bugün

an itibariyle rock fm de çalan, insanın içini burkan şarkı.
yok böyle bir şaheser!

know someday you'll have a beautiful life, I know you'll be a star
In somebody else's sky, but why
Why, why can't it be, why can't it be mine
yönetmenliğini Sanjay Leela Bhansali'nin yaptığı,Milyoner Sokak Köpeği filmindeki yarışma sorularından birinin cevabı olan Amitabh Bachchan'ın rol alarak pek çok ödülü de hak ettiği olağanüstü yapımdır kendisi.
Kör bir kızın, ehlilleştirilerek yaşama kazandırılmasını anlatıyor diyerek filme büyük bir haksızlık yapılacağını düşünüyorum.
Olağanüstü deyiminin yerli yersiz sarfetmekten de çekinirim açıkcası ama bu filmi izlemenin verdiği o hazzı başka bir kelime ile ifade edebileceğimi pek sanmıyorum...
''Benim kızım imkansız kelimesini hiç bilmez; çünkü öğretmeni ona hiç öğretmedi ki..''diyen bir annenin cümlesi anlatıyor aslında filmi...ve ''Water/su'' ile başlayan bir hayat yolculuğunun güzelliğini...
Filmin bir de holywoodversiyonu var.Ancak kaynaktan beslenmek çok daha lezzetli gelecektir inanın.
Gerçek bir öykünün sinema diliyle anlatılması olduğu rivayettir; izlenmesi gerekir..
hayatımı, hayatları değiştiren pear jam şarkısı.
*
açık ara, dünyanın en güzel şarkısı.
düşünüldüğünde bile gözyaşlarının harekete geçmesini sağlayan, dinleyen herkesin müziğinde, sözlerinde, gitarında, bassında, davulunda birşeyler bulabildiği ancak eddie vedder in acayip bir yaratık oluşuyla yine dinleyen herkesi trans a soktuğu muhteşem pearl jam şarkısı. . .
usta grubun pearl jam usta şarkısı. etkileri ise; peşi sıra iki paket camel soft, bunalmış ve kafayı yemiş bir insan evladı. sonuç; nerden geldiği tam kestirilemeyen intahar etme isteği.

(bkz: Why why can t it be why can t it be mine)
amerikan kültüründe afro-amerikan yani zenci şahısları nitelemek için kullanılan, ahlaki açıdan yasal * kabul edilen sıfat. adamlar sırf rengi siyah diye bir insana black (siyah) diyebiliyor. fakat bu arkadaşlara zenci (nigger)demek, ahlaki, bazen de hukuki açıdan yasal olmuyor. sen şimdi kalkıp bir adamı rengiyle tanımlıyorsun ama nigger deyince kötülüyorsun. işin ilginç yanı zenciler kendilerine nigger (zenci) derken beyazlar nigger diye onlara seslenemiyorlar. ırkçılık oluyormuş. siyah deyince olmuyormuş.
edinilen tecrübe ile dinleyen herkesi ağlatabilen bir şarkıdır. daha bu sabah denk geldi*, eddie vedder insan değildir, o artık aşmıştır.
her dinleyişimde silahını çekip, üçe kadar sayacağını söylediği halde ilk anda vuran şarkı. "nasıl bir tanım, nasıl bir acıyla harmanlanmıştır da bana beni anlatır hale gelmiş?" dersiniz. bazı duygular evrenseldirin kanıtıdır.
her dinleyişimde aynı şey başıma geliyor, dinlemeyeyim diyorum yine dinliyorum. şarkı zaten pearl jam şarkısı, güzel olduğu belli ama bütün şarkıyı mülayim bir ruh halinde dinleyen ben, o sonda eddie'nin coştuğu bölümde yine dayanamıyorum, yine dayanamıyorum arkadaş. bu kadar içten söylenir mi? uzun lafın kısası mükemmel pearl jam şarkısıdır, çarpar.
(bkz: no-one none nothing)
(bkz: 80s)
pearl jam grubunun daha ilk dinleyişte kendini sevdiren ve solistin içtenliği karşısında hislendiren eseridir. sololarına öldük. ben ve yalnızlığım olaraktan. evet.
pearl jamın güzel bir parçasıdır.
üşenmeden sözlerini de ekliyeyim.

