bugün

çok cool insanı rahatlatan bir müzik tarzı.
Loş, tozlu, ahşap döşemeli, eski ama büyük aşkların başladığı, yaşandığı; eğlencelerin, üzüntülerin ve birçok anının yaşanmışlığı olan bir bardaki uçuşan notaların kokusudur, Blues, kahvede atılan okey taşının sesidir, sokakta uyuyan bir evsizin hayat mücadelesidir, sıcacık evdeki çocuk seslerindeki huzurdur, hayatın ta kendisidir Blues, yaşamın tadıdır, sıcaklığıdır..
bu aralar fena sardığım , insanın araştırdıkça araştırmak istediği müzik türü.
Devrimci müziğidir. (bkz: alabama blues)
eger bir sarki ,"my baby left me ",( bebegim terketti beni) "i gone home, she ain't there"( eve vardim kadinim evde yoktu) gibi bir acilisla basliyorsa blues dur.
bu blues sanatcilarinin hepsini sarkilarinda karisi terkeder. eve gec giderler; bakarlar esyalar ve hatun yok.

bizim ic anadolu bozlaklari gibi yanik yanik baslarlar sarkiya ,bozlaklarda da dilber ve karsida dumanli daglar olur hep ,sonra da bir turna gelir falan..konumuz o degil

terkedilmenin o curuk kokusu yayilmiyorsa sozlerden ve gosterdigim kaliplar yoksa sarkilarin icinde ,bende hicbir sey bilmiyorum.

ee!! sen her gece saat 4' lerde eve sarhos gelirsen ne bekliyorsun .
caz müziğinin ortaya çıkarılmasında ki 4 geçiş evresinden bir tanesi.
laciverttir.
koca başlıkta 48. entry'de ilk defa ''gary moore''a rastladım, o da bkz.

yazıklar olsun lan! yuh amk yuh..

elemanın teki youtube'da bir parçasına (still got the blues'' olması lazım.) ;

''gary moore is not dead. good need's guitar lessons... r.i.p''

demiştir, en çok şuku alan yorumdu zaten 100küsür.

neyse..

gary moore, gibson üstadı.. tellerden hüzün akar, notalar dile gelir, bakışları, duruşu, karizması..

gary moore,

blues'in en güçlü kalesinden biri,
huzur içinde yat.

http://fizy.com/tr#s/16k7qh
blues neydi? blues jimi hendrix'ti, yavuz çetin'di, blues emekti.
ankara sakarya caddesi nde kendi yaginda kavrulan sirin bir bar.
Bir yaşam tarzıdır, gitarın konuştuğu yer geldiğinde ağladığı bir müzik tarzıdır.
insanın ileklerine kadar işleyen gitar tınılarıdır. yetkin bir ses çıkarabilmek için seneler yetmez bazen ama yettiği zaman böyle bir şey olur işte.

http://www.youtube.com/watch?v=F4OXrmxDp44
rock müziğin atasıdır.
müziğin tanrısıdır. bir insanın hayatına girerse tam anlamıyla gitarı ruhuna sokar. içinde jimi hendrix'i, eric clapton'i, John Lee Hooker'ı büyütür. birlikte büyür ve uçarsınız.
blues bir yaşam tarzı değildir, blues o yaşamın ta kendisidir.
ilk çıktığı zamanlarda şeytanın müziği olarak adlandırılmış ama kiliseye rağmen inadına yapılmış ve iyi ki de bu günlere gelebilmiş müzik türüdür. yavaş yavaş bağımlılık yapar ve bünyeye işler ve bir anda elinizde gitarla missisipi deltasında blues yaparken bulursunuz kendinizi, sonra da elektroyu kaptınız mı ver elini chicago. gerçekten seven insan dinlemekle kalmaz yapar da üstelik benim gibi bir taş kalpliyi ağlatabilen tek müziktir.
Kulağınızla değil kalbinizle dinlenir.

"Blues is easy to play but hard to feel."
(bkz: jimi hendrix)
mavinin bir tonu değil, insanın içine işleyen bir müzik türüdür. candır. yaşam tarzıdır. BB King dir. Eric Claptondur.
blues, modern müziğin köklerini oluşturan yaklaşık 1000 yıllık geçmişi olan ve Afrika kökenine dayanan, esasında etnik bir müziktir.
hep derim blues böyle "sisteme karşı müziği" felan değil arkadaşım, resmen abiler ablalara yapmış.kapa gözünü bak; o nasıl bel kıvırış!
genelge gitar çalanların gözdesidir bu tür.
dinlemesi de hoştur ama çok dinleyince bayar.
hugh laurie(nam-ı diğer dr. house)' nin 2011 yılında 'let them talk' adlı albümüyle katkıda bulunduğu müzik türüdür.
blues nedir biliyomusun sözlük? blues uyanır uyanmaz gitarı alıp komşuların hunharca küfürlerini kulak ardı ederek blues unu yapmaktır. sabah blues u kahve gibidir benim için. evden çıkarkan white room u dinlemezsem ayılamam. sisteme kızmak her gün yaptıgım iştir yavuz çetinden yaşamak istemem iyi gider! blues öyle seydir ki biriktirdiğin paranı huncarha gitara yatırmaktır. hendrix dediği gibi kalbine dokunur blues. diliyle tele her dokunusunda hissedersin onu. blues u yapan zencidir! diye bişey yok bu arada. AC DC blues un babasının yapar. blues johny walker la bitter cikolatadır. blues sevişmektir. blues benim için sadece la minör gamındaki re# değildir. o re# e bastıgında parmagının verdiği titreşimdir. kulagından orgazm olursun. işte öyle bişey sözlük.

--spoiler--
blues candır can.
--spoiler--
en iyi icatlardan biri.
dünyanın en seksi müziğidir. en mutsuz anınızda sizi ayağa kaldırır. bir bakmışsınız, viledayla dans ediyorsunuz.
not: seksilikten kastım vileda değil.
Türk bluesunun en önemli örneği Yavuz Çetin'dir.