömürü sistemleri hep efendilere çok daha fazla para kazandırmak için yapılan kavramlar bütünüydü.
  demokrasi,cumhuriyet,sosyalizm,komünizm bu gibi kavramları ortaya çıkaranlar hep bu ailenin ürünüdür. aynı aile uzak olmayan geçmişte hitleri desteklemiş, hitler ingiltereye savaş ilan etmiş ve bu savaşıda ingilteredeki bankaların finansörlüğü ile yapmıştı.

  hitlere makina ve ekipmanı veren tröst yapı ile henry ford isimli alt tabaka tasarımıydı. bu tasarım hangi ülkenin ürünüydü amerika! amerika iç savaşını kim çıkartmıştı?

  yine bu aile gerekçe neydi? kölelik kuzey ve güney savaşları, kuzeyliler zengin olan güneylilere savaş ilan etmişti. gerekçe ise yani halkı savaşa ikna etmek için özgürlük kavramını ileri sürdüler evveliyatında kölelik sistemini devreye sokarak zemini hazırladılar.

  köleler nereden getirildi? afrikadan kimler getirdi hollandalı denizciler bunları kim finanse etti? oppenheimer ailesi bu aile kim? afrika ve diğer ülkelerdeki maden yataklarını işleten çalıştıran.

  kısaca 13 elit aile dünyayı farklı kavramlar eşliğinde paylaşmış cirit atıyor! yine yazmamda fayda var. bu ailelerin izni olmadan, 1 - 2 ülke hariç hiçbir yönetim kadroları bunlara başkan veya başbakan o şu bu denilir. sıçmaya gidemezler! işte illuminati denilen şeytanın çırakları bu işler için mevcutiyetini korur.

  buna kaostan doğan düzen denilir saf ve eğitimsiz insanlara sosyalizm gibi zırvalıklar beyinleri yıkanarak ballandıra, ballandıra anlatılır ve sömürülür ve savaşa sürüklenir kimler ister 13 aile ister.
  2 ... goliaht
 6. 6.
  Rus dilinde daha çok sosyolojide Rus komünisti. Brüksel ve Londra’da toplanan Rus Sosyal Demokrat tşçi Partisi Kongresi’nde (1903) iki eğilim ortaya çıktı; çoğunluk (bolşevik), profesyonel devrimcilerden oluşan bir parti örgütünü savundu. Bolşevikler Lenin’in görüşlerini benimsediler, azınlıkta kalanlar (menşevik) ise parti üyeliğinin daha esnek ve geniş tutulmasını savundular. Bu iki grup arasındaki çekişme, Bolşeviklerin Ekim 1917’de Rusya’da iktidarı ele geçirmelerine dek sürdü.

  Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/bolsevik/#ixzz2OReklncR
  ... hasmet ibriktaroglu