bugün

islam'da dini hükümler hakkında bence demek ehli sünnet tarafından iyi görülmez ama bence de benim düşünceme göre anlamına gelir.
Arabasi olmayan yok asdfxfsffdgfgg...
https://youtu.be/CpSUdsMZ-r8
Bu kelimeyi pek sevmem ama, ara ara kullanırım. Bence itici bir kelime.
Silik yemesi gereken kelime.
"en azından bence" şeklindeki kullanımı daha yapıcı olacaktır.
Zararsız görünen kelime.
Cehaletin sloganıdır. "Bence" diye söze başlayan kişinin o konu hakkında bir bilgiye sahip olmadığı halde küçük aklıyla olsa olsa metoduyla kendi kafasında kurduğu senaryoyu insanlara sunma biçimidir. "Bence" ile başlayan bir cümlenin anlamlı olma ihtimali ihmal edilebilecek kadar küçüktür.
cümle sonuna eklendiğinde özgüven eksikliği ibaresidir.

+sence yazdığım şey nasıl?
-sıradan

burda bence sözcüğünü kullanmazsak gayet iddialı ve net oluyoruz.

ama ''bence sıradan'' dersek bi kibarlık, bi bozmamak isteme durumu var. ulan sana soruyor o halde bence demenin ne anlamı var. kendinize güvenin ve bence sözcüğünü lügatınızdan çıkarın...
yusuf atılganın aylak adam isimli romanında ana karakter olan bay c nin kendini tanıtırken söyleyeceğidir.
(bkz: ben c)
kişisel yargı belirten cümlelerin başında kullanılır, yani bence ile başlayan cümleler öznel nitelikli cümlelerdir. sonuna "de" bağlacı getirerek kullandığımız takdirde karşımızdaki kişinin düşüncesine katılıyor olduğumuz anlamını da verir.
konuya bağlı olarak bence sözüne karşılık verilebilecek en güzel yanıttır. tıp fakültelerindeki sözlülerde bol bol duyarsınız.
"sen bence diyemezsin çünkü sen bu konuda bir otorite değilsin"
1.tekil kişiye göre demektir.
özgür iradenin ifadesidir.
bence, mutluyken söz verme, üzgünken cevap verme, öfkeliyken karar verme...
eski bir facebook uygulaması.
az vaktimi yemedi kendisi.
''Büsbütün unuttum seni eminim
Maziye karıştı şimdi yeminim
Kalbimde senin için yok bile kinim
bence sen de şimdi herkes gibisin ...''*
salaklar açısından her şeyi çözen kelime.
...bulunduğunuz bu sıcak sözlük ortamından mutlusunuz.*
kendi fikrini beyan ettiğini belirten bir ifade gibi gözükse de insan oğlunun doğasında bulunan ben merkeziyetçiliğin dışa vurumunun en fazla açığa çıktığı andır bu kelimeyi telaffuz etmek. zira bence derken tüm olgusal gerçekliklerden, toplum değerlerinden, evrensel kabullerden uzaklaşırsın ve karşındakine tanrının sana verdiği ve ''kullan'' dediği şeyin algısını empoze edersin karşındakine.

bence kelimesinde gizli bir baskı vardır aslında. ''ben böyle düşünüyorum, sen de böyle düşün'' yatar altında. bu satır arasının kılıfı ''benim fikrim bu, seninkine karışmam'' olsa dahi ''bence öyle değil ama'' cevabına gizli bir tahammülsüzlük, karşı tarafa duyulan kısa süreli bir öfke vardır.

bazen de konuşmalarımızda gizliden gizliye kullanırız ''bence''ifadesini. anlatımımızda ya da yazdıklarımızda geçmese de bu kelime, elimizde hiçbir somut delil yokken sadece kendi kafamızdakileri ''bu böyledir'' şeklinde anlatarak ''bence'' deriz ve yine altında ''sence de öyle olsun ama'' yatar...
gördüm görmeyeli biraz kendini geliştirmiş facebook uygulaması. şöyle bir uyarı koymak zorunda kalmışlar:
"burada küfür, hakaret, aşağılama, ayrımcılık yasaktır."
(bkz: bence bmc)
salak bir facebook uygulaması. iyice suyunu çıkardılar.

--spoiler--

- Bence, yazııkk! ! sana verdiğim günlerime, gecelerime... kurduğm hayalleree yazıkk... okdr basitmişn ki miden bi başkasını kaldırabilmş... yazıkk sanaa vee sen gibilerineee.... bana uzk ol. cehhenmn dbine dirk ol.. *
- Bence, en iyi kürt ölü kürttür. *
- Bence, offff çok yakışıklıyım ulan! *
- Bence, ben yosmagüle - pipicana aşığım (: *
- Bence, sefkilim çottt yakışıklıııııı (: *
--spoiler--

(bkz: böyle gider bu)

diğerleri için

(bkz: rakı sofrası)
(bkz: profilimi kimler gezmiş)
bence kotu bir kelimedir o kelime yuzunden devamındaki kelimelere kimse dikkat etmez. mesela bu cumlenin en basına bence yazsam moditler bu entryi siler.
bora oztoprak'in bu kadar cok sevilmesinin aciklamasi olabilecek parcalardan biri. cidden sahane. ayni zamanda hislere tercuman.. * *
sensiz daha mutlu olurum
bir yol bulurum, merak etme
yasananlari unutursak, uygundur bence
ask dedigin bana zulmetmense
donup arkani git, hic dusunme
uygundur bence

zamani yok anilarin ikimiz icin de,
baskasini seviyorum diye yalan soyle,
senin yolun uzun
gitsen iyi olur bence.

isiklar sonmus, uykuda sokaklar,
karanliklar benim dostummus meger,
aglarim gecelerce donmeyisine,
terk edip giden sen olmaliymissin bence.
'bana kalırsa' diye de açıklanır.