bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    hakan albayrak'ın gezi["koşu" demek daha âkil, sanırım] notlarını bir araya getirdiği kitabı.

gana, morsiya, filistin, çerkesya, fransa, arjantin, kıbrıs, ermenistan, suudi arabistan ve somali'ye dair kalbe hedefli nokta atışlarıyla hacmi küçük, tesiri büyük bir başucu eseri.

şahsen, ilköğretim-6'dan itibaren ders kitabı olarak okutulmasını öneriyorum.
    2 -1 ... nuh tufan
  2. 2.
    hakan albayrak'in muthiş kitaplarından bir tanesi.filistin, arjantin, fransa, morisya,gana, kıbrıs, suudi arabistan ve ermenistan'ı gezerken tuttuğu notlardan oluşur...
    muthiş bir kitaptır. kitabın kimi yerlerinde [özellikle morisya ve filistin ile ilgili olan yerlerinde] insanın allahu ekber diyesi geliyor.
    ellerine sağlık albay-rock. seni seviyoruz
    3 -1 ... zwystone
  3. 3.
    okurken duygusal anlar yaşatan kitap. şöyle ki:

kitaptan alıntıdır.

********************************************************************************************************

Merc-i Zuhur kampındaki sürgünden yeni dönmüş ihtiyar bir HAMAS lideriyle mülakat yapmaya gittik. Ak sakallı, ak sarıklı , ak cübbeli , pırıl pırıl bir adamdı.

''Demek Isatnbul'dan geliyorsunuz'' dedi duygu dolu bir ses tonuyla ; '' Halifenin şehrinden.''

'' Evet efendim.''

Beni uzun yıllardır görmediği bir kardeşini kucaklar gibi kucakladı. Her Filistinli gibi , Abdülhamid'in Siyonistlere verdiği malum dersi anlattı hemen. Hilafeti , Osmanlıyı çok özlediklerini söyledi.

Arafat'la Rabin arasında imzalanan barış anlaşması hakkında ne düşündüklerini sordum. Anlaşmayı tasvip etmediklerini , israil'e karşı mücadelelerini sürdüreceklerini , fakat El Fetih'teki kardeşleriyle araralarındaki ihtilafı asla asla savaş sebebi saymayacaklarını söyledi.

Yarım saatlik bir mülakattan sonra gitmek için müsaade istedik. '' Mümkün değil. Kadınlar yemek hazırlıyor '' dedi. '' Birlikte yemek yiyelim, sonra gidersiniz. ''

'' Allah razı olsun. Oldukça yüklü bir programımız var. Müsaade edin, gidelim. ''

Bir süre daha yemeğe kalmamız için ısrar ettiyse de nafile.

'' Bari bir dakikacık bekleyin '' deyip, odadan çıktı. Geri döndüğünde yanında torunu olduğunu tahmin ettiğim küçük bir çocuk vardı yanında. Beni işaret ederek '' Bak oğlum '' dedi çocuğa. '' istanbul'dan gelen misafirimiz var. istanbul'u biliyorsun değil mi? Halife'nin şehri. Haydi, halifenin şehrinden gelen misafire sarıl. Onu öpüp kokla. ''

Çocukla kucaklaştık.
    Gitmek üzereyken ev sahibimiz ertesi gün bir miting düzenleyeceklerini söyledi. ''Gelirseniz şeref verirsiniz'' dedi.

Geleceğimize dair söz verdik. ve sözümüzü tuttuk.
    Miting alanında kadınlarla erkekler ayrı taraflarda duruyor, lider kadro kalabalaığın önünde sandalyelerde oturuyordu. Konuşma kürsüsüyle aralarında 5-6 metrelik bir mesafe vardı.

Program başlamadan birkaç dakika önce miting alanına geldik.. Kürsünün yanından geçip kalabalığa doğru ilerliyorduk ki, lider kadronun kalktığını ve ellerini bize doğru açtığını farkettik. Aralarında bir gün önce görştüğümüz adam da vardı. Meğer halifenin şehrinden misafir olayını hepsine anlatmış. ''Ehlen ve Sehlen'' dediler çoşkuyla. Bizi sırasıyla kucaklarken '' istanbul '' ve '' Halife '' kelimelrinin sıkça geçtiği şeyler söylediler. O esnada bunları Ahmet'e [ hakan albayrak'ın rehberi ] tercüme ettiremedim, ama gözlerinin nemlendiğine göre duygusal şeylerdi...

Osmanlı olmanın ne demek olduğunu galiba o gün anladım.
    2 ... zwystone
  4. 4.
    Ermenistanla ilgili kısmı can yakıcıdır.Düşündürür.Bir zamanlar erivanda 8 cami varmış.Stalin canisi hepsini yıkacakken bir kilise ve cami kurtarılmış.Ve camiye sahip çıkan bir ermenidir.Annesi türk çocuklarına sahip çıktığı babasından dayak yemiştir.Ve kısacası kitap kısa ama çok güzel bir kitaptır.
    ... hasan samsuni falan filan

alakalı başlıklar