blackberry cihazlara özgü anlık mesajlaşma uygulamasıdır. 6mb'a kadar dosya aktarımına olanak tanır.
iphone'daki imessage programının babası. lakin apple bu işi daha iyi kotarmış görünüyor.
(bkz: bbm)
bir zamanlar business amaçlı üretilmişken, artık apaçi malı olmuş program.
hani iş dünyası için kullanımını anlarım, adam her an iletişimde bulunmak ister. peki ya günlük hayatta yüzünüze bakmayan, muhabbet etmeyen tiplerin twitter'da orda burda "bbm pinim bu :123456789" şeklinde yayın yapmasına ne demeli, tam özentilik.
Tadiginiz insanlar blackberry kullanmayinca bbm'inde pek bir anlami kalmiyor. Tabii sirf hava olsun diye orda burda pin'ini dagitanlar varki, aciyorum.
Bir zamanlar blackberry cihazlarda ücretli olup şimdilerde ios ve android için ücretsiz sürümleri yayınlanmış sohbet zamazingosu. whatsapp'ın ücretli olması haricinde ne gibi farkı olduğunu merek ettiğim uygulamadır aynı zamanda.

android: https://play.google.com/s...e/apps/details?id=com.bbm
ios: https://itunes.apple.com/...p;mt=8&ign-mpt=uo%3D4

edit: whatsapp ile arasındaki farkı guilliermondi bildirdi: "whatsapp dan çok daha önce var olan uygulamadır. ayrıca ücretsiz arama ve video görüşme var. ayrıca mesajlarda okundu bilgisi var. görmemiştim falan diye yalan söylenmiyor yani * "
whatsapp ile tarihe karışmıştır . blackberry telefon mu kaldı amk .*
kizlarin teklif ettiği sanilan messengerdir.
neredeyse hiç kimsenin kullanmadığı mesıncır.
Blackberry telefonlara özgü bir mesajlaşma proğramı ki whatsapp falan ilhamı bundan aldı bence...

2010 yılında kullanıyordum yanlış hatırlamıyorsam, böyle tanıdık tanımadık herkes birbirini ekler, muhabbet ederdi... Hatta trenler yapılır, kişi listesinde bulununan herkese gönderilirdi....

Efsane hatun düşüyordu bu program sayesinde, bizde ergenliğimizi bu programla atıyorduk....
halen daha milyonlarca kullanıcısı bulunan ama ülkemizde pek tutulmayan güvenlikli, gizlilik ilkesine sadık anlık mesajlaşma uygulamalarının babası olan program.

gizli sohbet seçeneği var ki emin olun yakında WhatsApp onu çalacaktır. yıllardır bu programda kullandığım özelliklerin daha yeni yeni WhatsApp a geldiğini görmek bile kıyaslanamaz olduklarının delilidir.
ayrıca mesajlarınız tamamen güvende. bu şirket abd tarafından istenilen istihbarat amaçlı konuşmaları mesajlasmalari görüşmeleri vermeyerek gözüme bir kez daha girmişti. bu zamanda gerçekten gizlilik olduğuna inanmayan kişilerdenim ama varsa da şayet bu sadece blackberry şirketine ve uygulamasına has bir şeydir. ayrıca kendisinin bünyesinde hali hazırda MSN messengerdan hatırladığımız ne dinliyorum özelliği de mevcuttur. anlık durum ileti ve akışları mevcuttur. sadece bilinmiyor ve yeteri kadar reklamı yok. olmuş olsa WhatsApp veya başka bir program onun eline su bile dökemez. hele de skandal şekilde her şeyi gizli servislere pazarlayan mark'ın WhatsApp'ı.

gizli sohbet seçeneğine gelince tıpkı tarayıcıdan açılan gizli sekme gibi düşünün. gönderdiğiniz mesajları falan düzenleme silme. tamamen gizlilik ihlalini engellemek üzere. böyle güzel ve stabil çalışan bir app neden tutulmaz insan hayret ediyor. üstelik ücretsiz.

benim gibi hala kullananlar varsa qr kodumu veya pinimi yollayabilirim. Sohbet mohbet falan filan işte.
tüm mesajlaşma hedelerinin babası.dünyada whatsapp hedesinden sonra en çok kullanılan uygulamadır kendileri.ancak türkiye'de pek bilinmez ve tutulmaz.
Ne günlerdi be.

Bb pin: 14241.
Kısaca bbm’dir.
Whatsapp yokken inanılmaz popülerdi.
Artık telegram gibi bir nimet varken, whatsapp hikaye.