1. 1.
  kasların kasılma durumlarını ve hassas hareketlerin koordinasyonunu düzenleyen, beyinsapının ortasına bitişik bulunan loblu yapı.
  ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  Kafatasının art bölümünde ve beynin altında,
  hareket dengesi merkezi olan organ.*
  ... meister writer
 3. 3.
  (bkz: cerebellum).
  ... kadavra
 4. 4.
  her nedense herkes de bulunmayan organ(!).
  ... kajmer
 5. 5.
  yürümek, bisiklete binmek gibi olayları gerçekleştirebilmemizi sağlayan merkezi sinir sistemi organlarımızdandır. yeni doğmuş bebeklerin bir süre kadar yürüyememesinin sebebi beyinciğinin yeterince gelişmemiş olmasındandır.
  ... hezer
 6. 6.
  zarar gördüğünde denge bozuklukları,yürüme bozuklukları görülen bir organımız.
  2 ... senkronkaymasi
 7. 7.
  beyincik ya da cerebellum, vücudun denge organlarından biridir. kasların düzenli çalışmasını sağlar. fossa cranii posterior'da, bulbus ve pons'un üst arka kısmında bulunur. beynin ikinci büyük (beynin 1/8'i kadar), rhombencephalon'un en büyük parçası olan beyincik 150 gr ağırlığındadır. yukarıdan aşağıya biraz basık, ovalımsı şekilde olan beyinciğin en geniş boyutu transvers yöndedir. bulbus ve ponsla birlikte 4. ventrikülü çevreler. lobus occipitalis ile aralarında tentorium cerebelli bulunur.
  beyincik, hemisferium cerebelli denilen iki yan lobla bunları ortada birleştiren vermis cerebelli'den oluşur. beyincik, pedunculus cerebellaris inferior ile bulbusa, pedunculus cerebellaris medius ile ponsa ve pedunculus cerebellaris superior ile de mesencephalona bağlanır.
  beyincik, lobus cerebelli anterior, lobus cerebelli posterior ve lobus flocculonodularis olarak üç loba ayrılır.
  lobus anterior, beyinciğin üst-ön tarafında bulunur ve üst yüzden görülebilir. bu lobu vermis cerebellinin lingula cerebelli, lobulus centralis ve culmen kısımları ile hemispherium cerebellinin ala lobuli centralis ve lobulus quadrangularis kısımları oluşturur. (lobus anterior ile lobus posterioru fissura prima ayırır.)
  lobus cerebelli posterioru vermis cerebellinin declive, folium vermis, tuber vermis, pyramis ve uvula kısımları ile hemispherium cerebellinin lobulus simplex,lobulus semilunaris superior, lobulus semilunaris inferior, lobulus paramedianus, lobulus biventer ve tonsilla cerebelli kısımları oluşturur.
  lobus flocculonodularisi, vermis cerebellinin nodulus vermis kısmı ile hemispherium cerebellinin pedunculus flocculi ve flocculus kısımları oluşturur.
  3 ... endorfinli melankolik
 8. 8.
  nefes almak gibi istem dışı olarak gerçekleşen fakat kontrol de edilebilen özelliklerin istem dışı kısmının yükünü üstüne almış ufak ve şirin görüntüsü ile sonuna küçümseme eki olan - cik ekini almış görevi ile insanı büyüleyen soğan cücüğünü andıran organ.
  ... ejderham
 9. 9.
  kafatasının içinde beynin arka alt tarafında bulunan sinir kütlesi. Beyin gibi iki parça biçimindedir ve beyincik saplarıyla beyne bağlıdır. Kabuk bölümü çok girintili çıkıntılı, içi bozmadde yönün­den zengindir. Beyincik istemli hareketlerin eşgüdümünü ve vücudun dengesini sağlayan merkezlerin bulunduğu bölümdür. Beyincik zede­lendiği zaman kas hareketlerinde ve duyularda bir sakatlık olmaması­na karşın, denge bozukluğu ve hareketlerde uyumsuzluk görülür.

  Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/beyincik/#ixzz2ORrHguxL
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 10. 10.
  istemdışı ya da düşünmeden yapılabilecek rutinimsi hareketleri beyne varmadan halletmek üzere omur ilik ilen beyin arasında bulunan yer. olmasa olurduk, ama yolda yürürken başka birşey düşünemezdik.
  2 ... fuleyman