Hey... oooh...
Sheets of empty canvas, untouched sheets of clay
Were laid spread out before me as her body once did.
All five horizons revolved around her soul
As the earth to the sun
Now the air I tasted and breathed has taken a turn

Ooh, and all I taught her was everything
Ooh, I know she gave me all that she wore
And now my bitter hands chafe beneath the clouds
Of what was everything.
Oh, the pictures have all been washed in black, tattooed everything...

I take a walk outside
I'm surrounded by some kids at play
I can feel their laughter, so why do I sear?
Oh, and twisted thoughts that spin round my head
I'm spinning, oh, I'm spinning
How quick the sun can drop away

And now my bitter hands cradle broken glass
Of what was everything?
All the pictures have all been washed in black, tattooed everything...

All the love gone bad turned my world to black
Tattooed all I see, all that I am, all I'll be... yeah...
Uh huh... uh huh... ooh...

I know someday you'll have a beautiful life,
I know you'll be a sun in somebody else's sky, but why
Why, why can't it be, can't it be mine

Aah... uuh..

Too doo doo too, too doo doo
ilk öpüşmemde, barda yankılanan, muazzam pearl jam şarkısı. *
ilk dinlediğimde hiç beğenmediğim ikinci dinleyişimde idare eder dediğim ama üçüncüde güzel gelmeye başlayan git gide daha çok hoşuma giden pearl jam şarkısıdır.herkese tavsiye edilir.
hiç bir şarkı bu şarkı kadar canınızı acıtmaz.. kelimelerle tarif etmek çok zordur, yaşanır sadece yaşanır. hangi ruh haliye dinlenirse dinlensin ağzınıza sıçar. pearl jam'ın bu dünyaya sunduğu bir güzelliktir black.
içinde ruh barındıran şarkı.*pearl jam ne kadar gerçekse, şarkıdaki ruh da bir o kadar gerçek..
başka türlüsü mümkün değil zaten..
kendisini bir kere açtın mı bin kere daha dinlettiren şarkı. bu şarkının inatçı bir kişiliği olduğuna inanıyorum.
paint it Black

zenci

genel telefon rengi

gyan

aç forvet
2005 yapımıbir hint filmi.
bu kadar mükemmel bir filmi 5 yıldır neden duymadığımı hala merak ediyorum.

michelle isimli hem görme hem duyma özürlü bir kızın çocukluğundan 20li yaşlarına kadar dünyaya ayak uydurmasını sağlayan, hatta mucize denen kelmenin anlamı olan bir öğretmeni konu alıyor film.

imdb puanı 8.0 ama bence bu filme bu puan az. izlediğim en etkileyici filmlerden birisiydi. bunu izleyip de gözünden tek damla yaş gelmeyecek kadar duygusuz bir insan var mıdır, merak ediyorum. sözlükte kendisi hakkında sadece 3-4 entry var sanırım; benim gibi duymayan çok kişi var sanırım ama gerçekten ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde oldukça üst sıralarda olmalı bence bu film.

özet olarak; adını şu ana kadar duymadıysanız hemen bir yerlerden bulup izleyin. gerçekten mükemmel ötesi bir film.
eddie vedder sen dünyanın en bilinmeyen en ücra köşelerinin birinde başka bir dilde bu şarkıyı söylüyor olsaydın da ben seni zaten bulurdum.
yağmurlu havalarda iyi giden şarkı.
http://fizy.com/#s/1dleha
Amitabh Bachchan in performansiyla hollywood filmlerini aratmayan harika bir dram. kör ve sagir* bir cocuk ve onu karanliktan cekip kurtaran bir ögretmenin hikayesi anlatilir. imdb de aldigi 8.0 puani fazlasiyla hakeden, izlenilmesi tavsiye olunan filmdir ayrica.

*edit: kör, sagir ve dilsiz *
süper bir şarkıdır.

mesela ben kimseye aşık olmadığım halde dinliyorum sürekli. çok hoş, öyle bi şarkı işte.