basketbolda kullanılan bir terim. blok yiyen kişi için tam bir rezilliktir, basketbol oynayası kalmaz insanın. faul yapmadan beynine vermek maharet ister boy kadar kolunda uzun olması gerekir.
iyi bir basketbolcunun bile kariyerini bitirebilen * terimli bir savunma hareketi...
sersemletmek, çok şaşırtmak anlamında da kullanılan öbek.
Morpheus'un neo'ya yüklediği ıvır zıvırdan sonra söylediği cümle.

-naaptın morpho?
+iş tamamdır, verdim beynine.
counter strike oynayanların da kullandığı bir deyimdir ayrıca.
-taak
+ehuheuhe verdim beynine
-ekran yapma lan...
eve git demektir.

lise yıllarında bir turnuva sırasında yaşanan olay ise, takımda hücüm edecek derman bırakmayan cinstendi.
(bkz: bir daha at bir daha veriym)*

akabinde topu elinde bulan kahramanımız hücüm süresi boyunca boş gözlerle potaya bakar. maç biter.
türkçede "mağlup etmek" fiilinin yerini alan şey. bugün winning eleven oynayan türk gençliğinin sevinç nidası "nası verdim beynine" olmuştur. keza kırmızı ışıkta yanındaki otomobilden hızlı kalkış yapan şahıs "verdim beynine ibnenin" şeklinde bir reaksiyon göstermektedir. literatüre nasıl geçmiş bilinmez ama verdiniz güzel türkçemizin beynine.
basketbol argosunda blok yapmak demektir. bloktan sonra seyirciden obaaaa efekti gelir.
- ben zeki erkeklerden çok hoşlanırım. senden de hoşlandım.
+ niye beynime mi vercen?

(bkz: vercen mi)
ayrıca half life ve cs oynarken de kullanılan bir terimdir.
beynine vermek = headshot
(bkz: bilincsizce blok yapmak)
basketbolda kişiyi bir daha insan içine çıkamayacak derecede rencide eden türden bloklamak. kısaca beyin vermek de denir. hobbit olduğum için lise dönemlerimde sık sık mağduru olduğum dandik duygu.
tam tersi için ;

(bkz: köye gitmek)
bilekle blok yapmak durumunun sokak basketbolundaki karsiligidir. bu tarz blok alanin hayattan butun beklentisi bir anda kaybolur, bu bahtsiz blok magduru kendini ickiye verir, o blogun kabuslariyla uykulari zehir olur. valla bana anlatilanlar, tasvir edilenler boyle. mikrofon sizde merkez.
isviçreli bilim adamlarının yıllardır uzun süreli çalışmalar yaplarına rağmen halen çözemediği saçma sapan sokak basketbolu jargonudur.
(bkz: hido nun kobe nin beynine vermesi)