bugün

büyük ihtimal 2010 da yeni bir albüm çıkaracak olan grup.
şu sıralarda, internet sitelerindeki aksaklık nedeniyle haber alamadığımız grup.
insanı alıp shire'a götürme gücü olan tek grup.

ayrıca ismine ezelden beri hayran olunan.
Sacred 2 de oyun içinde şarkılarını dinyebileceğimiz yegane power metal grubu.
neredeyse tüm fantastik-kurgu mekanlarıyla ve öğeleriyle ilgili şarkı yapmış olan ve bu şarkılarda da insanı alıp da o mekanlara götüren eşsiz bir müzik grubu. özellikle mordred's song isimli şarkısı bir harikadır ve defalarca dinlenir. türkiye'de verecekleri konserlerinin dolup taşması da ne kadar iyi bir grup olduklarının göstergesi.
bard's song ve mordred's song ile gönlüme taht kuran mükemmel bir gruptur.
Kör Gardiyan. Orta Dünya'nın gayrıresmi orkestrası, söylenceleri kendine has müzikleriyle dillendiren kıymetli ozanlar. Şarkı sözünün ve müziğin aynı oranda etkin olduğu gruplardan. Şarkılarıyla bazen çakmak yaktırıp insanı huşuyla iki yana sallandıran, bazen de boynuzlara* kafa sallamalara talim ettiren insanlar. Uzun süre dinlemedikten sonra, the bards song'u açıp gözleri kapamak, dalıp gitmek gibisi yok.
muhteşem bir grup, mirror mirror gibi bir gaz parça duymadım arkadaş ben. hansi'de aşmış bir vokaldir.
nightfall in middle- earth gibi süper bi albüme, ayrı ayrı şaheserlere sahip, farkı ortada olan grup. hansi'nin sesi harikadır o ayrı.
hansi kürsch gibi çok sesli bir vokale hatta tenor'a sahip power metal canavarları topluluğu. Nightfall in Middle Earth kesinlikle dinlenmelidir.
Nightfall in middle earth gibi efsanevi bir albüm yapmış olan, kaliteli müzik yapan dinelenesi metal grubu.
frp sever insanların genellikle bir numaralı grubudur. söyledikleri the bard's song şarkısı ile kendilerinin çok fazla ama çok fazla hayranı olmuştur. zaten sevilmeyecek gibide değildir.

özellikle solistleri olan hansi kürsch on numara adamdır. o ses kimsede yoktur. dinlenmeli dinletilmelidir.

birilerine tavsiye edilecekse, ilk olarak the bard's song ardından diğer sevilen şarkıları söylenmelidir.

son olarak canlı performansları izlenmeye değerdir.
Ülkemize konsere geldiğinde, hatrı sayılır bir gurup güzide türk gencinin kendilerine " Bülent Gardiyan" diye tezahürat ettikleri (Türkiye'de)Garibanlar garibanı, içler acısı durumlara düşen, Power metalci müzik gurubu.

-Büüüülent Büüülent Büüüülen
-Hayıııııııııııırrrrr
1.5 saat düşündüm sözlük ne yazsam acaba şimdi bu başlığa diye ama hiçbirşey bulamadım anlatamıyorum onların bendeki yerini sözlük. candır, canandır, krallardır.
akustik şarkıları daha güzel olan alman power metal grubu.
her müzikden zevk alamayan bünye için, dinlenilecek bir grup daha. playliste eklenecek yeni şarkılar vaaarrr, blind guardiann vaarrr hanımmm!
facebook'larında yeni albümün adı at the edge of time olarak açıklandı. albümünden önce, 25 haziran'da, 3 parçalık bir single yayınlayacaklarmış.

single'ın adı: a voice in the dark, içerdiği parçalar:

1. a voice in the dark (5:45)(john jarnham cover)
2. you're the voice (4:43)
3. war of the thrones (5:20)
yeni albümle ilgili son teaser: http://www.youtube.com/watch?v=6qfmrhvtqhy
son olarak kendi sitelerinde de voice in the dark adlı parçadan bir sample da yayınlandı.

yorum: açık ki gümbür gümbür bir albüm geliyor. evet, nightfall in the middle-earth kalitesine yakın bir şeyler bekliyorum. özellikle teaser'ın başındaki riffleri, kullanılan çeşit çeşit enstrümanları ve koro kısımlarını gördükten sonra. sample'da da hansi kral kendisinden beklenen performansı göstermiş açık ki, bunu da anlıyoruz. yeni albüm vasat değil iyi gelirse bile süpriz olur, şahane bir şey bekliyorum.
müzikleri insanı alıp başka diyarlara götüren muhteşem power metal grubu. 30 temmuzda yeni albüm çıkacakmış.. * ayrıca dinlenmesi gereken parçaları için; (bkz: the bards song) (bkz: mirror mirror) (bkz: nightfall)
süper power metal çalmalarının yanı sıra 50'lerin rock 'n roll klasiklerini de arkadaya sert ötesi davullar koyarak ama orjinali bozmadan harika şekilde yorumlayan grup.

mr. sandman: http://www.youtube.com/watch?v=qDFmNgmaEe0&fmt=18
barbara anne: http://www.youtube.com/wa...?v=NuXaRBfdcvg&fmt=18
surfin usa: http://www.youtube.com/wa...?v=TdXD7XCMc-c&fmt=18

sanat kelimesinin karşılıklarından biri.
sevemedim abi. tarz meselesi tabi. FRP oynarmış hissi veriyor şarkıları, zaten o temalarda.
at the edge of time albümlerinin ön siparişi başlamış gruptur.

