bugün

yüksek ahlak ve şeciyesi olan ve tengri'nin ulu türk budununa armağanı olan önder.

"1- türk’ten köle olmaz.

2- iki türk, tek düşmana saldırmaz.

3- atlı bir türk, yaya düşmana saldırmaz.

4- yalan söylemek yasaktır.

5- aman diyene el kaldırılmaz.

6- kadın ve çocuğa vurulmaz, esir edilmez.

7- bunlara riayetsizliğin cezası ölümdür."

türk'ün türkten başka dostu yoktur ...
"öd tengri yaşar kişi oglı kop ölgeli törümiş"

zamanı tanrı yaşar, kişioğlu hep ölümlü türemiş..

bilge kağan.
ilteriş Kutluk Kağanın büyük oğlu, Kapgan Kağanın yeğeni, Yolluk Tigin'in dayısı, Kül Tigin'in ağabeyi, Bilge Tonyukuk'un damadıdır.
ilteriş kutluk kağan ile ilbilge hatunun oğlu, kültigin'in ağabeyi olan büyük türk hakanı.

Bilge kağan, kültigin ve bu büyük şahsiyetlerin tüm soyu, tüm türk cumhuriyetlerinde, özellikle kazakistan'da ulu atalar olarak anlatılır.

Onlar türk değil diye goygoy yapanlar bilgilensin.
Doğuda gün doğusuna, Güneyde gün ortasına, Batıda gün batısına, Kuzeyde gece ortasına kadar olan yerler içinde yaşayan milletler hep bana bağlıdır. Bunca milleti, bunca ülkeyi düzene soktum. Oralarda artık kötülük yokdur, kargaşalık yoktur. Türk kağanı ötüken ormanında oturursa, ilde sıkıntı, bunalım olmayacaktır. Bilge Kağan

sen ne güzel bi betimle yapmışsın be güzel insan...
binlerce yıl sonra bile anılan ve bunu sonuna kadar hak eden türk lider.
Öğütlerini dinlemeniz gereken yüce türk lideri.
Ey Türk Milleti; Üstte Gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe, ilini töreni kim bozabilir. Ey Türk Milleti; Titre ve kendine dön.

En sevdiğim sözüdür.
"Bir bak tarihe , Türk'e baş kaldıranların sonu ne olmuş!"

Bayılıyorum şu sözüne.
Göktürk Hakanlığı batısında bulunan Avrupalı kavimler birleşir ve Bilge Kağan'a bir elçi yollarlar "Bizden aldığınız ve bizlerin yaşadığı toprakları geri verirseniz üzerinize yürümeyeceğiz" derler. Bilge Kağan tek bir cümle yazıp gönderir "Bir bak tarihe TÜRK'e karşı gelenin sonu ne olmuş" daha sonra Avrupalı isyancılar Bilge Kağan'ın huzuruna gelip af dilerler...
batıdaki ufak kabileler bir araya gelmiş ve bilge kağana bir elçi yollamıştır. elçi "eğer bizden alınan ve bizim insanımızın yaşadığı topraklarını iade ederseniz size saldırmayacağız" der. bunun üzerine bilge kağan tek bir cümle yazıp elçi ile gönderir "bir bak tarihe türk'e karşı gelenin sonu ne olmuş." bunun üzerine kabile reisleri bilge kağanın huzuruna çıkarak özür dilerler.
Günümüzde ülkedeki arapçıları görse yüzümüze tükürürdü

Allah'ın türk milletine bağışladığı yüce kağan.
Göktürk Devleti nin kurucuların biri olan şahıstır. .
arkadaşım doğacak çocuğuna isim önerisi istediğinde belirttiğim isim. soyu soyu kadar yüce, aklı aklı kadar bilge olsun.
" Bir bak tarihe Türk' e baş kaldıranın sonu ne olmuş?" Sözünü söyleyen ATAmız.
görsel
Cesareti Mete Han'dan (oğuz)
intikami Atilla'dan
Destanı Bilge Kağan'dan
Gücü Alper Tunga'dan
Umudu Kürşad'dan
inancı Alparslan'dan
Kararlığı Fatih'den
Mücadeleyi Atatürk'ten

Öğrenenlere, Bilenlere Selam olsun.
Benim için türk tarihinin en havalı figürlerinden birisidir.

Hem "Üste tengri basmasar asra yir telinmeser Türk budun ilingin törüngün kim artati udaçı erti? " diyen bir adam nasıl havalı olmasın.

Ayrıca ismi de çok tatlıdır. "Bilge kağan".. hem bilgesin hem de kağan sjhkfhl. Neyse.
çerisi olup emri ile kılıç sallamak, hükmü altında kurduğu devlette yaşamak istediğim lider. yaşadığı dönemde türklere millet olma bilincini vermiş, göğe çadır çekmiştir.
"Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım ölesiyle bitesiye kardeşim Kül tigin ile çalıştım."
günümüz Türkçesi ile bilge tekin.
2 türk 1 düşmana saldırmaz ve
Atlı bir türk yaya bir düşmana saldırmaz diyen devlet adamı.
bence ortadaki yumuşak g olmamalı. ya kagan ya da kaan dır o.
Doktor, şaman, bilge, hükümdar, şaman ve şair olan büyük Türk alimi.
d1
Tanrı dek Tanrı yaratmış Türk Bilge Kağan[ı]; Savım: kangım Türk Bilge —-nda al—-tı sir, Dokuz Oğuz, yeğ Ediz Kerekü’lü beğleri, bodunu, —- Türk Tanrı[sı]—-
d2
üzerine kağan oturdum, oturduğumda öleceğini sakınan Türk beğleri, bodunu, öğirip sevinip tongtamış gözü yukarı gördü, bödge öz’üm oturup bunca ağır töreyi dört bolungdaki —-: [düzen] etdim. Üstte Kök Tanrı, altta yağız yer kılındığında ikisi arasında kişi oğlu kılınmış,
d3
kişi oğlunun da üzerine eçüm, apam Bumın Kağan, istemi Kağan oturmuş. Oturup da Türk bodunun ilini, töresini tutu vermiş, [düzen] edi vermiş. Dört bolung hep yağı imiş. sü süleyip dört bolungdaki bodunu hep almış, hep baz kılmış. Başlıyı yükündürmüş dizliyi çöktürmüş. ileri Kadırkan Yış’a değin, geri
d4
Demirkapı’ya değin kondurmuş. ikisi arasında idi uksuz Gök Türk anca oturur imiş. Bilge kağan imiş. Alp kağan imiş. Buyruğu yime bilge imiş erinç, alp imiş erinç, beğleri yime bodunu yime düz imiş. Onu[n] için ili anca tutmuş erinç. ili tutup töre [düzen] etmiş. Özü anca Kergek olmuş.