[http://store.nuclearblast...tist/Blind_Guardian/10185]

ayrıca a voice in the dark adlı şarkının klibi yayınlanmıştır.

[http://www.youtube.com/watch?v=eIZNb96EQJ8]

şimdi sıra turnede. heyecanla bekliyoruz. türkiye' ye gelmeyen ogre olsun!
alman kökenli power metal grubu. j.r.r.tolkien'e olan hayranlıklarını çalışmalarına yansıtmalarından dolayı, ya aslında bırak yansıtmayı filan bu canımın içi abiler düpedüz hayat felsefeleri haline getirmişler orta dünya'yı. zaten o yüzden de gruba verilen lakap "orta dünya ozanları" olurken, grubun kurucusu ve aynı zamanda da ruhani lideri olan yüce insan, kusursuz yetenek hansi kürsch'e de "feanor" denmekte.

power metal babalarının en hayırlı evlatları olduklarını biliyordum ancak birkaç gün evvel sabah saat 7.30 sularında hani daha bir hayran kaldım, daha bir göklere çıkardım kendimce, çünkü son müzik videoları "a voices in the dark" beni gerçek anlamda bu dünyadan alıp götürdü.

bir de bunların ikiz kardeşi var iced earth. ona da değineceğim ben ama...
at the edge of time adlı albümleri çıkan dünya ozanları.

çok basit bir tanım. daha fazlasını hak ediyor. çok daha fazlasını. biraz taraflı yorumlar olabilir. blind guardian ne yapsa dinleyen bir insandan gelecek.

a night at the opera' yı bile aylar boyu listesinde tutan. fakat bu albümü karşılaştırmak için uygun bir örnek değil. müzik anlamında artık iyice olgunlaştılar. imaginations from the other side' ın uzun, melodik ve sert şarkılarını, nightfall in middle earth' ün kısa, bol ve anlamlı sözlü şarkıları ile birleştirip, ortaya mükemmel bir sentez çıkarmışlar. her şarkı ayrı ayrı doyuruyor insanı. bunun sinyallerini and then there was silence ile vermişlerdi. tadı hala damağımızda iken bir albüm dolusu o tip şarkı bulmak bir anda şaşırtıyor insanı. ilk bir kaç dinleyişimde wheel of time, curse my name ve road of no release avuçları içine aldı beni. wheel of time hakkında özel bir yorum yapmaya gerek yok. dinleyince anlayacaksınız. bunun haricinde özellikle road of no release sözleri ile ayrı bir vuruculuğa sahip. hansinin her şarkıya kendinden bir şeyler kattığını biliyoruz ama sanki bu şarkı da ona bile gerek kalmamış. inişleri, çıkışları olan bir şarkı. her notasını yaşayabileceğiniz türden, bitişi ise çok tanıdık. bilen bilir. diğer şarkılarda dinledikçe güzelleşiyor zamanla. alıştığınız zaman, her bir şarkıyı üst üste bir kaç dinleyebiliyorsunuz. frp oynayan arkadaşların, oyun esnasında dinledikleri şarkılar listesine girme potansiyelleri yüksek. önemli bir husus ise, albümü sevebilmek için bir parça da olsa, blind guardian kültürü olması gerekiyor. hangi aşamalardan geçip, olayı bu noktaya taşıdıklarını bilmeniz lazım. öyle olduğu zaman biraz daha anlam kazanıyor.

albüm çıkmadan önce korkularım vardı. acaba diyordum. utandırdılar beni. hiç şikayetçi değilim. bu şekilde onlarca kez utanmaya razıyım. hala dinlememiş olan power metal, progressive metal müzik hayranlarına kesinlikle tavsiye ediyorum. çok şey bulacaksınız bu albümde.

i cannot heal your fear and doubts.
the void, it waits for us.
still, after all the ghosts are howling.
you cannot run, you cannot hide.
the void, it waits for us.
still after all here is no choice.
suzanne collins'in romanından uyarlanan 2011'de vizyona girecek açlık oyunları filminin
soundtrackine el atacağı söylenen aşmış insanlar topluluğu
02.04.2011 tarihinde istanbul'da konser verecek olan gruptur. iced earth ile 2 albümlük mükemmel bir grup kurup düet yapmışlardır.

(bkz: demons & wizards)